Az államtitkár szerint kiválóak az új tankönyvek és csak politikai támadásokat kaptak, a szakmai szervezet viszont azt hangsúlyozza, hogy részletes tankönyv-elemzésükben történész- és pedagógiai szakmai érveket fogalmaztak meg.
Rétvári Bence, az Emberi Erőforrások Minisztériumának parlamenti államtitkára hétfőn a Facebook oldalán a Történelemtanárok Egyletére (TTE) utalva azt állította, hogy „az átdolgozott történelemtankönyveket nem sokkal megjelenésük után durva, politikai alapú, a szakmai érveket nélkülöző, szemlélet- és ízlésbeli (tehát nem szakmai és tényszerű) támadás érte.”
Ezért a szervezet elfogadhatatlannak tartja, hogy szakmai véleménynyilvánítást politikai alapú támadásnak minősítsenek.
Az államtitkár azt is hangsúlyozta, hogy a kritikák már csak azért sem lehetnek megalapozottak, mert ezen könyvekből még egyetlen tanár egyetlen órát sem tartott. Ugyanakkor a jó vélemény ezekről a nem kipróbált könyvekről rendjén van Rétvári szerint, hiszen ő maga írja, hogy azok „kifejezetten korszerű, jól tanítható taneszközök”.
Azt hozzátennénk, hogy egy jó tankönyv elkészítése normál esetben több éves folyamat, amit már készítése közben tesztcsoportokkal próbálnak ki, és javítják a tapasztalatok alapján, ám itt néhény hónap volt a tankönyvek átadására.
A TTE ezt ugyan nem jegyzi meg, azt azonban igen, hogy „a véleményt megfogalmazók gyakorló történelemtanárok és tankönyvszerzők, ezért – bár ezt furcsállja Rétvári úr – az új tankönyvekről annak tanítási tapasztalata előtt is érdemi véleményt tudnak formálni”.
A TTE nyilvános vitára hívja ki a tankönyv készítőit.