„A kultúrák megismerése, az eltérő kultúrák megbecsülése az emberek együttélésének alapja” ezekkel a szavakkal nyitotta meg szombaton Miklósi László elnök a Történelemtanárok Egyletének „Az iszlám világa” című konferenciáját
Majd így folytatta köszöntőjét: – A Történelemtanárok Egylete különösen fontosnak tartja, hogy az iskola mindennapjaiban, a tanításban is jelentős teret kapjon a nagy kultúrák tárgyalása. Ez alkalommal is megerősítjük korábbi állásfoglalásainkat: az Európán kívüli világ, a különböző kultúrák bemutatására a jelenleginél több időt, nagyobb hangsúlyt kell fordítani. Ezt a tantervek és a vizsgarendszer felülvizsgálatakor egyaránt figyelembe kell venni.(…)
Elengedhetetlen, hogy a történelemtanárok szakmailag és módszertanilag egyaránt felkészültek legyenek az iszlám tanítására.(…)
Az iszlám mindnyájunk közös kincse. Mégis keveset tudunk róla.(…) Bizonyos vagyok benne, hogy tanácskozásunk eredményeként reálisabban látjuk majd az iszlám világát, illetve az iszlám helyét a világban.”
A 2003. október 4-5-én, a budapesti Kossuth Klubban megrendezett konferenciát – a téma sok hazai szakértője mellett – megtisztelte jelenlétével 10 nagykövetség képviselője, köztük számos Magyarországra akkreditált iszlám nagykövet is. Nevükben Hussein Moussawi libanoni nagykövet, a budapesti iszlám nagykövetek csoportjának elnöke köszöntötte a konferencia résztvevőit.
„Az Iszlám Konferencia Szervezet tagállamainak Magyarországra akkreditált nagyköveti csoportjának képviselőjeként, köszönettel vettem felkérésüket, hogy beszédet mondjak e fontos konferencia megnyitója alkalmából, melynek jelentősége, véleményünk szerint, abból a rendkívül fontos munkából fakad, mellyel a történelemtanárok a jövő nemzedéket hazájuk és a világ történelmére okítják, ezáltal működve közre történelmi gondolkodásmódjuk megformálásában.(…)
Mivel a lehetőségek adottak, mindnyájunknak kötelessége, hogy elmélyítsük ismereteinket a világ országairól, népeiről, azok kultúrájáról, és gondolkodás-módjáról, hogy minél jobban megérthessük egymást, s a népek, kultúrák közti párbeszédet fejleszthessük.(…)
Az iszlámot azért választották vallásuknak a muzulmánok, mert könyörületet, toleranciát hirdet, s az emberek egyenlőségét, de tiltja a gyilkosságot.(…)
Azt, hogy mennyire értékes a béke a muzulmánok számára, mi sem példázza jobban, mint köszönési módjuk. Ha egy muzulmán találkozik velünk, nem jó napot-tal, vagy jó estét-tel köszön, hanem azt fogja mondani: ‘Béke legyen veled!'”
A köszöntők után „Az iszlám és a multikulturalitás” címmel Maróth Miklós akadémikus, egyetemi tanár, majd „A hódoltság muszlim népessége” címmel Hegyi Klára a Történettudományi Intézet tudományos főmunkatársa tartott előadást.
A délutáni szekcióülések témái és előadói: – „Tájékoztató a 2005-i évi érettségi vizsgáról” Kaposi József az Országos Közoktatási Intézet munkatársa – „Hogyan tanítsuk az iszlámot?” Kopcsik István a Kolumbusz Kristóf Humán Gimnázium igazgatója.
Délután öt órai kezdettel került sor a Történelemtanárok Egyletének Közgyűlésére, melyen a résztvevők módosították az Egylet Alapszabályát, meghallgatták és elfogadták a 2002. évi Közhasznúsági jelentést, valamint az Ellenőrző Bizottság beszámolóját. Károlyi Attila, a TTE Szegedi Csoportjának képviselője beszámolójában egyebek mellett elmondta, hogy csoportjuk a város szakmai közéletében aktívan részt vesz. Különös fontosságú, hogy kistérségi regionális kapcsolatokat alakítottak ki. A TTE csoportok közül elsőként saját honlapot és levelezőlistát működtetnek.
Október 5-én, vasárnap délelőtt három előadásra került sor: – „Iszlám mozgalmak a modern Törökországban” Fodor Pál, a Történettudományi Intézet tudományos főmunkatársa – „Modernitás és az iszlám” Rostoványi Zsolt egyetemi tanár, Budapesti Közgazdaságtudományi és Államigazgatási Egyetem – „Az új világ körvonalai az iraki háború után” Tálas Péter, a ZMNE Stratégiai Védelmi Kutató Központ igazgatója.
A konferencia ideje alatt a Nemzeti Tankönyvkiadó, a Műszaki Könyvkiadó, az Osiris Kiadó, az Apáczai Kiadó, a Cartographia Kft., az AlmaMater Kiadó és a Balázs-Diák taneszköz forgalmazó kiadványait ismerhették és vásárolhatták meg kedvezményes áron a résztvevők.
A TTE Közgyűlésén hozott döntésekről, a módosított Alapszabályról külön hírben értesítjük honlapunk olvasóit.