A mai magyar társadalom többsége a „másság” képviselőjeként tekint cigányként/romaként számon tartott honfitársaira. Elfogulatlan történészként, történelemtanárként ez egyrészt önmagában különös szóhasználat – hisz’ számos igazán ismeretlen, valóban más népről tanítunk. Másrészről viszont ez a lehangoló valóság – valóban nem ismerjük a romákat. Talán azért nem, mert magunkat sem ismerjük.
Vitaindítók: 1. Nagy Pál, Szent István Egyetem Gödöllő, történész gyűjteményvezető 2. Szuhay Péter antropológus, a Néprajzi Múzeum munkatársa; 3. L. Ritók Nóra az Igazgyöngy Alapítvány vezetője
Helyszín: Kossuth Klub (1088 Bp., Múzeum u. 7.)
Előzetes jelentkezés: iroda@tte.hu
A Történelemtanárok Egyelte műhelybeszélgetés-sorozatot rendez történelemtanárok számára a toleranciára nevelés erősítése érdekében. A résztvevők feldolgozzák a meglévő tapasztalatokat, keresik a továbblépés lehetséges irányait. A beszélgetések arra irányulnak, hogy a történelemtanítás eszközein, a történelmi ismereteken keresztül lehessen felmérni az egyes kisebbségekkel, „idegenséggel” kapcsolatos ismereteket, felmutatni az együttélés lehetőségeinek keresését, történelmi példák és aktuális ismeretek segítségével elmélyítse a kölcsönös megértéssel, együttéléssel kapcsolatos magatartásmintákat. A műhelymunkában fontos a tapasztalatcsere. Napjainkban számos kisebbséggel kapcsolatos előítélet fogalmazódik meg a magyar társadalomban. A műhelybeszélgetés-sorozattal elsősorban azoknak az etnikai-vallási kisebbségeknek a helyzetét kívánjuk elemezni, melyek a 21. század első évtizedeiben leginkább érintettek a politikai közbeszédben, leginkább ki vannak téve előítéleteknek, leginkább „tematizáltak” a közéletben.