• Címlap
  • Hírek
  • Tallózó
  • Történelem
  • Történelemtanítás
  • TTE
  • Átláthatóság
  • Adatvédelem
  • English
Hirdetés

Kérjük, segíts, hogy folytathassuk munkánkat!

Számlaszámunk: 11705008 – 20133762.

A támogatás bankkártyával itt lehetséges.

Nagyon köszönjük.

„A csejtei hiéna” mítosza – Báthory Erzsébet legendája és a valóság
2025. március 19. szerda, 19:22

Báthory Erzsébet neve egybeforrt a történelem egyik legborzongatóbb legendájával: a „véres grófnő” mítoszával. De vajon tényleg fiatal lányok vérében fürdött, vagy inkább hatalmi játszmák és pletykák áldozata lett? A ma Szlovákiához tartozó Csejte várában zajló események körül máig rengeteg a kérdőjel. Várkonyi Gábor írása a korabeli források alapján újraértékeli a grófnő történetét.

A csejtei vár napjainkban (a fotót a szerző készítette)

Báthory Erzsébetet a valaha élt legkegyetlenebb tömeggyilkosok között tartják számon. Egy ismeretlen, csak keresztnéven feljegyzett tanú, Zsuzsanna vallomása szerint 650 fiatal lányt gyilkolt meg. A 17. század első évtizedének a végén elrendelt nyomozás feltehetőleg már akkor számtalan pletykát eredményezett. A kegyetlen grófnő története azonban csak a 18. században állt össze a ma is ismert legendává. Thuróczy László jezsuita szerzetes az akkori Magyar Királyság leírását készítette el. 1729-ben megjelent munkája jól illeszkedett a 18. századi országleíró munkák sorába. Az Ungaria suis cum regibus compendio data, vagyis Magyarország és királyainak rövid bemutatása című könyvben olvashatjuk azt a történetet, amely Báthory Erzsébetet világhírűvé tette: A grófnő haját szolgálója fésülködés közben véletlenül meghúzta, mire a haragra gerjedt úrnő hatalmas pofont kevert le a gondatlan fiatal lánynak. A pofon nyomán a lány orrából dőlt a vér és a grófnő karjára is fröccsent belőle. A dühös úrnő meglepetten tapasztalta, hogy ahová a fiatal lány vére cseppent, ott bőre újra fiatal és feszes lett. Ettől a perctől kezdve a fiatalság, így a halhatatlanság reményében fiatal lányok vérében „fürdött”. Thuróczi egyértelművé teszi, hogy története tanító célzatú parabola. Az igaz katolikus hittől eltávolodott grófnő az ördög mesterkedéseinek esett áldozatul. Történetének célja, hogy…

Folytatás


Közös múlt: ismeretekkel a történelmi tévhitek eloszlatásáért – szlovák és magyar történelemtanárok munkájának támogatása nyomtatott és online kiadványokkal, szakmai konferenciával. A Történelemtanárok Egylete és a Denník N hírportál magyar nyelvű lapja, a Napunk projektje.

Az Európai Unió finanszírozásával. Az itt szereplő információk és állítások a szerző(k) álláspontját képviselik, és nem feltétlenül tükrözik az Európai Unió vagy a Tempus Közalapítvány hivatalos véleményét. Sem az Európai Unió, sem a támogatást nyújtó hatóság nem vonható felelősségre miattuk.

Akkor tudunk dolgozni, ha Ön is segít!


Vissza

Alrovatok

Általános

Családtörténeti és életútinterjúk a történelemórán

Egyezzünk ki a múlttal!

Emberi jogok tanítása

GULAG-GUVPI

Hisztorizás podcast

Holokauszt

Ismerősök? Idegenek?

Nemzeti Emlékezet Program

Szlovák-magyar közös múlt

Tankönyvbírálat

Tanulmányút

Történelemtanárok Országos Konferenciája

Történelemtanítás a gyakorlatban

Ünnepek, évfordulók

TTE-tagok figyelmébe:

Éljen a lehetőséggel!

Iratkozzon fel hírlevelünkre!

TTE-közösség

TTE a Facebookon

Youtube-csatorna

Tankönyvek

Hisztorizás podcast

Szlovák-magyar közös múlt

Történelemtanárok (34.) Országos Konferenciája

„Vissza a jövőbe!”- A közösségi média és az AI hatása a történelemre

A Történelemtanárok (34.) Országos Konferenciájának állásfoglalása

Eddigi konferenciáink

Galéria

Nemzeti Emlékezet Program - Auschwitz-út 2.

Támogatók

A tte.hu működésének támogatója

Adomány

Címkék

alapvizsga aláírásgyűjtés civil Civil Közoktatási Platform családtörténet előadás emberi jogok emléknap gyász Különóra módszertani cikk NAT tankönyv TTE-konferencia Tényleg!? történelmi atlasz törvény álhírek állásfoglalás érettségi

Partnerek

  • Impresszum
  • Alapszabály
  • Tagdíj
  • Belépési nyilatkozat
  • Támogatás
  • Kapcsolat
Történelemtanárok Egylete 1997-2017