Korábban jeleztük, hogy az Euroclio elnevezésű nemzetközi történelemtanári szervezet 1997-ben hazánkban rendezi meg rendes évi közgyűlését egy konferenciával egybekötve. Ezúttal szeretnénk ezt a szervezetet bemutatni, illetve későbbi számainkban tevékenységéről információt adni.
1992. novemberében Strassburgban egy nemzetközi konferencián merült fel az a javaslat – a hollandiai történelemtanári szervezet és az Európa Tanács oktatási-, kulturális- és sportbizottságának részéről -, hogy hasznos lenne egy nemzetközi szervezet létrehozása az Európában működő történelemtanári szervezetek együttműködésének elősegítésére. A javaslat támogatásra talált és 1993. április 22-én Leenwardenben (Hollandia) megalakult az Euroclio, vagyis (szabad fordításban) az Európai Történelemtanár-egyesületek Szervezete.
Az alapító országok száma 15 volt, köztük szerepelt (a TTE révén) hazánk; térségünkből az elsők között csatlakoztunk a szervezethez. Azóta a tagországok száma megközelíti a 30-at.
Néhány szót az Euroclio alapelveiről és célkitűzéseiről.
Az Euroclio egy politikailag, filozófiailag és vallásilag semleges szervezet. Elfogadja és értéknek tekinti az egyetemes emberi jogok deklarációját az emberi jogok európai konvencióját és az UNESCO történelemtanításra vonatkozó ajánlásait. Hivatalos nyelvnek az – Európa Tanácsban is használatos – angolt és franciát tekinti.
Céljai:
Erősíteni a történelemtanítás helyzetét az oktatásban, valamint a tanárok intellektuális szabadságát.
Tanulmányozni a világban Európa szerepét és vizsgálni kapcsolatát a világ más részeivel.
Törekedni a tagországok történelmének és történelemtanításának minél jobb megismerésére, természetesen nem elhanyagolva a nemzetközi, nemzeti és helyi sajátosságokat.
Támogatni a történelemtanári szervezetek megalakulását azokban az országokban ahol ilyenek még nem léteznek.
Összefogni a különböző országokban működő tagszervezetek munkáját és ezekről (konferenciák, közgyűlések, előadások) informálni a tagszervezeteket.
Az előzőkhöz kapcsolódóan egy negyedévente megjelenő kiadvány elkészítése, amely a tagországok működését mutatja be. Tájékoztatást adni különféle konferenciákról, hogy a tagszervezetek erről információt kaphassanak és tagjaik is jelentkezhessenek ezekre a rendezvényekre.
Az Euroclio évente tart közgyűlést és 2 évente ezzel öszszekötve a történelemtanítás témáit érintő konferenciát. Következő számunkban ezekről számolunk be.