• Címlap
  • Hírek
  • Tallózó
  • Történelem
  • Történelemtanítás
  • TTE
  • Átláthatóság
  • Adatvédelem
  • English
Hirdetés

Kérjük, segíts, hogy folytathassuk munkánkat!

Számlaszámunk: 11705008 – 20133762.

A támogatás bankkártyával itt lehetséges.

Nagyon köszönjük.

Történelem – 21. századi módon
2011. június 30. csütörtök, 4:53

A tantermekben kelhetnek életre a magyar történelem különleges és emlékezetes pillanatai a következő tanévtől. Időutazás az osztályteremben címmel ugyanis oktatási segédanyag készült a Szülőföld Alap támogatásával. A sorozat első részei, összesen 71 percben, a honfoglalástól a tatárjárásig dolgozzák fel iskolások számára a tananyagot. (Forrás: Infovilág)

Bárány Krisztián, az Időutazás kezdeményezője és rendezője szerint a magyar történelem, a múltunk életre keltése létfontosságú lehet napjainkban iskolások és felnőttek számára egyaránt. A mai világban, amikor a fiatalok körében az internet és a digitális tartalmak már mindennapiak, a történelem filmes–multimédiás eszközökkel való újszerű feldolgozása korszerű és figyelemfelkeltő módszer lehet. „A mai fiatalság világa az internet és a multimédia világa, amit a koncepciónk által belecsempészünk a történelem oktatásába” — véli a rendező.

„Filmes kezdeményezésünk alapvető célja széles körben felhasználható oktatási segédanyag létrehozása, amely többféle terület szakembereinek együttes munkája révén segíti a történelem oktatását: történészek, tanárok, filmesek, színészek, számítógépes szakemberek együttműködésének eredménye ez a film” – jegyzi meg Katona Csaba, a Magyar Tudományos Akadémia Történettudományi Intézetének tudományos munkatársa. A sorozat szakértője szerint a cél az volt, hogy a történeti ismereteket a diákság körében népszerűsítő és közérthető módon közvetítsék az időutazók számára. A tanításban alapvetően segédanyagként használható film alapja az a történeti tudás, amelyet a témák profi szakértői: a Magyar Nemzeti Múzeum, a Magyar Tudományos Akadémia Történettudományi Intézete, az Eötvös Loránd Tudományegyetem Bölcsészettudományi Kara és a Magyar Országos Levéltár tudományos munkatársai ismertetnek. E rövid interjúkra épül fel egy-egy konkrét tematika.

Filmrészletek, korabeli életképek, csaták, sok száz éves legendák kelnek életre az aktuális tanórai tananyagot kiegészítendő. Az oktatási segédanyaggal az alkotók arra törekedtek, hogy egy képzeletbeli időgépbe lépve a diákok életszerű helyzetekben, színészekkel eljátszott szituációkban találkozzanak múltunk pillanataival, hogy könnyebben megértsék a több száz éves források mondanivalóját.

A 3D technika használatával már nem létező épületek és letűnt korok világát rekonstruálták az alkotók, a filmeket továbbá eredeti tárgyakról, leletekről készített felvételek színesítik.

A film egyszerre oktatja és dolgoztatja a tanulót. A kérdések és feladatok beépítése, az eredeti források feldolgozása révén használóbarát prezentációt kínál mind a pedagógusok, mind a diákok számára, fejtörővel párosítva.

„Az interneten keresztül tudjuk majd összekapcsolni a határon inneni és túli diákságot, hogy vegyen részt a programunkban. Célunk, hogy a sorozatot folytatva, honlappal összekapcsoljuk, például, egy-egy markotabödögei, gyimesbükki, kassai, ungvári, újvidéki iskolás világát, s azt az értéket, ami nemzetünk múltjában rejlik, közösen fedezhetik-fedezhetjük fel” – vallja Bárány Krisztián.

Az alkotók további pályázatok és támogatók segítségével még a nyáron 1526-ig szeretnék folytatni az elkezdett munkát. A filmeket dvd-n szeretnék megjelentetni az iskolák számára, és szándékukban áll foglalkoztató–kincskereső füzet készítése tanároknak, diákoknak, továbbá egy honlapé is, amin keresztül megvalósulhat a kárpát-medencei időutazás és kincskeresés. A sorozattal az alkotók végső terve, hogy az 1989-i rendszerváltozásig feldolgozzák a magyar történelmet. A nagyközönség számára a 2011–12. tanév előtti hetekben mutatják be művüket, további információk az Időutazás Facebook oldalán találhatóak. Az ötlet a Szülőföld Alap, a Bethlen Gábor Alap jogelődje támogatásával valósult meg.

Akkor tudunk dolgozni, ha Ön is segít!


Vissza

TTE-tagok figyelmébe:

Éljen a lehetőséggel!

Iratkozzon fel hírlevelünkre!

TTE-közösség

TTE a Facebookon

Youtube-csatorna

Tankönyvek

Hisztorizás podcast

Szlovák-magyar közös múlt

Történelemtanárok (34.) Országos Konferenciája

„Vissza a jövőbe!”- A közösségi média és az AI hatása a történelemre

A Történelemtanárok (34.) Országos Konferenciájának állásfoglalása

Eddigi konferenciáink

Galéria

Cigányok a történelemtanításban

Támogatók

A tte.hu működésének támogatója

Adomány

Címkék

alapvizsga aláírásgyűjtés civil Civil Közoktatási Platform családtörténet előadás emberi jogok emléknap gyász Különóra módszertani cikk NAT tankönyv TTE-konferencia Tényleg!? történelmi atlasz törvény álhírek állásfoglalás érettségi

Partnerek

  • Impresszum
  • Alapszabály
  • Tagdíj
  • Belépési nyilatkozat
  • Támogatás
  • Kapcsolat
Történelemtanárok Egylete 1997-2017