• Címlap
  • Hírek
  • Tallózó
  • Történelem
  • Történelemtanítás
  • TTE
  • Átláthatóság
  • Adatvédelem
  • English
Hirdetés

Kérjük, segíts, hogy folytathassuk munkánkat!

Számlaszámunk: 11705008 – 20133762.

A támogatás bankkártyával itt lehetséges.

Nagyon köszönjük.

Tanulmányi kirándulás Batthyány Lajos nyomában
2007. március 20. kedd, 0:00

Folytatódik a Nemzeti Emlékezet Program: a 200 éve született Batthyány Lajos emlékére az Oktatási és Kulturális Minisztérium a Történelemtanárok Egylete közreműködésével tanulmányi kirándulást szervez Batthyány Lajos életének egyes fontos helyszíneire.

 

  • Kopcsik István fotói
  • Baráth Márta fotói
  • Miklósi László fotói


A résztvevők beszámolói:

 

– Bakosi Tamás írása
– Somlyai Kitty írása
– Török Miklósné írása


Emléktúra Batthyány Lajos nyomdokában (Forrás: MTI) – 2007. március 15.

 

Batthyány Lajos életének fontosabb helyszíneit keresi fel az a tizenöt diák és öt pedagógus, akik a 200 éve született államférfi emlékére hirdetett pályázat nyerteseként csütörtökön indultak négynapos tanulmányi kirándulásra a fővárosból.

A kirándulás résztvevői Olomoutz (Olmütz), Austerlitz, Bratislava (Pozsony) és Wien (Bécs) városokba látogatnak el útjuk során. Az indulás helyszínén megjelent Hiller István oktatási miniszter kérdésére a diákok elmondták: azért vettek részt a pályázaton, mert tisztelik Batthyány Lajost, az első felelős magyar miniszterelnököt. Mint mondták, fontosnak tartják az ilyen megemlékezéseket, és jó ötlet, ha a fiatalokat így „buzdítják” a történelem felidézésére.

A középiskolások közül volt, aki a szüleitől, volt aki az internetről értesült a pályázatról. A diákok közül szinte már mindenki járt Bécsben, de Austerlitz és Olmütz városát a legtöbbjük először keresi fel. A tanulókat kísérő pedagógusok azt mondták a miniszternek, hogy tanítványaik szívesen tanulják a történelmet és érdeklődőek, ez a korszak kedvelt a gyerekek körében.

Hiller István elmondta, arra gondoltak, amikor az emlékévet megszervezték, hogy minél inkább közelebb hozzák, „életszerűvé tegyék” Batthyány Lajos személyiségét a fiatalok számára.

Batthyány Lajos emlékére az Oktatási és Kulturális Minisztérium – a Történelemtanárok Egylete közreműködésével – a Nemzeti Emlékezet Program keretében 2006 decemberében hirdetett pályázatot. A tárca Nemzeti Emlékezet Programja abból a célból indult 2003 elején, hogy a történelmi évfordulók korszerű, új szemléletű megünneplésével bővítse a közoktatásban részt vevők történelmi ismereteit, fejlessze helyi és közösségi identitásukat, kötődésüket.

E program keretében diákok korábban Voronyezsbe, Auschwitzba és Birkenauba, továbbá a nándorfehérvári diadal helyszínére utazhattak el, valamint II. Rákóczi Ferenc illetve Bocskai István emlékére szervezett túrákon vehettek részt a minisztérium támogatásával.

 


A Batthyány tanulmányútra kiírt pályázat nyertesei – 2007. március 1.

 

A 15 nyertes diák és 5 tanár március közepén egy négynapos tanulmányi kiránduláson vehet részt. A pályázatot az Oktatási és Kulturális Minisztérium Batthyány Lajos születésének 200. évfordulója alkalmából írta ki.

A 60 pályázati anyagból a szakmai zsűri – Miklósi László, a Történelemtanárok Egyletének elnöke, Kopcsik István, a Történelemtanárok Egyletének alelnöke és a Kolumbusz Oktatási Központ igazgatója és Kiss László, az Oktatási és Kulturális Minisztérium közoktatási szakértője – a pályázati kiírásban felsorolt szempontok, kreativitás és stílus alapján értékelték a diákok alkotásait. A tanárok munkáit az említett szempontokon túl módszertani oldalról is vizsgálták.

A zsűri által legjobbnak ítélt 15 diák és 5 tanár 2007. március 15-18. között az Oktatási és Kulturális Minisztérium által szervezett négynapos tanulmányi kiránduláson vesz részt. Tervezett útvonal: Olomoutz (Olmütz), Brno (Brünn), Austerlitz, Bratislava (Pozsony) és Wien (Bécs).

