Pénteken lépett életbe a Nemzeti Erőforrás Minisztérium egyes ingatlanok műemlékké nyilvánításáról, valamint műemléki jelentőségű területté nyilvánításáról, illetve műemléki védettségének megszüntetéséről szóló rendelete. 173 objektumot műemlékké, 4 területet műemléki jelentőségű területté nyilvánítottak. A műemlékké nyilvánítással biztosítható, hogy hazánk épített örökségi értékei fennmaradjanak az utókor számára. (Forrás: Nemzeti Erőforrás Minisztérium)
Az elmúlt években a műemléki védetté nyilvánítások ügye meglehetősen háttérbe szorult az előző kormányzat illetékes minisztériumának döntéshozatali rendjében. Hazánk műemléki védelem nélküli, de arra érdemesnek tartott emlékeinek száma 5 000-10 000-re tehető. 2009-ben 195 új tétellel gyarapodott a műemlékjegyzék, azonban 2009 márciusa óta nem volt Magyarországon műemléki védettséget elrendelő miniszteri rendelet.
A jelenlegi rendelet 173 objektum egyedi műemlékké és 4 terület műemléki jelentőségű területté nyilvánítására, illetve 13 objektum műemléki védettségének részleges vagy teljes megszüntetésére vonatkozóan tartalmaz rendelkezést. Az előbbiek között szerepel például a budapesti rakpart, vagy a már évek óta forgalomszüneteltetett Józsefvárosi pályaudvar, illetve a MÁV Északi Járműjavító épülete is, míg a műemléki jelentőségű területté nyilvánításra vonatkozóan különösen is említésre méltó Miskolc belvárosa vagy a budapesti Wekerletelep. A műemléki védettség megszüntetésére pedig példaként hozható fel a Budapest II. kerület Hűvösvölgyi út 207. szám alatti Balázs vendéglő.