• Címlap
  • Hírek
  • Tallózó
  • Történelem
  • Történelemtanítás
  • TTE
  • Átláthatóság
  • Adatvédelem
  • English
Hirdetés

Kérjük, segíts, hogy folytathassuk munkánkat!

Számlaszámunk: 11705008 – 20133762.

A támogatás bankkártyával itt lehetséges.

Nagyon köszönjük.

Hányfelé vágjuk Halmay Zoltánt és Prokopp Sándort?
2024. június 24. hétfő, 16:58

A nemzetközpontú történelemszemlélet sajátos ellentmondása került felszínre az ezredfordulón a közös szlovák-magyar történelemtankönyv előkészítő munkálatai során.
Sokáig csak terméketlen viták folytak arról, hogy Bél Mátyás/Matej Bel mennyiben tekinthető magyarnak, illetve szlováknak; hogy mit jelent a szlovák anyától és szerb apától származó „legmagyarabb” költő Petőfi Sándor magyar, illetve szlovák identitása; hogy Kossuth Lajos/L’udovit Kosut, vagy nagybátyja, a magyarellenes szlovák nemzeti mozgalom egyik szervezője Juraj Kosut/Kossuth György jó magyar és rossz szlovák, vagy éppen rossz magyar és jó szlovák volt-e; hogy Pressburg/Pozsony/Bratislava mennyiben tekinthető német, magyar, vagy éppen szlovák városnak; hogy a budapesti Andrássy utat és a Parlamentet építő többnyire szlovák anyanyelvű munkások melyik állam történelméhez tartoznak.
Nyilvánvaló volt, hogy a pusztán nemzetközpontú látószög komplementer viszonyt eredményezhet csak, amelyben nem az összetartozás, hanem a szembenállás a meghatározó.
Egyfelől nem lehetett vitatni, hogy több mint ezer éven át közös volt a történelmünk, ami összefonódást és sorsközösséget teremtett a magyarok és a szlovákok között. Másfelől azonban a különböző történelemszemléletek ezt a közös múltat teljességgel másként látták. A szlovák történelem hősei a magyar történelemkönyvekben többnyire, mint államellenes lázadók vagy börtöntöltelékek jelentek meg, miközben a magyarok nemzetépítő hősei többnyire elnyomóként szerepeltek a szlovák történelemkönyvekben.
A közös történelemtankönyv vitái arra a helyzetre hasonlítottak, mint amikor…

Folytatás


Közös múlt: ismeretekkel a történelmi tévhitek eloszlatásáért – szlovák és magyar történelemtanárok munkájának támogatása nyomtatott és online kiadványokkal, szakmai konferenciával. A Történelemtanárok Egylete és a Denník N hírportál magyar nyelvű lapja, a Napunk projektje.

Az Európai Unió finanszírozásával. Az itt szereplő információk és állítások a szerző(k) álláspontját képviselik, és nem feltétlenül tükrözik az Európai Unió vagy a Tempus Közalapítvány hivatalos véleményét. Sem az Európai Unió, sem a támogatást nyújtó hatóság nem vonható felelősségre miattuk.

Akkor tudunk dolgozni, ha Ön is segít!


Vissza

Alrovatok

Általános

Családtörténeti és életútinterjúk a történelemórán

Egyezzünk ki a múlttal!

Emberi jogok tanítása

GULAG-GUVPI

Hisztorizás podcast

Holokauszt

Ismerősök? Idegenek?

Nemzeti Emlékezet Program

Szlovák-magyar közös múlt

Tankönyvbírálat

Tanulmányút

Történelemtanárok Országos Konferenciája

Történelemtanítás a gyakorlatban

Ünnepek, évfordulók

TTE-tagok figyelmébe:

Éljen a lehetőséggel!

Iratkozzon fel hírlevelünkre!

TTE-közösség

TTE a Facebookon

Youtube-csatorna

Tankönyvek

Hisztorizás podcast

Szlovák-magyar közös múlt

Történelemtanárok (34.) Országos Konferenciája

„Vissza a jövőbe!”- A közösségi média és az AI hatása a történelemre

A Történelemtanárok (34.) Országos Konferenciájának állásfoglalása

Eddigi konferenciáink

Galéria

Nemzeti Emlékezet Program - Auschwitz-út 1.

Támogatók

A tte.hu működésének támogatója

Adomány

Címkék

alapvizsga aláírásgyűjtés civil Civil Közoktatási Platform családtörténet előadás emberi jogok emléknap gyász Különóra módszertani cikk NAT tankönyv TTE-konferencia Tényleg!? történelmi atlasz törvény álhírek állásfoglalás érettségi

Partnerek

  • Impresszum
  • Alapszabály
  • Tagdíj
  • Belépési nyilatkozat
  • Támogatás
  • Kapcsolat
Történelemtanárok Egylete 1997-2017