Miután a történelemtanárok az eddigi kétféle, átdolgozott történelematlaszt is kifogásolták, így most egy harmadik történelematlaszon is dolgozik az Oktatáskutató és Fejlesztő Intézet a Történelemoktatók Szakmai Egyesületének közreműködésével.
A Történelemtanárok Egylete a korábban bemutatott atlaszok hiányosságaira hívta fel a figyelmet, és mintegy 10 ezer aláírást gyűjtöttek össze annak érdekében, hogy 2016-ban és ezen a tavaszon a régi típusú történelematlaszt is engedélyezzék. Emellett hangsúlyozták, hogy a régi atlasz 2017. őszi kivezetése hátrányosan érinti azokat, akik a jövőben érettségiznek, így aztán újabb aláírásgyűjtés indult.
Az atlaszok reformjának szükségességét Nánay Mihály, a Történelemoktatók Szakmai Egyesületének elnöke egyébként részben azzal indokolta, hogy a tankönyvekben a korábbinál jelentősen több olyan térkép is van, amelyek korábban csak az atlaszokban szerepeltek. Ugyanakkor a korábbi atlaszok komoly segédanyagokat, „szinte komplett vázlatokat” tartalmaznak, amelyek az érettségin egyfajta „legális puskaként” működhetnek.
Megjegyezte továbbá, hogy a kiadóknak az volt az érdeke, hogy minél több segédanyaggal lássák el az atlaszokat, így magasabb áron el tudták adni a köteteket, meglátása szerint ezzel jelentős „extra kiadásokra kényszerítve a családokat, és egyben a kevésbé tehetősek gyerekeit komoly versenyhátrányba hozva.
Korábban egyébként a Történelemtanárok Egylete éppen úgy érvelt, hogy a szabad atlaszválasztás megtiltásával azokat hozzák hátrányos helyzetbe, akik korábban nem az OFI által kiadott atlaszt használtak, az Emmi pedig szerintük csak arra akarja kényszeríteni a szülőket, hogy az OFI atlaszait vásárolják meg.