Se nem nagy, se nem októberi? Konferencia 1917-ről
2017. szeptember 8. péntek, 16:07
Történelemtanárok (27.) Országos Konferenciája
2017. október 14. Kossuth Klub (1088 Budapest, Múzeum u. 7.)
Utolsó frissítés: 2017.10.17.
Az államszocializmus idején ünnep volt, a marxista történetírás sokáig új történelmi periódus (a „legújabb kor”) kezdeteként tekintett az 1917. november 7-i bolsevik hatalomátvétel szimbolikus időpontjára. A konferencia célja, hogy egy évszázad elmúltával felidézze, mi is történt Oroszországban ezen a napon, valóban tekinthető-e a NOSZF-ként („Nagy Októberi Szocialista Forradalomként”) meghatározott esemény nagynak, szocialistának, októberinek és forradalomnak. Nemcsak a legendává nemesült részletek valóságtartalmára vagyunk kíváncsiak (eldördült-e az Auróra ágyúja, mit is jelentett a Téli Palota ostroma, milyen szerepe volt Leninnek és Sztálinnak az események irányításában stb.), hanem sokkal inkább arra: hogyan értékeli a történettudomány bő negyedszázaddal a kommunista világrend és a Szovjetunió összeomlása után az akkor történteket, hogyan illeszkedett az orosz és az európai történeti fejlődésbe, milyen kapcsolódási pontjai voltak az első világháború 1917 előtti és utáni történéseihez? Továbbá: mit és hogyan tanítsunk a bolsevikok hatalomátvételéről, közvetlen és közvetett hatásairól az iskoláinkban?
Az ebédre a konferencia résztvevői a TTE vendégei.
A Történelemtanárok Egylete a pedagógus-továbbképzésbe beszámítható igazolást tud kiállítani azoknak, akik regisztráltak és részt vesznek az Se nem nagy, se nem októberi? Konferencia 1917-ről – Történelemtanárok 27. Országos Konferenciája c. tudományos tanácskozáson. Ha igazolást szeretne, kérjük, jelezze az iroda@tte.hu címen.
A konferencia támogatói:
14.00-15.00 Reformáció és történelemtanítás – műhelykonferencia
Konferenciánk célja, hogy a reformáció 500. évfordulója kapcsán arra keressen választ, hogyan jelent illetve jelenik meg a protestantizmus a tankönyveinkben illetve a történelemtanítás gyakorlatában.