Konferencia a rendszerváltás harmincadik évfordulója alkalmából
2019. december 5. csütörtök, 20:21
A Történelemtanárok Egylete önálló szekcióban mutatta be kutatóműhelye munkáját.
1989 és a rendszerváltás: a társadalmi cselekvés lehetőségei címmel három napos interdiszciplináris konferenciát tartottak Szegeden. A Szent-Györgyi Albert Agóra közel négyszáz résztvevővel telt meg 2019. november 28. – 30. között. A tudományos értekezletet az SZTE Állam- és Jogtudományi Kar Politológiai Tanszéke szervezte az MTA BTK Történettudományi Intézet, az MTA Társadalomtudományi Kutatóközpont, az ELTE BTK Új- és Jelenkori Magyar Történeti Tanszék, az Eszterházy Károly Egyetem Történettudományi Doktori Iskola, az 1956-os Intézet Alapítvány és az SZTE ÁJTK Statisztikai és Demográfiai Tanszék munkatársaival. A konferenciára a hazai történettudomány és politikatudomány jeles képviselőin túl többek között az irodalomtudomány a szociológia, valamint egyéb tudományos területek kutatói érkeztek. A 64 szekcióban több mint 250 előadó számolt be legfrissebb kutatási eredményéről.
A konferencia a jelenkor-történeti, a politológiai kutatás és a társadalomtudományok legjobb hazai műhelyeit és különösen fiatal kutatóit vonta be a közös gondolkodásba, 1989 előzményeit, hatásait és emlékezetét tág időkeretben elhelyezve több tudományág nézőpontjából is értelmezve. A konferenciának a Szent-Györgyi Albert Agóra adott otthont. A szekciók témakörei egyszerre törekedtek az elmúlt harminc év kutatási eredményeinek összegzésére, miközben igyekeztek felhívni a figyelmet a rendszerváltás vizsgálatának legfrissebb tematikai és módszertani megközelítéseire is. (…)
A három nap alatt folyamatosan, párhuzamosan kilenc-tíz szekcióülésen kisebb csoportokban vitathatták meg a résztvevők legfrissebb kutatási eredményeiket. Egyes intézmények, egyetemi tanszékek és alkotói közösségek, mint például a Magyar Nemzeti Levéltár, az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltára, a Társadalomtudományi Kutatóközpont Kisebbségkutató Intézete, ELTE BTK Filmtudományi Intézete, az 1956-os Intézet vagy a Nyitott Társadalom Archívum, a Történelemtanárok Egylete önálló szekcióban mutatták be kutatóműhelyük munkáját. (…)
A rendezvény szervezője az SZTE Állam- és Jogtudományi Kar Politológiai Tanszéke volt.