Városi legenda egy 5. osztályos történelemkönyvben
2011. február 9. szerda, 7:56
Hogy a kínai Nagy Fal lenne az egyetlen ember alkotta építmény, amely a Holdról szabad szemmel látható makacs városi legenda (pedig az ügyben igencsak érintett Yang Liwei, az első kínai űrhajós cáfolata szerint még Föld körüli pályáról sem az), annyira makacs, hogy még az egy történelemkönyvbe is bekerült. Alább az erről szóló olvasói levelet és a kiadó gyors és korrekt válaszát is közöljük.
Olvasói levél:
Tisztelt Kiadó!
Kisfiam idén ötödikes és a történelem leckét olvasva a következő mondat hangzott el: „A kínai Nagy Fal az egyetlen ember alkotta építmény, amelyet a Holdról szabad szemmel is lehetne látni!” Meggyőződtem, a tankönyvében, amelyet önök adtak ki (Horváth Péter: Történelem az általános iskola 5. évfolyam számára (Nemzeti Tankönyvkiadó)) tényleg ez áll, mégpedig az 54. oldalon.
A mondat azért ütötte meg a fülemet, mert nem fedi a valóságot, hiszen ez csupán urbánus legenda. Hogy hogyan és miért kerülhetett be ez az állítás egy tankönyvbe, annak ellenére, hogy gondosan lektorált tankönyvről van szó? Szerintem a szerző, és a lektorok nem gondolták végig állításukat.
Két különböző gondolatmenettel is lehet cáfolni az állítást:
1. A láthatóság szempontjából a nézendő objektum két egymásra merőleges mérete egyformán fontos, tehát a hossza mellett a szélessége sem elhanyagolható. Például egy tetszőlegesen hosszú horgászzsinór (amely arányaiban hasonlít a kínai Nagy Falra) láthatóságát adott távolságból a szélessége határozza meg, az sem látszik messziről. A kínai Nagy Fal legfeljebb 9,1 m (30 láb) széles (a másik méretétől, a hosszától eltekinthetünk), a Hold – Föld átlagos távolsága 384 402 kilométer. Ismerve az emberi szem optikai felbontóképességét (1 ívperc), kimondható, hogy biztosan nem látható a Holdról a kínai Nagy Fal. Sőt még közelebbről sem látható szabad szemmel, például egy űrállomásról sem!
2. A másik része az állításnak, „A kínai Nagy Fal az egyetlen ember alkotta építmény, amelyet a Holdról szabad szemmel is lehetne látni!” Nézzünk példákat: amelyek nagyobbak, és így láthatóbbak lennének: a Gízai nagy piramis (amely négyzet alapterületű) 232,4 méteres oldal hosszúságával lényegesen messzebbről látható, a jóval később épült a Szuezi csatorna – hossza 163 km, a legkeskenyebb részén 300 m széles, ennél is lényegesen nagyobb a Panama csatorna.
Kérem, amennyiben egyetértenek az érvelésemmel, hassanak oda, hogy ez a valótlan állítás a tankönyvükből kikerüljön!
Budapest, 2011. február 6.
Tisztelettel: Härtlein Károly
A Nemzeti Tankönyvkiadó Zrt. állásfoglalása a kiadványában feltárt hiba kérdésében:
Egy kiadónkhoz intézett olvasói levél azt a hibát tárta fel ötödikeseknek szóló történelemkönyvünkben, miszerint alaptalanul állítjuk, hogy a Holdról szabad szemmel látható lenne a kínai Nagy Fal. Az olvasói levél nyomán utánajártunk a kérdésnek, és a NASA honlapján a következő közlést találtuk: „The only thing you can see from the Moon is a beautiful sphere, mostly white, some blue and patches of yellow, and every once in a while some green vegetation,” said Alan Bean, Apollo 12 astronaut. „No man-made object is visible at this scale.” A közlés alapján készséggel és sajnálattal belátjuk, hogy a kifogásolt mondat téves. Erről hozzánk forduló olvasónkat köszönetnyilvánításunk mellett értesítettük, a könyvet pedig javítjuk. A 2011. évi utánnyomásban már nem fog szerepelni a téves állítás.
Valaczka András főszerkesztő Nemzeti Tankönyvkiadó Zrt.