2023 februárjában útjára indítottuk Hisztorizás című szakmai podcastunk első évadát. A havonta jelentkező műsor öt részében tanárokkal, történészekkel beszélgetünk történelemtanításról, módszerekről és ötletekről, abban a reményben, hogy segíthet utat mutatni a kollégáknak ezekben a zűrzavaros időkben.
Kezdjünk bele a második évadba!
Nagy Mariann: „Talán egyszer ők is így csinálják”
Nagy Mariann a nyolcvanas években végezte el a pécsi Janus Pannonius Tudományegyetem angol-történelem szakát, ahol többek között Katus László és Ormos Mária hatására fordult a Kárpát-medence nemzetiségeinek újkori történetének kutatása felé. Egyetemi munkája mellett dolgozott a közoktatásban is, de manapság is vállal érettségi elnöki feladatokat. E kettő szerepének köszönhetően rálát nemcsak az egyetemi, de a középiskolai történelemoktatásra is.
„Nagy problémának érzem, hogy az egyetemes és magyar történelmet véletlenül sem próbáljuk meg közelíteni egymáshoz és integrálni a kettőt. Továbbra is szétválasztjuk, és hihetetlen módon lecsökkentjük az egyetemes történelmet – mondván, azt a magyarból értsük meg, ne pedig a kettőt együtt.”
Óráin igyekszik modern módszerekkel (játékosítással, projektekkel, városi sétákkal) közelebb hozni a hallgatók számára a történelmet abban a reményben, hogy ezeket az élményeket később tanárként is kamatoztatni tudják. „Talán egyszer ők is így csinálják.”
A beszélgetés során szó volt még:
a nyolcvanas évek egyetemi reformkísérletéről
az egyetemi hallgatók felkészültségéről
a tanárképzés egykori és mai problémáiról
a NAT és az egyetemi oktatás közötti kapcsolat nehézségeiről