• Címlap
  • English
  • Hírek
  • Tallózó
  • Történelem
  • Történelemtanítás
  • TTE
  • Átláthatóság
Hirdetés

Kérjük, segíts, hogy folytathassuk munkánkat!

Számlaszámunk: 11705008 – 20133762.

A támogatás bankkártyával itt lehetséges.

Nagyon köszönjük.

Tábortörténetek 3 dimenzióban
2013. június 3. hétfő, 9:26

Az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltára 2011 februárjában Beszélgetések a Történeti Levéltárban címmel előadássorozatot indított, amelynek keretében az intézményben folyó tudományos kutatást és iratfeldolgozást mutatjuk be. Ezúttal a rendezvényt – egy csütörtökre beígért egész napos áramszünet miatt – keddi napon tartjuk. Mindenkit szeretettel várunk!

A következő előadásra 2013. június 11-én 15 órakor az ÁBTL aulájában kerül sor (Budapest, VI. ker. Eötvös utca 7.)

Előadó: Bank Barbara

Az előadás címe:
Tábortörténetek 3 dimenzióban,
avagy a recski és a tiszalöki kényszermunkatábor bemutatása 21. századi technikával

„A XX. századot úgy is elbeszélhetnénk, hogy elmondjuk a koncentrációs táborok rendszerének történetét” – írta Joel Kotek és Pierre Rigoulot A táborok évszázada című könyvükben. (Nagyvilág, é.n. 7. p.)

Magyarországon 1950 és 1953 között az Államvédelmi Hatóság kezelésében hat internálótábor működött: Kistarcsán, Recsken, Tiszalökön, Kazincbarcikán, Bernátkúton és Sajóbábonyban. A táborokat az 1953 őszi szabadítások után – Kistarcsa kivételével – az 1950-es évek végéig lebontották, még a nyomukat is megpróbálták eltüntetni, hogy az utókor számára semmi se maradjon, amely hajdan volt létezésükre emlékeztetne. A szabadulókkal minden esetben titoktartási nyilatkozatot írattak alá, amelyben tíz évig terjedő börtönbüntetéssel fenyegették meg őket, ha a velük történtekről – amelyek „állami titkot képeznek” – bárkinek beszélnének. Így az internálótáborokról ugyan sokan hallottak, de „hivatalosan” senki nem tudott róluk.
Többéves levéltári kutatás, interjúkészítés, fotók, térképek, légi felvételek és visszaemlékezések összegyűjtése alapján a modern technika segítségével sikerült rekonstruálni előbb a recski internáló- és kényszermunkatábort, majd ezt követően a tiszalöki kényszermunkatábort.
Előadásomban e két internáló- és kényszermunkatábor történetén és 3 dimenzióban való bemutatásán keresztül szeretném megismertetni az érdeklődőkkel a Rákosi-korszak szovjet mintát (is) követő munkatáborait, és többek között a rájuk is épülő gazdasági rendszert, a Közérdekű Munkák Igazgatóságát, a KÖMI-t.

 

0 shares
Már egy mozijegy ára is segítség! Ha teheted, támogasd a Történelemtanárok Egyletének munkáját!
Számlaszám: 11705008 – 20133762
Rendszeres utalás
Eseti támogatás
Köszönjük!

Vissza

TTE-közösség

TTE a Facebookon

Youtube-csatorna

Tankönyvek

Galéria

Történelemtanárok (1.) Országos Konferenciája

Történelemtanárok (31.) Országos Konferenciája

Sorsfordító változások... - amelyek után új irányt vett a történelem

Eddigi konferenciáink

A Történelemtanárok (31.) Országos Konferenciájának állásfoglalása

Szebenyi Péter-díj

A Szebenyi Péter-díj 2021. évi díjazottja: Hidas Gábor

Iratkozzon fel hírlevelünkre!

Támogatók

Adomány

Címkék

alapvizsga Centropa civil Civil Közoktatási Platform családtörténet emberi jogok emléknap felhívás kerettanterv Különóra módszertani cikk NAT tankönyv TTE-konferencia Tényleg!? történelmi atlasz törvény álhírek állásfoglalás érettségi

Partnerek

  • Impresszum
  • Alapszabály
  • Tagdíj
  • Belépési nyilatkozat
  • Támogatás
  • Kapcsolat
Történelemtanárok Egylete 1997-2017