Az ország és az egyes emberek életében is meghatározó fordulatot jelent egy rendszerváltás. Miképp történt egyes országokban a politikai, a gazdasági és mentális viszonyok megváltoztatása? Milyen volt a média szerepe? Radikális jellegű változtatás vagy szerves fejlődés volt jellemző? Miképp élték ezt meg egyes társadalmi csoportok, illetve azok tagjai? Milyen nehézségek vannak egy totális rendszer megváltoztatásakor? Milyen örökségei maradtak a korábbi diktatórikus rendszernek? Ilyen és hasonló kérdések gondolhatóak végig a konferencia egyes előadásai, vitái kapcsán.
Megnyitó:Miklósi László, a Történelemtanárok Egyletének elnöke
Előadások:
Franco árnyékában: A spanyol demokratikus átmenet jellemzői Előadó: Lénárt András egyetemi docens (Szegedi Tudományegyetem)
Csehszlovákia felbomlása és a magyar kisebbség a rendszerváltást követően Előadó: Bajcsi Ildikó történész (Erőszakkutató Intézet)
Rendszerváltozás az egyesülés útján – a nemzeti megosztottságtól a társadalmi megosztottságig: egy állam két társadalom Kiss J. László(professor emeritus, Corvinus Egyetem, Budapest)
Két rendszerváltás: Magyarország útja a posztkommunista demokráciától a Nemzeti Együttműködés Rendszeréig Előadó:Stefano Bottoni (egyetemi docens, Firenzei Egyetem)
Szünet
Kerekasztal: Mi történt a rendszerváltás utáni időszakban Magyarországon?
Részletek hamarosan!
Tanárszemmel… – módszertani kérdések, a konferencia ajánlásai
A konferencia FB-eseményként (Hamarosan…)
A Történelemtanárok Egylete a pedagógus-továbbképzésbe beszámítható igazolást tud kiállítani azoknak, akik regisztráltak és részt vesznek a Diktatúrából demokráciába – Történelemtanárok (33.) Országos Konferenciájac. tudományos tanácskozáson. Ha igazolást szeretne, kérjük, jelezze az iroda@tte.hu címen.
Támogatók:
Köszönjük számos kollégánk, barátunk konferencia szervezését segítő adományát!