A Petőfi Irodalmi Múzeum – együttműködve a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtárral, a Magyartanárok Egyesületével és a Történelemtanárok Egyeltével – a Múzeumok Őszi Fesztiválja programjának keretében Közkincs! Közöd? címmel országos műhelybeszélgetést szervez a múzeumok, könyvtárak és iskolák együttműködési formáiról. Programunkra elsősorban magyar- és történelem szakos tanárokat, pedagógusokat és egyetemi hallgatókat várunk.
A műhelymunka célja, hogy elősegítse a közgyűjtemények, esetünkben a Petőfi Irodalmi Múzeum valamint a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár és a közoktatás új együttműködési formáinak kidolgozását. Egyre nagyobb az igény az iskolák felől, hogy az irodalomtanítás megújuljon, hogy újabb munkaformák és helyszínek jelenjenek meg benne. A műhelymunka lehetővé teszi, hogy egymás kontextusát és prioritásait jobban megismerjük, és pro-aktív módon feltérképezzük az igényeket újabb múzeumi és könyvtári szolgáltatások elindításához. A műhelybeszélgetést négy vitaindító előadás vezeti be, melyekben elsőként a közoktatást képviselő Magyartanárok Egyesülete, valamint a Történelemtanárok Egylete előadói fogalmazzák meg a közgyűjtemények és az iskolák lehetséges együttműködési módjait, majd a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár és a Petőfi Irodalmi Múzeum mutatkozik be a résztvevőknek pedagógiai kínálatával. A délután második blokkjában a résztvevők az általuk előre megjelölt szekcióban, immár konkrét példák megismerésén keresztül folytatják a közös gondolkodást.
Helyszín: Petőfi Irodalmi Múzeum (1053 Budapest, Károlyi Mihály u. 16.)
Időpont: 2012. október 19., 14 óra
Minden érdeklődőt szeretettel várunk!
FIGYELEM! A program előzetes regisztrációhoz kötött. Módszertani okokból az első 80 jelentkezőt tudjuk fogadni.
A műhelybeszélgetés programja:
14.00 Üdvözlések, az esemény céljának és módszertanának, a nap menetének bemutatása (E. Csorba Csilla, Gulyás Gabriella)
Fenyő D. György: Nyitott irodalomtanítás – Hogyan használható fel a múzeum, a várostörténet és a könyvtár a magyartanításban?
Miklósi László: Helyek, emberek, események. A múzeum és a történelem
Sándor Tibor: A FSzEK palotáinak és környezetének művelődéstörténeti vonatkozásai és a könyvtár pedagógiai kínálata
Gulyás Gabriella: A Petőfi Irodalmi Múzeum gyűjteményei és pedagógiai kínálata
15.30-16.00 Kávészünet
16.00-17.30 Műhelymunka párhuzamos szekciókban
Séta a Wenckheim-palotában (FSzEK): Ismerkedés a Budapest Gyűjtemény várostörténeti régiségeivel és a helyismereti oktatásban hasznosítható eszközeivel
A Károlyi Palota bejárása (PIM): Séta és beszélgetés az épülettörténet lehetséges tantervi kötődéseiről
Örkény István egypercesei a látványon keresztül (PIM): Tárlatvezetés és módszertani beszélgetés a Mi mennyi?- kiállításban
Az életrajzi megközelítés új lehetőségei a Petőfi-tanításban (PIM): Tárlatvezetés és módszertani beszélgetés az új Petőfi-kiállításban
17.30-18.00 Eredmények összegzése, a nap lezárása
18.30- Közös vacsora a Károlyi Étteremben
Kérjük, hogy részvételi szándékát a mellékelt jelentkezési lap visszaküldésével október 12-ig jelezze! Kérjük, a jelentkezési lapot az alábbi címre visszaküldeni: Petőfi Irodalmi Múzeum (1053, Budapest, Károlyi Mihály u. 16. Gulyás Gabriella részére) vagy elektronikusan Jakab Éva részére.