• Címlap
  • Hírek
  • Tallózó
  • Történelem
  • Történelemtanítás
  • TTE
  • Átláthatóság
  • Adatvédelem
  • English
Hirdetés

Kérjük, segíts, hogy folytathassuk munkánkat!

Számlaszámunk: 11705008 – 20133762.

A támogatás bankkártyával itt lehetséges.

Nagyon köszönjük.

Plesz Martina: Lógásra buzdít a kormány?
2013. május 26. vasárnap, 22:03

A MÁV honlapján, a Jó, ha tudja elnevezésű aloldalon (és nem a diákkedvezmények felsorolásakor), Fontos változások 2013. április 1.-től (sic!) cím alatt arról értesülhetünk, hogy a múzeumokból érkező fogadónyilatkozat kizárólag tanítási napokra szólhat. A művelődni is vágyó diákokat – bizonyos napokra – megfosztják az iskolába járás jogától?

Pedig a Magyar Köztársaság kormánya „a nemzeti és egyetemes kulturális örökség javainak megismerése érdekében”, 1160/2002. számú határozatával lehetővé tette, hogy a tanulók az iskola által szervezett, csoportos utazás keretében, díjmentes vasúti utazás igénybevételével, az év valamennyi napján meglátogathassanak bizonyos budapesti múzeumokat. Elrendelték azt is, hogy az érintett iskolákat meg kell ismertetni a díjmentes vasúti utazás igénybevételének feltételeivel.

A változások miatt 2013. április 1-jétől viszont már nem utazhatnak ingyen a múzeumot látogatni akaró diákok hétvégeken, csak a tanítási idő alatt. Teszik ezt egy olyan időszakban, amikor ha valakinek a gyereke 50 tanórát ellóg, még a közmunka lehetőségétől is megfosztatik. Április 1-jétől a lelkes pedagógusok már nem utaztathatnak díjmentesen diákokat sem a nyári szünetben, sem hétvégeken azért, hogy megismertessék tanítványaikat a Nemzeti vagy Szépművészeti Múzeummal, a Holokauszt Emlékhellyel illetve a Terror Házával, így elesnek attól a lehetőségtől is, hogy példát mutassanak a diákoknak a valódi önkéntes munkára. Pedig a középiskolásoknak már kötelezővé tették az 50 órás önkéntes (közösségi) munkát az érettségi előtt.

Ha nem utazhatnak ingyen a diákok hétvégeken és a szünetekben, akkor a múzeumoknak –amellett, hogy az állami támogatottságuk mértéke is jelentősen mérséklődött – a látogatottsága és a bevétele is csökkeni fog.
Ha a nehezebb anyagi helyzetű diákok nem utazhatnak (mert nem telik nekik a különjárati buszra, vasútjegyre), veszélybe kerülhet az iskolai pedagógiai programok teljesítése is, ráadásul a szegényebb diákok esetében felvetődhet a diszkrimináció kérdése is.

Ha a tanítási időben múzeum helyett vannak iskolában a diákok, az a múzeumpedagógia lehetőségétől fosztja meg őket. Így tehát a nemzeti és egyetemes kulturális örökség javai megismerésének lehetősége néhány hét óta erősen korlátozott. Mivel viszont a Minisztérium erről nem tájékoztatta a tanárokat és a diákokat, sérül(t) a szülők és diákok közérdekű információhoz jutáshoz való joga is, és nem teljesülhet a már idézett kormányhatározat sem. Ki és mi magyarázza a kulturálódni vágyódás korlátozásának okát?  
Mára már a következő szöveg is bekerült a MÁV információjába: „FIGYELEM! A díjmentes utazást lehetővé tevő Kormányhatározat: 2013. május 2, 3, 4, 5, 7, 8, 10, 11, 12-én és 2013. június 4, 5, 6, 7, 8, 9-ei napokra felfüggesztésre került!” Ez a mondat nyelvhelyességi és logikai szempontból is hibás. Miért maradt ki május 6. (hétfő) és 9. (csütörtök)? Miért kerültek bele a május 4–5-i, május 11–12-i és június 8–9-i hétvégék, amiket már a korábbi korlátozás is érintett?

A passzív igei szerkezet külön is felkeltette a kíváncsiságomat: mi az, hogy „felfüggesztésre került”? Kormányhatározatot csak kormányhatározat vagy magasabb szintű jogszabály írhat felül, a MÁV nem. A Nemzeti Jogszabálytár oldalán megkeresem az 1160/2002. határozatot, és a mai napon (április 27.) még hatályban levőnek találom, korábbi módosítása után ez olvasható: „Hatályos 2005. 01. 01.”. Sehol, semmi utalás sem hétvégi korlátozásra, sem bizonyos napokra vonatkozó felfüggesztésre. A MÁV felülírt egy kormányhatározatot?  Önkényesen beletoldott egy-két bekezdést a kormányhatározatba?
Külön érdekesség, hogy az utazási kedvezmény megvonásával sújtott napok között van a Nemzeti Egyetértés napja, a felháborító trianoni békediktátum emléknapja. Az, amikor határon túli testvériskoláikkal közösen utazhattak volna a diákok Budapestre, hogy együtt legyenek ezen napon, közösen megtekinthessék pl. a Szépművészeti Múzeumot és a Hősök terét. Az idei Nemzeti Egyetértés Napján ez már nem lehetséges.

A többi felfüggesztett nap a középiskolákban az érettségi időszaka, az általános iskolákban a tanév utolsó napjai, azaz az osztálykirándulások időszaka. A tanárok és a szülők a következő napokban fognak szembesülni azzal, hogy elvették tőlük az ingyenes budapesti utazás lehetőségét, egy olyan osztálykirándulásét, amelyen az adott múzeumok kiállításait is megtekinthetik. Ekkor vagy visszamondják a már lefoglalt szállásokat, vagy a szülők az útiköltséget is fizetik. Ez utóbbira nyilvánvalóan nem lesz mindenkinek lehetősége, sok gyerek le fog maradni az osztálykirándulásról, sok frusztrált, elkeseredett diák lesz a következő hetekben.
Kár.

Plesz Maritna

 

Figyelem: A cikk a szerző véleményét tükrözi, és nem a TTE álláspontját.

Akkor tudunk dolgozni, ha Ön is segít!


Vissza

Alrovatok

Állásfoglalások

Hírmondó

Információk, alapdokumentumok

Kiadványok

Morzsák

Tagoknak

TTE a médiában

TTE-díj

TTE-tagok figyelmébe:

Éljen a lehetőséggel!

Iratkozzon fel hírlevelünkre!

TTE-közösség

TTE a Facebookon

Youtube-csatorna

Tankönyvek

Hisztorizás podcast

Szlovák-magyar közös múlt

Történelemtanárok (34.) Országos Konferenciája

„Vissza a jövőbe!”- A közösségi média és az AI hatása a történelemre

A Történelemtanárok (34.) Országos Konferenciájának állásfoglalása

Eddigi konferenciáink

Galéria

Nemzeti Emlékezet Program - Auschwitz-út 5.

Támogatók

A tte.hu működésének támogatója

Adomány

Címkék

alapvizsga aláírásgyűjtés civil Civil Közoktatási Platform családtörténet előadás emberi jogok emléknap gyász Különóra módszertani cikk NAT tankönyv TTE-konferencia Tényleg!? történelmi atlasz törvény álhírek állásfoglalás érettségi

Partnerek

  • Impresszum
  • Alapszabály
  • Tagdíj
  • Belépési nyilatkozat
  • Támogatás
  • Kapcsolat
Történelemtanárok Egylete 1997-2017