• Címlap
  • English
  • Hírek
  • Tallózó
  • Történelem
  • Történelemtanítás
  • TTE
  • Átláthatóság
Hirdetés

Kérjük, segíts, hogy folytathassuk munkánkat!

Számlaszámunk: 11705008 – 20133762.

A támogatás bankkártyával itt lehetséges.

Nagyon köszönjük.

Megújulva tér vissza a Turul
2010. december 7. kedd, 7:29

2010-ben megújult a Turul című folyóirat, amely a Magyar Történelmi Társulat, a Magyar Országos Levéltár és a Magyar Heraldikai és Genealógiai Társaság közlönyeként jelenik meg, immár 83. évfolyamába lépve. (Forrás: Múlt-kor)

A választás azért a 83. évfolyamra esett, mert az 1883-ban alapított lapot 1948 után megszüntették és csak 1992-ben éledt újjá. A tavalyi esztendőben az addigi szerkesztőség, élén az újjáindulástól főszerkesztői pozíciót betöltő Nyulásziné Straub Évával, elköszönt, a három kiadó pedig ebben a helyzetben a teljes megújulás mellett tette le a voksot.

Létrejött a szerkesztőbizottság, melynek tagjai: Kollega Tarsoly István (MHGT), Reisz T. Csaba (MOL) és Zsoldos Attila (MTT). A lap főszerkesztője Rácz György (Magyar Országos Levéltár) lett, a szerkesztőség tagjai pedig az MHFT részéről Debreczeni-Droppán Béla (Magyar Nemzeti Múzeum) és Körmendi Tamás (Eötvös Loránd Tudományegyetem Bölcsészettudományi Kar), a Magyar Történelmi Társulat részéről Soós István (MTA Történettudományi Intézete) és Neumann Tibor (szintén MTA TTI), a MOL részéről pedig Laczlavik György és Katona Csaba, aki a felelős szerkesztői pozíciót tölti be.

A lap tartalmában a Radvánszky Béla által 1883-ban megfogalmazott alapelvekhez kíván visszanyúlni, amit Rácz György főszerkesztő is kiemelt az 1. számban megjelenő beköszöntőjében. Azaz nem kíván minden családtörténeti jellegű írás gyűjtőhelye lenni, hanem a történeti segédtudományok magas szakmai kritériumok szerinti művelése a cél.

Az idén megjelent 1. számban Körmendi Tamás írása Az Osl nemzetség címerváltozásai a középkorban címmel, a 2. számban pedig Neumann Tibor tanulmánya Királyi aláírás és pecséthasználat a Jagelló-kor elején címmel jelent igazi csemegét a középkor világában elmerülni szándékozók számára, míg a legújabb kor iránt érdeklődők figyelmét Katona Csaba írása keltheti fel, amelyből kiderül, hogy a „csehszlovák Rajk”, Vladimír Clementis családja magyar nemességet kapott III. Ferdinánd királytól! Ezen felül recenziók olvashatók a lapban, továbbá megemlékezés a közelmúltban elhunyt Vajay Szabolcsról, aki főszerepet játszott a lap újraélesztésében.

A Turul ezen felül küllemében, kivitelezésében is megújult; a hagyományokhoz való visszanyúlást jelzi, hogy a címlap színe is az eredeti laphoz hasonló. A kivitelezés az utóbbi években több ízben is kívánnivalókat hagyott maga után, különös tekintettel a képek minőségére. Az új számokban a képanyag színesben, a lap közepén található, megfelelő minőségben, ily módon a képanyag valóban érdemi információval szolgál, nem pusztán a díszítőelem funkcióit tölti be. A közölt írások pedig mostantól egységes jegyzetelés szerint jelennek meg, ahogy az egy folyóirattól elvárható.

0 shares
Már egy mozijegy ára is segítség! Ha teheted, támogasd a Történelemtanárok Egyletének munkáját!
Számlaszám: 11705008 – 20133762
Rendszeres utalás
Eseti támogatás
Köszönjük!

Vissza

TTE-közösség

TTE a Facebookon

Youtube-csatorna

Tankönyvek

Galéria

„Őseinket felhozád…” – Magyar őstörténet

Történelemtanárok (31.) Országos Konferenciája

Sorsfordító változások... - amelyek után új irányt vett a történelem

Eddigi konferenciáink

A Történelemtanárok (31.) Országos Konferenciájának állásfoglalása

Szebenyi Péter-díj

A Szebenyi Péter-díj 2021. évi díjazottja: Hidas Gábor

Iratkozzon fel hírlevelünkre!

Támogatók

Adomány

Címkék

alapvizsga civil Civil Közoktatási Platform családtörténet emberi jogok emléknap felhívás kerettanterv Különóra módszertani cikk NAT nyílt levél tankönyv TTE-konferencia Tényleg!? történelmi atlasz törvény álhírek állásfoglalás érettségi

Partnerek

  • Impresszum
  • Alapszabály
  • Tagdíj
  • Belépési nyilatkozat
  • Támogatás
  • Kapcsolat
Történelemtanárok Egylete 1997-2017