Megőrzendő értéknek nevezte a tankönyvpiacot és a szabad tankönyvválasztást közös állásfoglalásában a Történelemtanárok Egylete és a Hajnal István Kör. A két szervezet szerint elfogadhatatlan, hogy az állami iskolákban a következő tanévre csupán két vagy három tankönyv közül lehet választani.
…Hasonlóképpen foglalt állás a tankönyvjegyzékről a Történelemtanárok Egylete, amely megőrzendő értéknek tartja a tankönyvpiacot és a szabad tankönyvválasztást és elfogadhatatlannak azt, hogy az állami iskolákban a következő tanévre 2-3 tankönyv közül lehessen választani. „Minden évfolyamon biztosítani kell a tényleges választás lehetőségét.”…
A Történelemtanárok Egylete (TTE) szakmai anyagában azt írja egy másik, az Emmi által „kötelezően javasolt” tankönyvről, hogy az abban leírtak alapján például Hitlert akár rokonszenvesnek is találhatják a diákok. Lehet, hogy a botrányos kitételeket tartalmazó Erkölcstankönyvéről is elhíresült Bánhegyi Ferenc ezen 8.-os történelemtankönyvéből fog kényszerűségből tanulni több tízezer nyolcadikos 2014-től. És még sok tízezer egyéb évfolyamos a többi „Bánhegyiből”. (A TTE állásfoglalást, történészek petíciót is indítottak a tankönyvlista ellen.)
Megőrzendő értéknek nevezte a tankönyvpiacot és a szabad tankönyvválasztást közös állásfoglalásában a Történelemtanárok Egylete és a Hajnal István Kör. A két szervezet a dokumentumban rámutatott: elfogadhatatlan, hogy az állami iskolákban a következő tanévre csupán két vagy három tankönyv közül lehet választani. Minden évfolyamon biztosítani kell a tényleges választás lehetőségét – rögzítették. Aggályosnak tartják, hogy immár az állam által kiadandó 5-8. osztályosoknak szóló egyik történelemtankönyv-sorozat szerzője, Bánhegyi Ferenc nevéhez számos olyan mű kötődik, melyekkel kapcsolatban súlyos szakmai kifogások merültek fel. Példaként a jelenleg forgalomban levő művei közül az 5. osztályos erkölcstan és a 8. osztályos történelemkönyvet említik.
A Történelemtanárok Egylete hívta fel például a figyelmet, hogy a szűk listán szerepel az a Bánhegyi Ferenc-féle tankönyv, amelyet a szakma már egyszer ízekre szedett – többet közt a Hitlerrel kapcsolatos pozitív kitételei miatt. De a múlt héten a fél ország kacarászott az általános iskolásoknak szánt, a tankönyfejlesztésre kijelölt állami szerv, az OFI listás irodalomkönyvének fejtegetésein. És nemcsak az „ideológiailag kényes” tantárgyak tankönyveivel bánt el így a kormányzat: a matematikatanítás Kodály-módszerét jelentő, világszerte elismert Varga-C. Neményi – féle matematika tankönyvek sem kerültek föl a listára. Mára az is egyértelművé vált, hogy Hoffmann Rózsa kedvenc érve, az egyentankönyv olcsósága sem igaz, számos esetben a drágább, de a pedagógusok körében kevésbé népszerű könyv került a kötelező listára.
Életemben olyan erős interjút még nem olvastam, mint ami Esztergályos Jenővel, az Apáczai Kiadó ügyvezetőjével készült. Ha évtizedek múlva tanítani fogják a Nemzeti Együttműködés Rendszerét, ez lesz hozzá az illusztráció. Esztergályos úgy ajánlotta fel a kiadót a nemzetnek, mint Szent István a koronát. A cikk végén Esztergályos Jenő reagál a TTE állásfoglalására, az Egylet elnökének nyilatkozataira!
…A hírre reagálva az Emberi Erőforrások Minisztériumának Köznevelésért Felelős Államtitkársága sajtóközleményt adott ki, melyben azt írják, „Nem szerepel a Bánhegyi Ferenc – Olajosné Kádár Ilona: Erkölcstan 5. című tankönyv a javasolt tankönyvek listáján, a sajtóban megjelentekkel ellentétben. A szerző tíz évvel ezelőtti könyvéből idéznek, akik a sajtót tájékoztatták. Így akarva, vagy akaratlanul összekevernek, besároznak mindent, ami az új tankönyvkiadási,- rendelési szabály alapján történik. Amennyiben szándékos, akkor láthatóan nem szakmai, hanem nyilvánvalóan politikai szándék áll a háttérben.”
Hang
Miklósi László a Reggeli gyorsban a tankönyvválasztásról: tkj_allasfog.mp3 (.mp3 /3,9 MB)
A szülők vagy a tanárok helyett a tankerületi igazgatók döntenek arról, hogy milyen tankönyvet kapnak a gyerekek szeptembertől.
Abból a kettőből-háromból, ami a választék. Közte sok olyanból, ami még el sem készült. Gyakorlatilag az állam írja, adja ki, adja el a tankönyveket, a gyerekek csak ilyenből tanulhatnak. A nem államosított kiadók tönkremennek. Akik eddig mást tanultak, azoknak főhet a fejük, sok-sok ismert könyv kikerült a kínálatból. Rédli Balázs riportja. A Hír24 stúdiójában Miklósi Lászlóval, a Történelemtanárok Egyletének elnökével Bárdos András beszélget.