• Címlap
  • Hírek
  • Tallózó
  • Történelem
  • Történelemtanítás
  • TTE
  • Átláthatóság
  • Adatvédelem
  • English
Hirdetés

Kérjük, segíts, hogy folytathassuk munkánkat!

Számlaszámunk: 11705008 – 20133762.

A támogatás bankkártyával itt lehetséges.

Nagyon köszönjük.

Berlin, Brassó
2009. november 16. hétfő, 0:00

November 9-én leomlott a berlini fal, amely a két várost-országot 28 éven át választotta el egymástól. November 15-én az ellenzéki pártok szervezésében országszerte megemlékeztek az 1987-es brassói felkelésről.

November 9-én leomlott a berlini fal, amely a két várost-országot 28 éven át választotta el egymástól. Előtte való nap lemondott az NSZEP komplett Politikai Bizottsága, hogy másnap főleg reformernek nevezett politikusokból újraalakuljon (akikből párat a folyamatosan ülésező KB az alapszervezetek nyomására nemsokára szintén menesztett). A keletnémet kormány új, az addiginál jóval liberálisabb utazási törvényt léptetett életbe, és kilátásba helyezte a szabad választások megtartását és a titkosszolgálatok felügyeletének parlament alá helyezését is. Ám az ország és Kelet-Berlin lakosságnak ez már nem volt elég: a határőrök asszisztálása mellett tucatnyi helyen százezrek hatoltak át az addigi átkelőhelyek sorompóin Nyugat-Berlinbe, és még az éjszaka folyamán megkezdték a fal bontását, illetve új átkelőhelyek létesítését. A következő napokban gyakorlatilag leállt az élet a keleti fővárosban: mindenki útra kelt, hogy rég nem látott rokonait, elszakított családtagjait meglátogassa a túloldalon. A világhírű orosz csellista, Msztyiszlav Rosztropovics 11-én odautazott, hogy a fal maradványai előtt rögtönzött koncerttel ünnepeljen, illetve emlékezzen meg azokról, akik életüket vesztették, miközben megpróbáltak átkelni a falon.

Urbán Tamás fotóin utoljára láthattuk így a brandenburgi kapu két oldalát.

<>

A Kossuth Rádió összefoglalója (pdf)

Nyugati rádiók magyar adásainak összefoglalói (pdf)

November 15-én az ellenzéki pártok szervezésében országszerte megemlékeztek az 1987-es brassói felkelésről, amelyen a Vörös Zászló teherautógyár mintegy 20 000 munkása vett részt tiltakozásul az egyre romló gazdasági helyzet, csökkenő fizetések és élelmiszer-fejadagok, valamint a tervezett elbocsátások ellen. A zendülést a román karhatalom annak idején csak a katonaság segítségével és több, mint 300 ember letartóztatásával tudta elfojtani. A Független Kisgazdapárt Arany János utcai központjában létrejött, 14 szervezetet tömörítő November 15. Bizottság a Román Népköztársaság épülete elé hirdetett meg fáklyás felvonulást, a demonstráció támogatására pedig a FIDESZ országos gyertyagyújtási akciót kezdeményezett. Ezzel egyidőben, ugyanott, a România Libera csoport öt tagja kezdett éhségsztrájkba, hogy így tiltakozzon a Ceauoescu-rendszer ellen.

A SZER összefoglalója (pdf)

Napi operatív jelentések (pdf)

 


 

További dokumentumok 1989-ből az OSA Archivum honlapján »

1989 dokumentumai a TTE honlapján »

Akkor tudunk dolgozni, ha Ön is segít!


Vissza

Alrovatok

1989 (források)

Családtörténeti életútinterjúk

Forrásközlések

Tényleg!

Történelmi hírek

TTE-tagok figyelmébe:

Éljen a lehetőséggel!

Iratkozzon fel hírlevelünkre!

TTE-közösség

TTE a Facebookon

Youtube-csatorna

Tankönyvek

Hisztorizás podcast

Szlovák-magyar közös múlt

Történelemtanárok (34.) Országos Konferenciája

„Vissza a jövőbe!”- A közösségi média és az AI hatása a történelemre

A Történelemtanárok (34.) Országos Konferenciájának állásfoglalása

Eddigi konferenciáink

Galéria

Mementó a Donnál

Támogatók

A tte.hu működésének támogatója

Adomány

Címkék

alapvizsga aláírásgyűjtés civil Civil Közoktatási Platform családtörténet előadás emberi jogok emléknap gyász Különóra módszertani cikk NAT tankönyv TTE-konferencia Tényleg!? történelmi atlasz törvény álhírek állásfoglalás érettségi

Partnerek

  • Impresszum
  • Alapszabály
  • Tagdíj
  • Belépési nyilatkozat
  • Támogatás
  • Kapcsolat
Történelemtanárok Egylete 1997-2017