• Címlap
  • English
  • Hírek
  • Tallózó
  • Történelem
  • Történelemtanítás
  • TTE
  • Átláthatóság
Hirdetés

Kérjük, segíts, hogy folytathassuk munkánkat!

Számlaszámunk: 11705008 – 20133762.

A támogatás bankkártyával itt lehetséges.

Nagyon köszönjük.

Tiltakozás a roma gyerekek szegregációjának legalizálása ellen
2014. november 30. vasárnap, 15:46
Címkék: állásfoglalás, civil, roma, szegregáció

A törvénymódosítás elleni petíció aláíróihoz a TTE is csatlakozott.

A magyar törvények (Az egyenlő bánásmódról és az esélyegyenlőség előmozdításáról szóló tv.) és az Uniós kötelezettségek (Faji egyenlőségi irányelv) alapján is tilos Magyarországon a faji vagy nemzetiségi alapú hátrányos megkülönböztetés. Az elmúlt 10 évben a bíróságok töretlen gyakorlata és számos tanulmány is alátámasztotta, hogy az iskolai elkülönítés, a szegregáció mind nemzetiségi alapon, mind vagyoni helyzet alapján jogellenes és a gyerekek fejlődésére, jövőbeli esélyeire nézve visszafordíthatatlanul káros.

A Debreceni Ítélőtábla 2014. november 6-i, jogerős ítélete a nyíregyházi Huszár telepen újranyitott szegregált cigány iskola ügyében kimondta, hogy tilos felekezeti oktatásra hivatkozva a roma tanulókat elkülönítve oktatni. A perben Balog Zoltán, az oktatásért is felelős miniszter többször kifejtette álláspontját a “szeretetteljes szegregáció” támogatásáról és tanúként a szegregált iskolát fenntartó görögkatolikus egyház mellé állt. Az ítélethirdetés napján a minisztérium közleményben tett ígéretet, hogy megkeresi a lehetőséget arra, hogy hasonló esetekben helye legyen a szegregáció tilalma alóli felmentésnek.

Két hét sem telt el az ítélet óta és a Köznevelési törvény módosítására tett javaslat (a 27. § (5) bek. z) pontja értelmében) felhatalmazást adna a Kormánynak arra, hogy rendeletben határozza meg a szegregált oktatás tilalma alóli kivételeket. Ha a társadalmi egyeztetés nélkül előterjesztett módosítási javaslatot megszavznák, az olyan eszközt adna a Kormány és a miniszter kezébe, amellyel törvényessé tehetnék a szegregált felzárkóztató oktatást.

Ez nem csak, hogy Alaptörvénybe, hazai és nemzetközi jogszabályokba ütközik, de szembemegy a Nemzeti Társadalmi Felzárkózási Stratégiában ígértekkel, és megteremti a lehetőségét annak, hogy gyerekek tömegeit zárják el végleg a társadalomba illeszkedés, a biztos jövő esélyétől.  A szegregált oktatás legalizálása sérti az egész magyar társadalom méltóságát és lehetetlenné teszi hogy gyerekeink egyenlő állampolgárként éljenek együtt Magyarországon.

Ezért a petíció aláírói tiltakoznak a törvénymódosítás elfogadása ellen és felhívják az őket képviselő parlamenti döntéshozókat, hogy ne szavazzák meg a javaslatot!

Esélyt a Hátrányos Helyzetű Gyerekeknek Alapítvány

Európai Roma Jogok Központja

Romaversitas Alapítvány

További információk itt

A petíció itt írható alá

0 shares
Már egy mozijegy ára is segítség! Ha teheted, támogasd a Történelemtanárok Egyletének munkáját!
Számlaszám: 11705008 – 20133762
Rendszeres utalás
Eseti támogatás
Köszönjük!

Vissza

Alrovatok

Állásfoglalások

Dokumentumok

Hírmondó

Információk, alapdokumentumok

Kiadványok

Morzsák

Portrék

Tagoknak

TTE a médiában

TTE-díj

TTE-közösség

TTE a Facebookon

Youtube-csatorna

Tankönyvek

Szabó Magdi-plakett

A 2022. évi díjazott: Bolla Ildikó

TTE-tagok figyelmébe:

Ön is taníthat ezzel!

Galéria

A TTE alakulása - sajtóvisszhang

Történelemtanárok (32.) Országos Konferenciája

Merre van előre? Történelemtanításunk berögződései

Eddigi konferenciáink

A Történelemtanárok (32.) Országos Konferenciájának állásfoglalása

Iratkozzon fel hírlevelünkre!

Támogatók

A tte.hu működésének támogatója

Adomány

Címkék

alapvizsga aláírásgyűjtés civil Civil Közoktatási Platform családtörténet emberi jogok emléknap gyász kerettanterv Különóra módszertani cikk NAT tankönyv TTE-konferencia Tényleg!? történelmi atlasz törvény álhírek állásfoglalás érettségi

Partnerek

  • Impresszum
  • Alapszabály
  • Tagdíj
  • Belépési nyilatkozat
  • Támogatás
  • Kapcsolat
Történelemtanárok Egylete 1997-2017