A Nyíregyházi Főiskola Történettudományi és Filozófiai Intézetének Társadalomtudományi kutatócsoportja tisztelettel meghívja önt Október 25-ére a Nyíregyházi főiskola B/022 teremben tartandó Waco, a félelem mítoszai – kormányok, összeesküvések című konferenciájára.
1993. február 28.-április 19. között zajlott az USA modern kori történelmének egyik legtragikusabb szövetségi (az ATF és az FBI által irányított) akciója, a Branch Davidians szektának a Waco (Texas állam) mellett elterülő komplexuma elleni, közel 90 ember halálához vezető ostrom (az áldozatok többsége, köztük számos kisgyermek, az utolsó napon indított támadás során kitört tűzben veszítette életét).
A történtek sokkolták az amerikai társadalmat és, mintegy természetes velejáróként, (nem kis részben köszönhetően a szövetségi hatóságok által az ostrom során elkövetett hibáknak, az egymásnak ellentmondó hivatalos információknak, az elhallgatásoknak) rövid idő alatt megszületett a wacoi eseményeknek, mint egy, a kormányzat által kitervelt tömeggyilkosságnak a konspirációs teóriája. Waco az amerikai szélsőjobb tevékenységének megélénkülését, a milícia mozgalom felívelését hozta magával, valamint 1995-ben, az évforduló napján, az Oklahoma City-beli robbantásos merényletet, mely majdnem pontosan kétszer annyi emberéletet követelt, mint a két évvel korábbi tragédia.
Waco húsz év után is számos tanulság levonására kínál lehetőséget. A NYF TFI Társadalomtörténeti Kutatócsoportjának kezdeményezésére megvalósuló konferencia nem magára az eseményre, hanem a jelenségre kíván fókuszálni, a politikai összeesküvés-elméletek keletkezési mechanizmusát, illetve a különböző (nemcsak amerikai és nemcsak jobboldali) szélsőséges mozgalmak kormányokhoz, államhoz való viszonyát, mint átfogó témákat helyezve a középpontba, a rendezvényen felszólaló egyetemi, főiskolai oktatók, kutatók, PhD-hallgatók közreműködésével.
A konferencia programja sikeresen összeállt (hogy milyen konferenciáé?: az oldal végére érve kiderül…), amint az a szomszédos menüpont alatt is látható. Az előadások absztraktjai megtekinthetőek a nyíregyházi főiskola oldalán, az Absztraktok/Abstracts oldalon, e helyütt csak az előadók és előadásaik rövid felsorolására szorítkozunk:
Sheraz Ali (The Political Economy of the War on Terror in the Context of Collective Identity; A Study of the Northwest of Pakistan)
Bagi Zoltán Péter (Hadivállalkozás, csalás, érdekérvényesítés és visszaélések a tizenöt éves háború időszakában)
Fazekas Csaba (Waco és a szektakérdés a magyarországi politikában)
Javed Hussain (Does Sociocultural Forces Ignite Religious Violence and Shape Militancy?)
Muhammad Imad Khan (Gender Dynamics of Talibanization: A Study of Pakistan’s Swat Valley)
Kiss Lajos András (Alekszandr Dugin szakrális konspirológiája)
Körei László (Neoliberális „világkormányzás” kontra globális kormányzatellenes politikai hangsúlyok)
Papp László Tamás („A kormány háborút indított a nép ellen” – Lehetséges párhuzamok Waco és 2006. október 23. közkeletű értelmezései között)
Szoboszlay György (The Twilight of the Mass Movement Idea of the American Far Right – The “Revolutionary” Thoughts of Joseph Tommasi in the Context of Louis Beam’s Concept of ’Leaderless Resistance’)
Hafsa Tariq (An Assesment of Psychological Traits of Religious Insurgency in Pakhtoon Culture with Reference to District Swat)
Zopus András (Az aktívan tétlen hatalom szerepe egy magyarellenes mozgalom kialakulásában)
Zsoldos Ildikó (Összeesküvés a francia valuta ellen. Vécsey Magda bárónő szerepvállalása a frankhamisítási botrány idején)