Kevesebb mint egy hónap múlva kezdődik az érettségi szezon, ami idén nagyobb változásokat tartogat a diákoknak, mint az elmúlt években. A 2020-ban bevezetett új alaptanterv és kerettanterv értelmében idén már más követelményrendszernek kell megfelelniük a diákoknak.
Májusban országszerte megkezdődnek az érettségik, immár a 2020-ban kiadott új alap- és kerettantervnek megfelelően, azaz már új tematika és követelményrendszer szerint. A módosításokat az érettségivel és a tananyaggal kapcsolatban 2021-ben a Történelemtanárok Egylete sem hagyta szó nélkül, és közleményben fejezték ki a nemtetszésüket, hiszen érdemleges egyeztetés az új tematikával és követelményrendszerrel kapcsolatban nem történt. Na, de mégis mire számíthatnak idén a végzős diákok?
Középszinten
A Telexnek Repárszky Ildikó, a Történelemtanárok Egyletének alelnöke számolt be az érettségivel kapcsolatos változásokról. Mint elmondta, középszinten a tesztek szerkezete és a feladattípusok ugyanazok, vagy legalábbis hasonlóak maradtak, ám a tematika sokat változott. Rengeteg olyan témát kérnek idén számon a középszinten érettségiző diákokon, amiket a megelőző években csak emelt szinten kértek: ilyen témakörök például az Aranybulla, a Tanácsköztársaság vagy a demográfiai változások 1945 után. Olyan témák is akadnak, amik középszintről kerültek fel emeltre, például az egyházszakadás, vagy Julius Caesar politikája. Más témák, például a munkajog és a pénzügyi ismeretek pedig az állampolgári ismeretek tantárgyhoz kerültek. Ezek alapján szinte lehetetlen eldönteni, hogy ezekkel a változtatásokkal a középszintű érettségi nehezebb, avagy könnyebb lett.
Nagyobb változásokra inkább a történelemérettségit emelt szinten választó diákok számíthatnak. Itt ugyanis a korábbi érettségi témakörökben pluszban még meghatároztak olyan elemeket, amik nincsenek is benne a kerettantervben, emiatt több lexikális adatot kérnek számon a diákokon. Ezeket a plusz elemeket jó esetben fakultáción tanulják meg a diákok, ám Repárszky szerint nem biztos, hogy minden intézményben van/volt lehetőség arra, hogy megfelelő színvonalon felkészüljenek a diákok az emelt szintű érettségi követelményeire. Tapasztalatai alapján annyira nagy a tananyag, hogy sokan még egy hónappal az érettségi előtt is féléves lemaradásban vannak.
Nehezítő tényező, hogy az Oktatási Hivatal honlapján az új tematikában mindössze 2 mintafeladatsor érhető el, egy középszintű és egy emelt szintű. Repárszky Ildikó szerint, ha csak ezt a feladatsort vesszük alapul – márpedig mást nem is nagyon lehet –, akkor emelt szinten nagyon adatszerű lesz a számonkérés, miközben a vizsgaleírás kompetencia jellegű tudást kér számon. Úgy látja, hogy a változtatások és a bizonytalanság miatt elég nagy a stressz az érettségivel kapcsolatban nem csak a diákokban, hanem a tanárokban is. A legtöbben arra kíváncsiak, milyen lesz az új érettségi és hogyan tudnak felkészülni rá.
„Van egy pánik a bizonytalanság miatt, ennyire nem szoktak aggódni a diákok az érettségi előtt” – mondta.
Akinek van rá ideje, kipróbálhatja, mennyire tudná könnyen megoldani az új kerettantervnek megfelelő történelemérettségit. Mindhárom feladat a 2024-től bevezetett új vizsgakövetelmények szerinti mintafeladatokból van, az első kettő középszintről, a harmadik emelt szintről.
A teljes feladatlapot és a megoldásaikat az Oktatási Hivatal honlapján tették közzé.