Mindenkinek joga van saját emlékezethez – mondta Gyáni Gábor akadémikus, történész a Történelemtanárok Egyletének a nemzeti emlékezetről szóló konferenciáján Budapesten szombaton.
Orbán volt tanácsadója, az MSZP régi motorosa és Kövér László Fideszben csalódott barátja egy asztalhoz ültek, hogy megbeszéljék, ki a kurzustörténész, miért nem lehet párbeszéd a politikai táborok között és ki mit nem járt ki a miniszternél. A bal- és jobboldali történészek azért ültek le egy asztalhoz a Kossuth Klubban a Történelemtanárok Egyletének éves konferenciáján, hogy megvitassák, van-e külön jobboldali és baloldali történelem Magyarországon.
Csak látszólag folyt vita a bal- vagy jobboldali történetírás lehetőségéről szombaton a Kossuth Klubban, mert az előadók főként a történelmi elbeszélések, szimbólumok aktuálpolitikai felhasználásáról és az egyes kutatóműhelyek sorsáról beszéltek.
„Nincs baloldali vagy jobboldali történetírás, csak történészek. Mint értelmiségi, baloldalinak vallom magam, ám történészként ezt elutasítanám” – mondta Földes György, a Politikatörténeti Intézet főigazgatója a Történelemtanárok Egylete által rendezett kerekasztal-beszélgetésen, amelynek fő témája az volt, hogy van-e baloldali és jobboldali történelem.
A történelem a Cicerótól származtatott latin mondás szerint az élet tanítómestere, illetve mesterasszonya, mivel nőnemű. A politikamentes történelem ideája legfeljebb egy-két százéves lehet. Ami persze nem jelenti azt, hogy valaha is megvalósult.
1. A tapasztalatok figyelembe vételével e tanév végén a szakmai szervezetek bevonásával vizsgálják felül, majd korrigálják a kerettantervet és az új tankönyveket.
A Történelemtanárok Egylete (TTE) azt szorgalmazza, hogy a tanév végén szakmai szervezetek bevonásával vizsgálják felül és korrigálják a kerettantervet és az új tankönyveket.
Hanganyag:
A klubrádió október 14-i Reggeli gyors cimű adásában Miklósi Lászlót kérdezik a konferenciáról. A hanganyagot itt érheti el. (.mp3 2Mb)
A Rádió 17 riportját ide kattintva hallgathatja meg. (.mp3 9Mb)