Nyertes diákok:

Név Iskola
Sándor Zoltán Csokonai Vitéz Mihály Gimnázium
Debrecen
Palkó Boglárka Fanni Mechatronikai Szakközépiskola és Gimnázium
Budapest
Pálffy Tamás Ady Endre Gimnázium
Debrecen
Serényi Ágota Madách Imre Gimnázium
Budapest
Kicska Lívia Deák Ferenc Gimnázium
Fehérgyarmat
Kincses Anita Nagy László Ált. Iskola és Gimn.
Budapest
Bajnóczi Dorka Kecskeméti Református Gimnázium
Makrai Kata Krúdy Gyula Gimnázium,
Idegenforgalmi, Vendéglátóipari Szakközépiskola és Szakiskola
Győr
Pataki Ferenc Verseghy Ferenc Gimnázium
Szolnok
Somlyai Kitti Anikó Andrássy György Közgazdasági Szakközépiskola
Eger
Megyeri Edit László Gyula Gimnázium
Budapest
Kádár Viktória Boros Sámuel Szkki
Szentes
Musa Dóra Boros Sámuel Szkki
Szentes
Pálinkó Máté Batsányi János Gimnázium
Csongrád
Bakosi Tamás Török János Szakképző Iskola
Cegléd

Nyertes tanárok:

Név Iskola
Baráth Márta Verseghy Ferenc Gimnázium
Szolnok
Keserűné Ébner Tünde Kováts Mihály Általános Iskola
Karcag
Kovácsné Szántó Mária József Attila Általános Iskola
Martfű
Dr. Melegh Lórántné Batthyány Ilona Általános Iskola és Budakalász Gimnázium Cinkotai Tagiskolája
Török Miklósné Kölcsey Ferenc esti tagozatos Gimnázium Debreceni tagiskolája

 


Az Oktatási Minisztérium Nemzeti Emlékezet programja abból a célból indult 2003 elején, hogy a történelmi évfordulók korszerű, új szemléletű megünneplésével bővítse a közoktatásban részt vevők történelmi ismereteit, fejlessze helyi és közösségi identitásukat, kötődésüket. A diákok korábban Voronyezsbe, Auschwitzba és Nándorfehérvárra utazhattak el. Emellett II. Rákóczi Ferenc illetve Bocskai István emlékére szervezett túrákon vehettek részt a tárca támogatásával.

 

Gróf Batthyány Lajos 1807. február 10-én született Pozsonyban. Meghatározó szerepe volt a reformkorban és 1848-ban.  Március 17-én a vér nélküli pesti forradalom, valamint az európai események hatására lett Magyarország miniszterelnöke. A Batthyány-kormány (első független felelős magyar minisztérium) tagjait április 7-én nevezte ki V. Ferdinánd. A kormány és az Országgyűlés gyors munkájának eredményeként az uralkodó már április 11-én szentesíthette a modern Magyarország kialakulását lehetővé tevő 31 új törvénycikket. Batthyány kormányának tagjai a kor legkiválóbb politikusai voltak. Számos kihívás várt rájuk (hadseregszervezés, pénzügyek rendbetétele, nemzetiségi kérdés stb.). Magyarország első miniszterelnökének tevékenysége, fogságba ejtése, politikai pere, kivégzése egyaránt jelképpé vált.

A 200 éve született Batthyány Lajos emlékére az Oktatási és Kulturális Minisztérium – a Történelemtanárok Egylete közreműködésével – a Nemzeti Emlékezet Program keretében tanulmányi kirándulást szervez Batthyány Lajos életének egyes fontos helyszíneire.

A tanulmányi kirándulás időpontja: 2007. március 15-18.
Tervezett útvonal: Olomoutz (Olmütz), Brno (Brünn), Austerlitz, Bratislava (Pozsony) és Wien(Bécs)

Pályázhatnak magyarországi középiskolában tanuló, 14. életévüket betöltött diákok és magyarországi általános és középiskolában tanító pedagógusok. Csak egyéni pályázók pályázhatnak, csoportok nem nyújthatnak be pályázatot.

A pályázatban közölni kell

  • a pályázó nevét, értesítési címét, telefonszámát, e-mail címét, illetve a 18. életévét be nem töltött pályázó törvényes képviselőjének (szülőjének, gondviselőjének) nevét,
  • iskolájának nevét, címét és telefonszámát.

