A hatalomgyakorlás múltja és a történelemtanítás jövője – Beszámoló a Történelemtanárok Egylete 28. Országos Konferenciájáról
2018. október 18. csütörtök, 9:16
A Kossuth Klub előadóterme 2018. október 6-án pedagógusokkal, egyetemi hallgatókkal és középiskolás diákokkal telt meg, mivel a Történelemtanárok Egylete (TTE) idén is megrendezte, immáron 28. alkalommal Országos Konferenciáját. Az idei év kiemelt témája Az „istenadta” nép. Nép és tömeg a hatalom szemszögéből volt, de természetesen a Nat-tervezetről is külön blokkban foglalkoztak a jelen lévők.
Elsőként Miklósi László, az Egylet elnöke köszöntötte az egybegyűlteket. Kiemelte, hogy a konferencián jelenlévő tanárok milyen sokféle iskolai-tanítási közegből érkeztek, és hozzátette, hogy a konferenciát már szinte nem is érdemes leszűkíteni történelemtanárokra, hiszen a résztvevők negyede középiskolás diák, illetve egyetemi hallgató.
A konferenciát Zsoldos Attila, az MTA Filozófiai és Történelemtudományok Osztályának elnöke nyitotta meg. Beszédében a bölcsészettudományok megítélésével és aktuális kihívásaival foglalkozott, amelyre óriási hatással van a digitalizáció, leginkább azzal, hogy drasztikusan megváltoznak olvasási szokásaink. Kiemelte, hogy a fellelhető internetes források gyakran megbízhatatlanok, és a fogyasztók ki vannak téve a fals információknak. Éppen ezért tartotta jelentősnek például a Történelemtanárok Egylete online felületét, amely hiteles és megbízható forrásokat közöl olvasói számára, így az Egylet hozzájárul az értéket hordozó kultúra fennmaradásához.