A hat napos, egész Erdélyt felölelő Bocskai-emléktúrán – amelyet fejedelemmé választásának 400. évfordulója alkalmából szervezett a tárca – 15 középiskolás diák és 5 pedagógus vett részt.
A világnak bármely táján fontos az iskola, de talán sehol sem annyira meghatározó, mint egy kisvárosban – vallják a székelykeresztúri Orbán Balázs Gimnázium tanárai és diákjai. A székelyföldi település közel ezer diákot oktató, 1793-ban alapított alma matere büszke arra, hogy több mint kétszáz éve megfelel a város és a környék igényeinek, az idők változó kihívásainak.
Az intézménybe az oktatási tárca Nemzeti Emlékezet Programja keretében látogattak el magyarországi diákok és tanáraik. A hat napos, egész Erdélyt felölelő Bocskai-emléktúrán – amelyet fejedelemmé választásának 400. évfordulója alkalmából szervezett a tárca – 15 középiskolás diák és 5 pedagógus vett részt, akiket mintegy 300 pályázó közül választották ki.
A székelykeresztúri iskolában a diákok elmondták: az egyik legnagyobb gondot az jelenti számukra, hogy a magyar történelmet is románul kell elsajátítaniuk, s nem tanulhatják magyar nyelven. Három éve tilos magyar könyvekből tanulni. Problémának tartották azt is, hogy bár vannak pályázatok, de egy magyarországi út nagyon sokba kerül, és sokszor nincs rá lehetőségük. Amikor arról esett szó, hogy érzik magukat Magyarországra látogatva, fájó pontnak nevezték, hogy míg otthon magyarként kisebbségiként vannak jelen, Magyarországon sokszor románként bánnak velük.
A magyarországi diákok – akik közül sokan először jártak Erdélyben – az utat nagyon pozitívan értékelték. Volt, aki azt mondta, úgy érezte magát, mintha Magyarországon lenne. Fontosnak tartották, hogy nem csupán a történelmi tényekkel, adatokkal ismerkedhettek meg Bocskai István erdélyi fejedelemmé választása kapcsán, hanem az itt élő emberekkel, mindennapjaikkal is. A pedagógusok közül többen az együttélés fontosságát hangsúlyozták. Elhangzott az a vélemény, hogy a XXI. század pedagógiájának a feladata megtanítani a diákokat a toleranciára, képesek legyenek „a kezüket nyújtani”.
Miklósi László, a Történelemtanárok Egyletének elnöke elmondta: amikor a diákokat kiválasztották, elsődleges szempontnak a kreativitást, a nyitottságot tartották, míg a pedagógusoknál a metodika volt a fő szempont, azaz hogy tanárként mit tud a látottakkal kezdeni.
A Bocskai István életének és a magyar történelemnek a legfontosabb erdélyi állomásaihoz kapcsolódó túrán a diákok ellátogattak többek között Kolozsvárra, ahol megtekintették Bocskai István és Mátyás király szülőházát, az „igazságos király” híres szobrát, a Házsongárdi temetőt, ahol az erdélyi történelem kiemelkedő alakjai nyugszanak. Nyárádszeredán, Bocskai fejedelemmé választásának színhelyén egy általános iskola diákjai és pedagógusai fogadták a magyar diákokat. Az ott élők úgy tartják Bocskai István volt az első erdélyi fejedelem, aki megnyitotta a lehetőséget, hogy Erdély „Tündérkertté” nője ki magát. Jártak Segesvárott, fejet hajtottak Petőfi jelképes sírja előtt, Medgyesen, ahol 1605. szeptember 14-én Bocskai Istvánt beiktatták a fejedelmi székbe. A programban szerepelt még Marosvásárhely, Arad, a tizenhárom vértanú emlékműve, Világos, a 1848-49-es szabadságharc fegyverletételének színhelye, Gyulafehérvár, a Hunyadiak, valamint számos erdélyi fejedelem temetkezési helyének felkeresése, továbbá látogatás Farkaslakán, ahol Tamási Áron született, s Kőműves Kelemen híres balladájának helyszínén „a magos Déva váránál”.
Miklósi László az MTI-nek azt mondta: mindenképpen tervezik a program folytatását, ám arról nem árult el részleteket, hogy mi lenne a következő helyszín.
