A Budapesti Történeti Múzeum Vármúzeum ingyenes szakmai tárlatvezetésre várja a történelem szakos pedagógusokat
A Budapesti Történeti Múzeum Vármúzeum és a Magyar Történelmi Íjász Társaság 2020. augusztus 1-től megtekinthető kiállítása a sztyeppei népek lóhátról használt fegyverének, a reflexíjnak a történetét, ennek készítési technikáit mutatja be, s röviden áttekinti 7, a nagy sztyeppei országúton kalandozó, majd a Kárpát-medencébe megérkező és letelepedő nép (a szkíták, hunok, avarok, magyarok, kunok, mongolok, oszmánok) íjászati stílusát a Kr. e. 8. századtól a Kr. u. 17. századig.
A főváros területén – az ókortól a kora újkorig tartó szakaszban hosszabb-rövidebb időre – megtelepedett lovasnomád népek egyik leghatékonyabb fegyvere az íj volt. A régészek ásója viszonylag gyakran fordít ki a földből hajdani íjászathoz kötődő emlékeket. Kőből pattintott, őskori nyílhegyek; szkíta sírból előkerült bronz eszközök; a római hadsereg keleti típusú íjászatának nyomai; avar, majd magyar íjcsontok, tegezmerevítő lemezek és vasalások a temetkezésekből; mongol nyílvessző csonthegye a budai várból; használat közben eltört oszmán íjászgyűrűk a 17. századi ostromok törmelékéből… megannyi apró jelként idézik fel a hajdani gazdag íjászkultúrát.
A szakmai vezetés időpontja: 2020. szeptember 30. 15.30
Helyszín: Budapesti Történeti Múzeum Vármúzeum, 1014 Budapest, Szent György tér 2. (Budavári palota ‘E’ épület, bejárat az Oroszlános udvaron keresztül)