• Címlap
  • Hírek
  • Tallózó
  • Történelem
  • Történelemtanítás
  • TTE
  • Átláthatóság
  • Adatvédelem
  • English
Hirdetés

Kérjük, segíts, hogy folytathassuk munkánkat!

Számlaszámunk: 11705008 – 20133762.

A támogatás bankkártyával itt lehetséges.

Nagyon köszönjük.

Megkezdődött a Sztehlo Gábor Emlékév 2024!
2024. március 19. kedd, 22:12
Címkék: konferencia

Egyletünk a rendezvénysorozat együttműködő partnere


A Történelemtanárok Egylete, valamint Kőszegi Városi Múzeum, Könyvtár és Levéltár képviseletében Várnainé Balogh Beáta, a TTE tagja, múzeumpedagógiai szaktanácsadó részt vesz a Sztehlo Gábor Emlékév 2024 rendezvénysorozatán.

Ennek első állomásaként március 18-án nyitókonferenciára került sor a Marczibányi Téri Művelődési Központban. A rendezvénysorozatot a Raul Wallenberg Emberség Háza, a Budapesti Főváros II. kerületi Önkormányzat, és a Magyarországi Evangélikus Egyház szervezi.

A konferencián dr. Gyáni Gábor akadémikus A budapesti XX. századi társadalom, különös tekintettel a zsidóságra című előadásában kiemelte, hogy a város lakosságának a dualizmus idején kb. 24 %-a volt zsidó identitású, akik asszimilált, polgárosodott értelmiségiek és középosztálybeliek voltak. A kormánynak (Horthynak) nem volt célja a deportálás, inkább a város egyes részeinek zsidótlanítását szerették volna elérni csillagos házak kijelölésével, de mivel az itteni keresztények vegyesen laktak a zsidókkal, túl sok embert kellett volna átköltöztetni, ezért a házak számát lecsökkentették 1948-ra.

Dr. Bányai Viktória történész A zsidó gyermekmentés a háború alatti és utáni helyszíneiről és szervezőiről című előadásában arról beszélt, hogy a dualizmus alatt is kiemelkedő szerepet vállalt az izraelita közösség az árvaellátásban,a siketek és vakok ellátásában, ezt folytatták a háború alatt, kiegészülve nemzetközi segélyszervezetekkel pl. Vöröskereszt, valamint cionistákkal és a Jó Pásztor protestáns gyerekeket megsegítő egyesülettel. A svéd követségtől Friedrich Born volt a legkomolyabb pártfogója Sztehlo Gábornak, aki a B szekció min. 2000 gyermekét mentette meg a háború végén s ezért megkapta a Yad Vashem Világ Igaza kitüntetést. A háború után a szülők a jobb körülmények végett hagyták gyermekeiket árvaházakban, az új kormány azonban a családtámogatást forszírozta, így államosították és leredukálták az árvaházakat 1950 után.

Dr. Kertész Botond történész ismertette Sztehlo Gábor élete(i)t, a lelkészt, a menedzsert, a hőst, az otthonteremtő személyiséget. ” Igazi pásztor” mondták róla azok a gyermekek, akiket befogadott. Volt köztük zsidó, kikeresztelkedett, kommunista, de nyilas apa fia is. Mindenkinek segített, aki rászorult! A diakónia megteremtőjeként folytatta életét 1950 után Svájcban bekövetkezett haláláig.

Az előadások után Zászkaliczky Zsuzsanna történész megnyitotta az Embermentés-másként fotókiállítást, majd ezt követően a még élő Sztehlo gyerekekkel (dr. Keveházi László, dr. Andrási Andor, dr. Füzéki Bálint) és írókkal (Merényi Zsuzsa, Laborczi Dóra) folytatott kerekasztal beszélgetést Hajdú Tibor püspöki titkár.

A konferencia utolsó programjaként megnézték a résztvevők a Lauder Javne Zsidó Közösségi Iskola diákjai által Sztehlo Gáborról készített Az elágazó ösvények kertje című filmet. https://youtu.be/8wOdILJXZo0?si=iFOrMW3PCpJa9JpK

A zárszót Gregersen- Labossa György mondta el, volt szombathelyi evangélikus lelkész, aki jelenleg a Sztehlo örökséget tovább vivő Evangélikus Diakóniai Bizottság Elnöke.

A konferencián kihirdetésre került egy pályázati kiírás diákok számára: Sztehlo Gábor örökségének újragondolása

2024. április 16-án történelemtanárok számára tartunk műhely beszélgetést: Embermentők története az oktatási tematikákban címmel. Erre is szeretettel várunk mindenkit!

Szöveg és fotók: Várnainé Balogh Beáta

Akkor tudunk dolgozni, ha Ön is segít!


Vissza

Alrovatok

Általános

Családtörténeti és életútinterjúk a történelemórán

Egyezzünk ki a múlttal!

Emberi jogok tanítása

GULAG-GUVPI

Hisztorizás podcast

Holokauszt

Ismerősök? Idegenek?

Nemzeti Emlékezet Program

Szlovák-magyar közös múlt

Tankönyvbírálat

Tanulmányút

Történelemtanárok Országos Konferenciája

Történelemtanítás a gyakorlatban

Ünnepek, évfordulók

TTE-tagok figyelmébe:

Éljen a lehetőséggel!

Iratkozzon fel hírlevelünkre!

TTE-közösség

TTE a Facebookon

Youtube-csatorna

Tankönyvek

Hisztorizás podcast

Szlovák-magyar közös múlt

Történelemtanárok (34.) Országos Konferenciája

„Vissza a jövőbe!”- A közösségi média és az AI hatása a történelemre

A Történelemtanárok (34.) Országos Konferenciájának állásfoglalása

Eddigi konferenciáink

Galéria

Nemzeti Emlékezet Program - Auschwitz-út 6.

Támogatók

A tte.hu működésének támogatója

Adomány

Címkék

alapvizsga aláírásgyűjtés civil Civil Közoktatási Platform családtörténet előadás emberi jogok emléknap gyász Különóra módszertani cikk NAT tankönyv TTE-konferencia Tényleg!? történelmi atlasz törvény álhírek állásfoglalás érettségi

Partnerek

  • Impresszum
  • Alapszabály
  • Tagdíj
  • Belépési nyilatkozat
  • Támogatás
  • Kapcsolat
Történelemtanárok Egylete 1997-2017