• Címlap
  • English
  • Hírek
  • Tallózó
  • Történelem
  • Történelemtanítás
  • TTE
  • Átláthatóság
Hirdetés

Kérjük, segíts, hogy folytathassuk munkánkat!

Számlaszámunk: 11705008 – 20133762.

A támogatás bankkártyával itt lehetséges.

Nagyon köszönjük.

Határnyitás, pártkongresszus és -szakadás
2009. szeptember 14. hétfő, 0:00

Szeptember 10-től az NDK állampolgárok útlevél, személyi igazolvány vagy a Vöröskereszt által kiállított igazolás birtokában szabadon távozhattak egy harmadik országba. Az MSZMP platformosodik, illetve halad a szétesés felé.

Szeptember 7-én az NDK budapesti nagykövete sajtótájékoztatót tartott a baráti országok tudósítói előtt, amelyben egyebek mellett hangsúlyozta országa azon szándékát, hogy az oda önként visszatérők amnesztiában részesülnek. Három nappal később azonban eldőlt az itt tartózkodó keletnémet menekültek sorsa: a magyar kormánynak a Hét című tévéműsorban és a rádióban ismertetett döntése értelmében aznap éjféltől útlevél, személyi igazolvány vagy a Vöröskereszt által kiállított igazolás birtokában szabadon távozhattak egy harmadik országba. Másnap délutánig mintegy 6500-an lépték át a magyar-osztrák határt, ki gyalog, ki autóval, de mindenképp boldogan, ahogyan az Urbán Tamás remek képein is látható.

A döntés persze előbb megszületett, a Határőr Parancsnokságnak a területi parancsnokokhoz szeptember 8-án küldött utasítása már a kiléptetéssel kapcsolatos konkrét intézkedéseket tartalmazta. 10-én pedig Nyers Rezső levélben közölte sajnálattal Erich Honecker keletnémet pártfőtitkárral, hogy az ő kérésükre egy héttel elhalasztott, amúgy ideiglenesnek szánt intézkedést, jelesül a vízummentes utazásról 1969-ben kötött egyezmény 6. és 8. cikkelyének felfüggesztését, az MSZMP Elnökségének nem áll módjában visszavonni. A kér ország viszonyát jelentősen megterhelő menekültügy lezárásaként álljon itt egy kronlógia a Külügyminisztérium irattárából, amely az események augusztus-szeptemberi folyamát ismerteti.

(Urbán Tamás fotói)

Dokumentumok:

Gerd Vehres NDK-nagykövet sajtótájékoztatója (pdf)

Határőrség Országos Parancsnoksága intézkedése (pdf)

Nyers Rezső levele Honeckerhez (pdf)

Az NDK-menekültügy kronológiája (pdf)


Közben az MSZMP Budapesti Bizottsága vezetői értekezletet hívott össze az október 9-i pártkongresszus záróeseményének, a politikai nagygyűlésnek a megszervezésére, amely egyben a párt induló választási kampányának nyitánya is egyben, és amelyen a meghívottaknak, a napirendi pontok szerint, a látványttervezéstől kezdve a program megkomponálásán át a rövid, levezető zenés műsorig sok mindenről kellett volna értekezniük. A kézzel odafirkantott feljegyzés szerint azonban az értekezlet elmaradt, “anyag sem lett kiküldve”, így nem tudhatjuk, hogy például a ceremónia megrendezésére felkérendő “szakember rendező” Koltay Gábor, a Budapesti Pártbizottság tagja, milyen látvánnyal, hangulati elemekkel tette volna emlékezetessé és rendhagyóvá a nagygyűlést.

A vezetői értekezlet elmaradásának egyik lehetséges oka a platformosodó, szétesőfélben levő pártban uralkodó rendkívül feszült hangulat lehetett, amelyről az egykor nagyhatalmú KB titkár, Berecz János, akkorra már csak „egyszerű pártmunkás” beszélt hosszasan Borenics Péternek a Kossuth Rádióban. Berecz egyebek mellett az MSZMP-n belüli erőviszonyokről, a marxisták és reformerek szembenállásáról, saját, párton belüli helyzetéről és politikai jövőjéről is szólt.

Dokumentumok:

Dokumentumok az ünnepi politikai nagygyűlés szervezéséről (pdf)

Berecz János-interjú (pdf)

 


 

További dokumentumok 1989-ből az OSA Archivum honlapján »

1989 dokumentumai a TTE honlapján »

 

0 shares
Már egy mozijegy ára is segítség! Ha teheted, támogasd a Történelemtanárok Egyletének munkáját!
Számlaszám: 11705008 – 20133762
Rendszeres utalás
Eseti támogatás
Köszönjük!

Vissza

Alrovatok

1989 (források)

Családtörténeti életútinterjúk

Forrásközlések

Iskola és politika

Tényleg!

Történelmi hírek

TTE-közösség

TTE a Facebookon

Youtube-csatorna

Tankönyvek

Galéria

A TTE alakulása - sajtóvisszhang

Történelemtanárok (31.) Országos Konferenciája

Sorsfordító változások... - amelyek után új irányt vett a történelem

Eddigi konferenciáink

A Történelemtanárok (31.) Országos Konferenciájának állásfoglalása

Szebenyi Péter-díj

A Szebenyi Péter-díj 2021. évi díjazottja: Hidas Gábor

Iratkozzon fel hírlevelünkre!

Támogatók

Adomány

Címkék

alapvizsga civil Civil Közoktatási Platform családtörténet emberi jogok emléknap felhívás kerettanterv Különóra módszertani cikk NAT nyílt levél tankönyv TTE-konferencia Tényleg!? történelmi atlasz törvény álhírek állásfoglalás érettségi

Partnerek

  • Impresszum
  • Alapszabály
  • Tagdíj
  • Belépési nyilatkozat
  • Támogatás
  • Kapcsolat
Történelemtanárok Egylete 1997-2017