A Történelemtanárok (11.) Országos Konferenciája ajánlásai
2001. október 14. vasárnap, 0:00
Az érettségi kérdéseit megvitató szekció javaslatai
1. Az emelt szintű érettségi írásbelije mellett az emelt szintű érettségi szóbelije is váltsa ki a felvételit. 2. A tankönyvek feleljenek meg az új érettségi követelményeinek, s minél hamarabb dolgozzanak ki új segédkönyveket. 3. Tömegesen indítsanak az új érettségi követelményeinek elsajátítását segítő módszertani továbbképzéseket. 4. A megjelenő mintafeladatok valóban feleljenek meg az új érettségiben megfogalmazott fejlesztési követelményeknek. 5. A középszintű érettségi követelményei is tartalmazzanak több gondolkodtató, a fejlesztési követelményeknek megfelelő tartalmat.
Budapest, 2001. október 13. Száray Miklós szekcióvezető
Multimédiás CD-Romok a 20. század történetéről
A szekcióban öt különböző témájú és módszertani szempontból is eltérő CD-Romot mutattak be a szerkesztők, illetve szerzők. Először a gimnáziumi tanárok által, de diákok bevonásával kifejlesztett Diktatúrák a XX. században című CD-Romot ismertette az egyik szerző. Ezt követően az első magyar multimédiás CD, a Politika került sorra, mely objektív adatközlési igényével hívta fel magára a figyelmet, s az előadásból az is kiderült, hogy technikai szempontból nyolc év elteltével is korszerűnek mondható.
A következő két diszket, melyek Magyarország 1944-1956 közötti történelmét mutatják be, az 1956-os Intézet munkatársai ismertették meg az érdeklődőkkel. Bizonyságát adták annak, hogy sikeres kapcsolat alakítható ki multimédia fejlesztők és szaktanárok, kutatók között. A CD-Romhoz egy könyv és egy Web-oldal is társul, így mind az oktatók, mind a kutatók, mind pedig a nagyközönség részesévé válhat e történelmi korszak legfrissebb ismeretanyagának. A Diktatúrák a XX. században diszkhez hasonlóan itt is példát láthattunk arra, hogy miként készíthet egy szaktanár tanításhoz szükséges anyagot a rendelkezésére álló CD-Rom segítségével.
Az Enciklopedia Humana A Dunánál című diszkje egy, a magyar történelmet bemutató sorozat eddig megjelenés előtti utolsó része. A történelmi tények és az életmód bemutatásán túl a korszak művészet- és kultúrtörténete, nyelvészeti és topográfiai aspektusa is megelevenedik.
A CD-Romok mellett a jelenlévők megismerkedhettek az Archívnettel, egy elektronikus forrásközlő folyóirattal is, melynek célja eredendően az, hogy a nagyközönséggel is megismertesse a levéltárak látszólag zárt világát és forrásait. Másrészt arra törekszik, hogy az informatikai eszközök segítségével a múltat a jelenhez közelebb hozza.
A résztvevők kritikai észrevételei és további fejlesztésre ösztönző megjegyzései jelezték, hogy a történelemtanárok igyekeznek követni az informatikai változásokat. A hozzászólásokból viszont az is világossá vált, hogy a technikai és a személyi feltételek még mindig nem képesek igazodni a technikai fejlődésből adódó követelményekhez. Ráadásul a diákok átalakulóban lévő ismeretanyaga, szemléletmódja is arra ösztönzi a szerkesztőket és a tanárokat, hogy a XX. sz. történetét feldolgozó CD-Romok tartalmát az adott generáció ismereteihez igazítsa. A szekció tagjai felhívták a figyelmet a szélesebb spektrumú és több nézőpontot felvonultató forrásközlés szükségességére is.
A szerkesztők a felvetett problémákra a CD-romok „megelevenítésével” igyekeznek reagálni, vagyis a felhasználók által is alakítható diszkeket hoznak forgalomba (keresési, szerkesztési lehetőségekkel), illetve elkészítik a diszkek internetes adaptációját is. A TTE honlapján a „CD-lista” menüpontra kattintva az érdeklődők megismerhetik a CD-k alapvető adatait.
Budapest, 2001. október 13. Farkas Zoltán szekcióvezető