Ne legyen kötelezően előírt állami ideológia! A rendszerváltás fontos eredménye, hogy megszűnt a történelemtanításban a kötelező, államilag előírt ideológia. Elfogadhatatlan ettől az alapelvtől való eltérés. A történelemtanítás során nem szorítható háttérbe a történelmi hitelesség, a forráskritikai gondolkodás; nem írható elő a tanár és a diák világnézete. A tanár semmilyen körülmények között sem erőltetheti rá világnézetét a diákjaira.
Szabad tankönyvválasztást! Korábbi állásfoglalásainkat megerősítve elengedhetetlennek tekintjük a szabad tankönyvválasztást. Elfogadhatatlannak tartjuk az állami tankönyvmonopóliumot; állítsák vissza a szabad, minőségi tankönyvpiac feltételeit.
A rendszerváltás/rendszerváltozás/rendszerváltoztatás tanítása Tárgyilagosan, ugyanakkor életszerűen és jelentőségének megfelelően tanítsunk a rendszerváltásról is. Tudatosítsuk magunkban és diákjainkban is, hogy ezt a történelmi fordulatot diákjaink családjai és mi magunk is különbözőképpen élhettük át; különösen fontos a téma különféle nézőpontú feldolgozása a tanórákon. Ennek egyik eszköze lehet az „oral history” és a családtörténet még intenzívebb beemelése a történelemtanítás gyakorlatába.
Tanártovábbképzések Fontosnak tartjuk, hogy a kollégák eljuthassanak a munkájukat hatékonyan támogató, a jelenkori és a – szigorúan vett – történelmi tematikákon túli témák taníthatóságát segítő továbbképzésekre, és az iskola támogassa őket ebben.
A történelemtanítás megújítása Elengedhetetlennek tartjuk, hogy az új NAT és kerettanterv biztosítson kellő időt a történelmi traumák megbeszélésére is. Kapjon hangsúlyt az emberi jogok tanítása, az érdekképviseletek, a szakmai és civilszervezetek fontossága is. A magyar történelem tanítása illeszkedjen tágabb, köztes-európai kontextusba; a politikatörténeti párhuzamokon túl, figyelemmel a társadalomszerkezeti, gazdasági és mentalitásbeli közös pontokra. Ezen témák feldolgozásának egyik eszköze lehet a témahét, rendhagyó órák vagy szakmai tanulmányút.
Budapest, 2019. október 5. Történelemtanárok (29.) Országos Konferenciája