A Szóval?! Országos Vitaverseny célkitűzése a disputázás és vitázás kultúrájának népszerűsítése a 14-18 év közötti középiskolás fiatalok körében. Magyarország soros EU-elnökségéhez kapcsolódva a Vitaverseny további célja, hogy a dispután keresztül felkeltse a fiatalok és a szélesebb közönség érdeklődését az Európai Unióhoz kapcsolódó kérdések és dilemmák iránt.
De mi is az a disputa?
A disputa a vitázás szabályozott formája, vagyis azokat a vitákat nevezzük disputának, amelyekben előre meghatározott, hogy ki, mikor és miről beszélhet. Ezek a szabályok nagyon változatos vita-típusokat eredményeznek, amelyeket vitaformátumoknak hívunk. Az egyik legismertebb ilyen, amelyet a világ számos országában is alkalmaznak disputa versenyeken: a Karl Popper vita. A disputa rendszerint közönség előtt zajlik egy konkrét témáról (ezt nevezzük a vita tételmondatának). A disputában a vitázók célja, hogy meggyőzzék a hallgatóságukat a képviselt álláspontjuk érvényességéről. Egy vitaversenyen a közönség soraiban disputa bírók is ülnek, akik értékelik a vitázó csapatok teljesítményét: az a csapat nyeri a vitát, amelyik jobban érvelt.
Hogy kezdődött?
A disputázásnak jelentős hagyományai vannak, mint sok más történetet, ezt is kezdhetnénk az ókori görögöknél… A disputázás, ahogyan ma alkalmazzuk, az angolszász országokból érkezett hozzánk. Az Amerikai Egyesült Államokban például a disputázás az iskolai élet része, szinte nincs olyan középiskolás vagy egyetemista fiatal, aki legalább egyszer ne vett volna részt egy vitaklub életében. Európa több országában is működnek disputa egyesületek, évről évre számos nemzetközi bajnokságot szerveznek a világ disputázó fiataljai számára. Magyarországon a ’90-es években találkozhattak a fiatalok először a disputával. Az akkor alakuló Disputa Kör Egyesület a Soros Alapítvány támogatásával indította el a vitázás mozgalmát a középiskolás fiatalok körében. Napjainkban a Disputa Körök mellett a Demokratikus Ifjúságért Alapítvány foglalkozik vitaklub-hálózatok létrehozásával.
És hogy miért jó disputázni?
Először is azért, mert egy szórakoztató stratégiai játékról van szó, amelyben a sikerhez nem kell született szónoknak lenned. Másodszor pedig azért, mert rengeteget tanulhatsz disputázás közben – sokkal szórakoztatóbb módon, mint az iskolapadban. Ha szeretnél magabiztosabbá válni, többet megtudni a világról és jobban érvelni ill. kommunikálni, keresve sem találhatnál jobb eszközt a céljaid eléréséhez.
A verseny kiírói
A Szóval?! Országos Vitaverseny az Európai Bizottság, a Külügyminisztérium és az Európai Parlament kezdeményezésére és finanszírozásában valósul meg. A verseny lebonyolításában a következő cégek és szervezetek vesznek részt: Színfolt Film Bt., Demokratikus Ifjúságért Alapítvány, Organic Communications, 4Kids Meseportál Kft. és a Pillar Alapítvány.
A részvétel feltételei
A versenyzés a résztvevők (vitázók és felkészítő tanáraik) számára nem jár költségekkel, nincs regisztrációs díj. A részvétel költségeit (utazás, étkezés, szállás) a verseny kiírói vállalják.
A Vitaversenyre 14 és 18 év közötti középiskolás fiatalok jelentkezhetnek. A jelentkezés online regisztrációval történik, melynek során meg kell nevezni a disputa csapat tagjait (3 fő vitázó és 1 fő tartalék vitázó).
A jelentkezés feltétele, hogy a csapat rendelkezzen egy felkészítő tanárral, aki segíti a csapatot a versenyzésben és a felkészülésben, ill. elkíséri a csapattagokat a verseny fordulóira.
A csapattagok több különböző iskola tanulói is lehetnek.
Iskolánként maximum 2 csapat jelentkezhet.
A versenyre való jelentkezésnek nem előfeltétele, hogy a csapatnak már van disputás tapasztalata. A regionális döntőkbe bejutott csapatok felkészítő tanárai márciusban részt vehetnek egy háromnapos intenzív képzésen, ahol megismerkedhetnek a disputával, a disputa tanításának módszertanával, valamint az EU-s ismeretek alapjaival.
A versenyzés feltétele a Versenyszabályzat ismerete és betartása.
További információk
Kérdéseivel forduljon közvetlenül a szervezőkhöz e-mailben: info@szoval.eu, vagy személyesen: Mikó Gábor (e-mail: miko.gabor@i-dia.org; 06 30 500 8373)