A pályázathoz mellékelni kell a pályázó

  • érvényes útlevelének fénymásolatát (mind tanuló, mind tanár esetén),
  • törvényes képviselőjének hozzájárulását az utazáshoz (18. életévét be nem töltött pályázó esetén),
  • tanuló esetén a pályázó közoktatási intézménye által kiállított igazolást arról, hogy a pályázó az intézménnyel tanulói jogviszonyban áll,
  • tanár esetén a pályázó közoktatási intézménye által kiállított igazolást arról, hogy az intézmény a pályázót pedagógus munkakörben foglalkoztatja.
  • tanuló esetén leírást (pályaművet) az alábbiakról:
    Miért érdekli gróf Batthyány Lajos? Eddigi tanulmányaiban, olvasmányaiban, a médiában hogyan találkozott Batthyány nevével, tevékenységével? Ösztönözte-e további olvasmányokra? Mit gondol a felelős államférfi, az alkotmányosság, a törvények szerepéről? Miként látja a történelmi személyiség szerepét az események alakításában?
  • tanár esetén leírást (pályaművet) az alábbiakról:
    Tanári munkája során milyen formában és keretek között, milyen módszerekkel tanított gróf Batthyány Lajosról? Miként jelent meg a felelős államférfi, az alkotmányosság, a törvények szerepének kérdése? Sikerült-e komplex módon bemutatni az összefüggéseket? Hogyan tudta a megfelelő történelmi kontextusban és körülmények között értékelni Batthyány szerepét? Mennyire látja fontosnak Batthyány személyiségét és hatását?

A pályamű terjedelme minimum 2 oldal, maximum 5 oldal lehet. A tanulmányi kirándulás költségét az Oktatási és Kulturális Minisztérium fedezi.

A pályázat beérkezésének határideje: 2007. február 14.

A pályázatot a mellékletekkel együtt 1 példányban, postai úton az Oktatási és Kulturális Minisztérium, Miniszteri Kabinet, Sajtóiroda 1055 Budapest Szalay u. 10-14. címre, illetve a pályaművet a zarnoczay.szilvia@okm.gov.hu e-mail címre is el kell küldeni. A formailag hibás vagy hiányos, vagy határidőn túl beérkező pályázatok érdemi vizsgálat nélkül elutasításra kerülnek, hiánypótlásnak helye nincs.

A pályázók közül a Történelemtanárok Egylete által delegált bizottság dönt a tanulmányi kirándulás résztvevőiről. A tanulmányi kiránduláson 15 fő tanuló és 5 fő tanár vesz részt. A nyertesek 2007. február 28-ig kapnak írásbeli értesítést. A nyertesek listáját a Minisztérium a www.okm.gov.hu honlapon teszi közzé.

A pályázóknak a pályázattal kapcsolatban Zarnóczay Szilvia, e-mail: zarnoczay.szilvia@okm.gov.hu, tel.: 061 473 744, mobil: 30/257 9061, ad további felvilágosítást.

Akkor tudunk dolgozni, ha Ön is segít!


Vissza

Alrovatok

Általános

Családtörténeti és életútinterjúk a történelemórán

Egyezzünk ki a múlttal!

Emberi jogok tanítása

GULAG-GUVPI

Hisztorizás podcast

Holokauszt

Ismerősök? Idegenek?

Nemzeti Emlékezet Program

Szlovák-magyar közös múlt

Tankönyvbírálat

Tanulmányút

Történelemtanárok Országos Konferenciája

Történelemtanítás a gyakorlatban

Ünnepek, évfordulók

TTE-tagok figyelmébe:

Éljen a lehetőséggel!

Iratkozzon fel hírlevelünkre!

TTE-közösség

TTE a Facebookon

Youtube-csatorna

Tankönyvek

Hisztorizás podcast

Szlovák-magyar közös múlt

Történelemtanárok (34.) Országos Konferenciája

„Vissza a jövőbe!”- A közösségi média és az AI hatása a történelemre

A Történelemtanárok (34.) Országos Konferenciájának állásfoglalása

Eddigi konferenciáink

Galéria

Nemzeti Emlékezet Program - Auschwitz-út 5.

Támogatók

A tte.hu működésének támogatója

Adomány

Címkék

alapvizsga aláírásgyűjtés civil Civil Közoktatási Platform családtörténet előadás emberi jogok emléknap gyász Különóra módszertani cikk NAT tankönyv TTE-konferencia Tényleg!? történelmi atlasz törvény álhírek állásfoglalás érettségi

Partnerek

  • Impresszum
  • Alapszabály
  • Tagdíj
  • Belépési nyilatkozat
  • Támogatás
  • Kapcsolat
Történelemtanárok Egylete 1997-2017