• Címlap
  • English
  • Hírek
  • Tallózó
  • Történelem
  • Történelemtanítás
  • TTE
  • Átláthatóság
Hirdetés

Kérjük, segíts, hogy folytathassuk munkánkat!

Számlaszámunk: 11705008 – 20133762.

A támogatás bankkártyával itt lehetséges.

Nagyon köszönjük.

Családi emlékezet a számítástechnika segítségével
2004. január 14. szerda, 0:00
Címkék: családtörténet

Digitális családtörténeti kutatásról szól a Múlt-kor összeállítása
(Forrás: Múlt-kor)

Mint arról korábban, 2004. január 12-i hírünkben beszámoltunk: az Oktatási Minisztérium “Családi emlékezet”-propgramja keretében, a www.emlekezet.hu címen
hamarosan letölthetővé váló szoftver segítségével bárki könnyen elkészítheti saját családjának történetét. Digitalizálhatja a családi fényképeket, dokumentumokat, például bizonyítványokat, katonakönyvet, ellenőrzőfüzetet, érettségi bizonyítványt, születési, házassági, halotti anyakönyvi kivonatokat vagy a családi levelezéseket. Az elkészült családtörténeteket a levéltári törvénynek megfelelően a Magyar Országos Levéltár kezelésében egy digitális családtörténeti archívum formájában tárolják majd. Harmadik lépcsőben pedig létrejön egy internetes honlap, melyen nyilvánosan is elérhetők a családtörténetek, memoárok.

Péterfalvi Attila adatvédelmi ombudsman aggályosnak tartja az adatbázis nyilvánosságát. A Népszabadság értesülése szerint adatvédelmi szempontból az jelent gondot, hogy szenzitív adatokat tesznek közzé családjukról, illetve az sem világos, hogy az adatokat ki és mi célból tárolja majd. Az általános- és a középiskolás diákok nem tudják felmérni, milyen következményekkel járhat, ha különböző családi iratokat tesznek közzé a világhálón. Az oktatási miniszternek küldött véleményében kifejtette, nem tiszta, mi köze az oktatáshoz a digitális családfakutatásnak. Ez szerinte levéltárosok és történészek dolga.

Magyar Bálint oktatási miniszter szerint saját adatai felett bárki rendelkezhet, ám kérdés, hogy például a nagyapjára vonatkozó információkat illetően ki kell-e kérni az érintett véleményét.
Megjegyezte: az emlékiratok könyv formában történő megjelentetésekor eddig sem volt gyakorlat, hogy a szerzők minden érintett családtag véleményét megkérdezzék. Ezeket az iratokat legföljebb néhány generáció idejére őrzi meg a család, költözéskor, váláskor egyre ritkulnak, majd végleg eltűnnek a családi emlékek – magyarázza Magyar Bálint a program hasznosságát. A miniszter szerint a három generációval korábbi ősökről már jóformán semmit sem tudnak a leszármazottak. A digitális memoárt viszont az unokák is folytathatják, bővíthetik a számítógép segítségével, így az utókor számára is hasznos dokumentumok maradhatnak fenn – véli.

Jó ötletnek nevezte és támogatja a szoftver közzétételét Gecsényi Lajos, a Magyar Országos Levéltár főigazgatója. Szerinte a társadalmi építkezés szempontjából is hasznos kezdeményezés a digitális családi dossziék létrehozása.(…)

Teljes összeállítás

0 shares
Már egy mozijegy ára is segítség! Ha teheted, támogasd a Történelemtanárok Egyletének munkáját!
Számlaszám: 11705008 – 20133762
Rendszeres utalás
Eseti támogatás
Köszönjük!

Vissza

TTE-közösség

TTE a Facebookon

Youtube-csatorna

Tankönyvek

Szabó Magdi-plakett

A 2022. évi díjazott: Bolla Ildikó

TTE-tagok figyelmébe:

Ön is taníthat ezzel!

Galéria

Cigányok a történelemtanításban

Történelemtanárok (32.) Országos Konferenciája

Merre van előre? Történelemtanításunk berögződései

Eddigi konferenciáink

A Történelemtanárok (32.) Országos Konferenciájának állásfoglalása

Iratkozzon fel hírlevelünkre!

Támogatók

A tte.hu működésének támogatója

Adomány

Címkék

alapvizsga aláírásgyűjtés civil Civil Közoktatási Platform családtörténet emberi jogok emléknap gyász kerettanterv Különóra módszertani cikk NAT tankönyv TTE-konferencia Tényleg!? történelmi atlasz törvény álhírek állásfoglalás érettségi

Partnerek

  • Impresszum
  • Alapszabály
  • Tagdíj
  • Belépési nyilatkozat
  • Támogatás
  • Kapcsolat
Történelemtanárok Egylete 1997-2017