Nemzeti Emlékezet Program – tanulmányi kirándulás Erdélyben (2005.09.12. – MTI)
Bocskai István erdélyi fejedelemmé való beiktatása 400. évfordulójának emlékére tanulmányi kirándulást szervez szombattól az oktatási tárca; a túrán 15 középiskolás diák és tanáraik vesznek részt – közölte a minisztérium az MTI-vel.
A tanulmányi kirándulásra meghirdetett felhívásra 85 diák és 45 tanár küldte be pályázatát. A Történelemtanárok Egylete és az Oktatási Minisztérium képviselőiből alakult zsűri választotta ki a pályamunkák alapján a kirándulás résztvevőit – áll az oktatási tárca pénteken az MTI-hez eljuttatott háttéranyagában. A hatnapos túra résztvevői felkeresik többek között Nagyváradot, Kolozsvárt, Tordát, Marosvásárhelyt, Székelyudvarhelyt, Csíkszeredát, Csíksomlyót, Segesvárt, Világost és Aradot.
Az Oktatási Minisztérium Nemzeti Emlékezet Programja abból a célból indult 2003 elején, hogy a történelmi évfordulók korszerű, új szemléletű megünneplésével bővítse a közoktatásban részt vevők történelmi ismereteit, fejlessze helyi és közösségi identitásukat, kötődésüket. Az évfordulós események sorában Magyar Bálint oktatási miniszter két évvel ezelőtt, pályázaton kiválasztott tanulók társaságában látogatott el Voronyezsbe, hogy első hivatalos delegációként keressék fel az egykori 2. magyar hadsereg doni katasztrófájának helyszínét. Szintén 2003-ban az Oktatási Minisztérium lovas túrát szervezett a II. Rákóczi Ferenc által 1703. május 6-án kiadott ún. brezáni kiáltvány megjelenésének emlékére. Tavaly a holokauszt 60. évfordulóján a Krakkó melletti Auschwitz és Birkenau megtekintése, valamint az Auschwitz-Birkenau Állami Múzeum felújított magyar kiállítótermének felavatása volt az emléktúra célja.
Az Oktatási Minisztérium Nemzeti Emlékezet Programirodája által, Bocskai István erdélyi fejedelemmé való beiktatásának 400. évfordulójának emlékére kiírt pályázat (erdélyi tanulmányi kiránduláson való részvétel) eredménye
A nyertesek listája: (név, iskola, iskola címe)
diákok
Auer Anikó, Tinódi Sebestyén Gimnázium Idegenforgalmi Vendéglátóipari Szakközépiskola 9600 Sárvár, Móricz Zsigmond u. 2.
Dajka János Levente, Tóth Árpád Gimnázium 4024 Debrecen, Szombathi István u.12.
Farkas Csaba, Illyés Gyula Gimnázium 7200 Dombóvár, Bajcsy-Zs. u. 2.
Ivicsics Kitti, II. Rákóczi Ferenc Fővárosi Gyakorló Közgazdasági Szakközépiskola
Molnár Éva, Pécsi Kereskedelmi és Idegenforgalmi és Vendéglátóipari szakközép és szakiskola Pécs Rét u. 10.
Pájer Melinda, Batthyány Lajos Gimnázium és Egészségügyi Szakközépiskola 8800 Nagykanizsa Rozgonyi u. 23.
Pál Melinda Boglárka, I. Rákóczi György Szakközép és Általános iskola 4130 Derecske, Lenygel u. 3/5
Papi Dorottya, Xantus János Idegenforgalmi Gyakorló Középiskola 1055 Budapest, Markó u. 18-20.
Pásztor Anna, Gárdonyi Géza Ciszterci Gimnázium és Szakközépiskola 3300 Eger, Csiky Sándor u. 1.
Simon Janka, Veres Péter Gimnázium 1039 Budapest, Csobánka tér 7.
Szabó Anikó, Orosházi Evangélikus Általános Iskola és Gimnázium 5900 Orosháza, Bajcsy-Zs. u. 1.
