Emlékezetkiesés, avagy demokratikus hagyományainkról
2016. szeptember 1. csütörtök, 17:49
Történelemtanárok (26.) Országos Konferenciája
2016. október 8. Kossuth Klub (1088 Budapest, Múzeum u. 7.)
„Nincs magyar demokratikus történeti hagyomány” – ezt sugallja a magyar történelemoktatási kánon, mely egyes 1900 és 1948 közötti demokratikus irányzatokat csak félig-meddig fogadott be (pl. polgári radikálisok, népi mozgalom, Bibó István), másokat pedig – nem kevésbé jelentőseket – (pl. Vázsonyi Vilmos, Rassay Károly, Peyer Károly, legitimisták), egyenesen feledésre ítélt. A Történelemtanárok Egylete egyoldalúnak tartja, hogy főként a tekintélyuralmi hagyományainkat tartjuk számon, ezért konferenciáját a hazai modern demokratikus tradíciók új megközelítésének szenteli, figyelve arra, hogy mindebből a szellemi örökségből mit és hogyan lehet az iskolai oktatásban hasznosítani.
4.Az újraértelmezett hagyomány – a Kádár korszak demokratikus ellenzéke és elődei Rainer M. Jánostörténész, osztályvezető, OSZK 1956-os Intézet – Oral History Archivum; egyetemi tanár, Eszterházy Károly Egyetem
Kerekasztal-beszélgetés: Kell-e politikatörténeti kánon a közoktatásban, közemlékezetben? Ha igen, akkor a jelenlegin kellene-e változtatni? Résztvevők:Paksa Rudolf, Paksy Zoltán, Rainer M. János, Lőrinc László.
A Történelemtanárok Egylete a pedagógus-továbbképzésbe beszámítható igazolást tud kiállítani azoknak, akik regisztráltak és részt vesznek az Emlékezetkiesés, avagy demokratikus hagyományainkról – Történelemtanárok 26. Országos Konferenciája c. tudományos tanácskozáson. Ha igazolást szeretne, kérjük, jelezze az iroda@tte.hu címen.