A Történelemtanárok (13.) Országos Konferenciájának ajánlásai
2003. október 5. vasárnap, 0:00
A konferencia a kultúrák megismerését és megismertetését kiemelten fontosnak tartja, hiszen ez az emberek együttélésének alapja. Ezért az alábbi ajánlásokat fogalmazza meg.
Felhívjuk az Oktatási Minisztérium, továbbá az egyes kerettantervek készítőinek figyelmét arra, hogy az iszlám civilizáció megismertetésére jelentőségének megfelelő figyelmet kell fordítani az általános és középiskolai oktatás történelem tananyagának összeállításakor. Kiemeljük, hogy -az iszlám civilizáció megismerése önmagában is fontos. Egy másik kultúra ismerete egyúttal toleranciára is nevel -az európai keresztény civilizáció s az iszlám múlt- és jelenbéli találkozásainak ismerete elengedhetetlen ahhoz, hogy megérthessük és megértettessük nemzeti történelmünk egyes időszakait s a jelen alapvető kérdéseit -az iszlám országokban jelenleg mintegy 1,4 milliárd ember él. Lélekszámuk igen gyorsan növekszik. A közeljövőben várhatóan ez a civilizáció lesz a Földön a legnépesebb -közvetlen környezetünkben is jelen van az iszlám. Valószínűleg hazánkban is növekedni fog az iszlám vallásúak száma (lásd például az Európai Unión belüli szabad népességmozgás, migráció).
A fentiek alapján javasoljuk, hogy készüljön a kerettantervekben iszlám civilizációs blokk. A közép- és emelt szintű érettségi vizsgán is fontosságának megfelelően jelenjen meg ez a kérdéskör.
Kollégáink a helyi tantervekben megfelelő, a mai gyakorlatnál lényegesen nagyobb óraszámban tegyék lehetővé az iszlám civilizáció tanítását. Ezáltal jobban megérthetjük saját történelmünket (pl. az ország három részre szakadásának időszaka, törökországi emigrációk), illetve korunk fő problémáit (1,4 milliárd ember életmódja, világfelfogása, izraeli-palesztín válság, fundamentalizmus-terrorizmus, iraki háborúk stb.).
Kollégáink lehetőség szerint személyes élményekkel, találkozásokkal, tapasztalatokkal erősítsék az iszlám megismerését. Ennek érdekében olvassanak, tájékozódjanak, s ha módjuk van rá, utazzanak, s beszélgessenek a helybeliekkel. Az Oktatási Minisztérium segítse elő, hogy a tanárképzésben és -továbbképzésben kapjon nagyobb hangsúlyt az iszlám civilizáció tanítása.
A Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériuma szorgalmazza és támogassa a magyar múzeumok „elfekvő” raktári készleteiben meglévő iszlám emlékekből országos iskolai vándorkiállítás létrehozását. Mindkét tárca szorgalmazza és támogassa egy olyan forrásgyűjtemény (könyv, videó, CD-ROM, internetes adatbázis) létrehozását, amely az iszlám civilizáció megfelelő szintű megismertetését, iskolai tanítását segíti.
Az iszlámmal foglalkozó magyarországi kutatók, szakemberek, továbbá a hazánkba akkreditált iszlám nagykövetségek segítsék múlt- és jelenbéli források (dokumentumok, archív anyagok, filmek stb.) közreadásával egy, az oktatásban használható iszlám civilizációs forrásgyűjtemény létrehozását, és az iskolákhoz való eljuttatását.
A Történelemtanárok Egylete a továbbiakban is támogassa, generálja e kezdeményezéseket. A tanításban való sikeres alkalmazhatóság elősegítése érdekében lehetőség szerint vegyen részt e munkákban. Tájékoztatásul közöljük, hogy az ajánlásokat egyhangúlag, ellenszavazat és tartózkodás nélkül fogadta el a konferencia.