Szendrei György, Debreceni Egyetem Kossuth Lajos Gyakorló Gimnáziuma 4029 Debrecen, Csengő u. 4
Tamás László István, Batthyányi Lajos Gimnázium és Egészségügyi Szakközépiskola 8800 Nagykanizsa Rozgonyi utca 23
Végh Georgina, Vocational Academy Kéttannyelvű Közgazdasági Szakközépiskola 9027 Győr, Ipar út 51/b
tanárok
Lator László Ifj., Veres Péter Gimnázium 1039 Budapest, Csobánka tér 7.
Perjésiné Kiss Rita, Kossuth Lajos Általános és Alapfokú Művészeti Iskola 4450 Tiszalök, Kossuth út 43.
Pósch László, Bólyai János Fővárosi Gyakorló Műszaki Szakközépiskola és Kollégium 1134 Budapest, Váci út 21.
Ráczkevi Lajosné, Bocskai István Általános Iskola 8183 Papkeszi, Fő u. 34.
Zomboryné Bazsó Rozália, Deák téri Evangélikus Gimnázium 1052 Budapest Sütő u. 1.
Felhívás (2005.02.24.)
400 évvel ezelőtt, 1605-ben az erdélyi rendek fejedelemmé választották Bocskai Istvánt. Ezt megelőzően Bocskai ellen pert indított a császári udvar, melynek következményeként jószágvesztésre ítélték. Bocskai szembefordult az udvarral, felkelését a hajdúk is támogatták, így országos küzdelmük számottevő katonai sikereket könyvelhetett el. A Bocskai-szabadságharc hatására végül megszületett a bécsi béke, majd a török háború befejezéseként békét kötöttek a Zsitva torkolatánál.
2005. szeptember 14., Bocskai István erdélyi fejedelemmé való beiktatásának 400. évfordulójának emlékére tanulmányi kirándulást szervezünk Erdélybe.
A tanulmányi kirándulás időpontja: 2005. szeptember 10-15.
Pályázhatnak magyar állampolgárságú középiskolai tanulók, továbbá általános és középiskolai tanárok.
A pályázatban közölni kell -a pályázó nevét, értesítési címét, telefonszámát, e-mail címét, -iskolájának nevét, címét és telefonszámát.
A pályázathoz mellékelni kell a pályázó -érvényes útlevelének fénymásolatát (mind tanuló, mind tanár esetén), -szülőjének, gondviselőjének hozzájárulását az utazáshoz (18 év alatti pályázó esetén), -iskolája igazgatójának hozzájárulását ahhoz, hogy az utazás ideje alatt a tanítástól távol maradhasson (mind tanuló, mind tanár esetén), -tanuló esetén leírást (legfeljebb két oldal) az alábbiakról: miért érdekli ez a kérdés; eddigi tanulmányaiban, olvasmányaiban, médiumokban találkozott-e a 15 éves háború, a hajdúk mozgalma és a Bocskai-szabadságharc eseményeivel, az felkeltette-e érdeklődését, inspirálta-e további olvasmányokra? Mit gondol az adott történelmi eseményekről, kontextusukról, hogyan értékeli ezeket? Járt-e a Hajdúságban; ismer-e a Bocskai-szabadságharchoz kötődő szobrot, emléktáblát? -tanár esetén leírást (legfeljebb két oldal) az alábbiakról: tanári munkája során milyen formában és keretek között, milyen módszerekkel tanította a Bocskai-szabadságharc eseményeit, miként sikerült – a megfelelő történelmi kontextusban és körülmények között – értékelni Bocskai szerepét? Mennyire látja fontosnak a fejedelem személyiségét és hatását? Véleménye szerint Bocskai valódi szabadságharcos, vagy csupán véletlenül került a történelemi események középpontjába?
A tanulmányi kirándulás költségét az Oktatási Minisztérium fedezi.
A pályázat beérkezésének határideje 2005. május 2.
A pályázatot az alábbi címre kell küldeni:
Oktatási Minisztérium – Nemzeti Emlékezet Programiroda – Erdély Budapest Pf. 1. 1884
A pályázók közül a Történelemtanárok Egylete által delegált bizottság választja ki a tanulmányi kirándulás résztvevőit, akik 2005. május 18-ig értesítést kapnak. A győztesek listáját május 13-ig a www.om.hu honlapon tesszük közzé.