Új sorozatunkban a Napunknkkal együttműködésben a szlovák-magyar közös múlttal kapcsolatos tévhitekkel, rossz berögződésekkel foglalkozunk. Az alábbi írás e közös munka termése.
Állítás:
A három magyarországi szlovák nyelvű gimnázium és a Matica Slovenska kulturális egyesület 1874-1875-ös bezárása illetve betiltás a magyar politikai elit régóta érlelt akciója volt.
Cáfolat:
A valóságban a bezárásokat három kitartóan lobbizó ember összehangolt akciója kényszerítette ki. A magyar kormányzat és politikai elit részéről ezt megelőzően erre nem volt sem terv, sem kifejezett szándék.
Bővebben:
Az 1874-1875-ös időszakban bezárt három szlovák nyelvű gimnázium (a znióváraljai, a nagyrőcei, és a turócszentmártoni gimnázium) és a Matica slovenska kulturális egyesület betiltásának ügyét hosszú ideig a magyar politikai elit szándékos és előre megfontolt cselekedetének tartották. A források azonban mást mondanak. A bezárások mögött három besztercebányai férfi állt: Grünwald Béla Zólyom vármegyei alispán, Radvánszky Antal főispán és Ipolyi Arnold besztercebányai katolikus püspök. Az ő levelezésükből tárulnak fel annak az akciónak a részletei, amelynek célja és végül eredménye is lett az iskolák bezárása és az egyesület működésének felfüggesztése.
Grünwald Béla kezdeményezése volt az első lépés, aki…
Közös múlt: ismeretekkel a történelmi tévhitek eloszlatásáért – szlovák és magyar történelemtanárok munkájának támogatása nyomtatott és online kiadványokkal, szakmai konferenciával. A Történelemtanárok Egylete és a Denník N hírportál magyar nyelvű lapja, a Napunk projektje.
Az Európai Unió finanszírozásával. Az itt szereplő információk és állítások a szerző(k) álláspontját képviselik, és nem feltétlenül tükrözik az Európai Unió vagy a Tempus Közalapítvány hivatalos véleményét. Sem az Európai Unió, sem a támogatást nyújtó hatóság nem vonható felelősségre miattuk.