az érettségi vizsga részletes követelményeiről szóló 40/2002. (V. 24.) OM rendelet, valamint az érettségi vizsga részletes követelményeiről szóló 40/2002. (V. 24.) OM rendelet módosításáról szóló 33/2015. (VI. 24.) EMMI rendelet módosításáról
1.Alapvetés
1)A véleményezést igencsak megnehezíti, kereteit korlátozza, hogy a véleményező szervezetek nem a korábbi (a módosítandó) és a módosítást egyaránt tartalmazó szöveget kaptak véleményezésre, továbbá az, hogy néhány nap alatt kellett a szakmai szervezeteknek véleményüket megfogalmazni, egyeztetni, az előterjesztőhöz eljuttatni.
2)Az adott feltételek nem csupán méltatlanok, de az egyeztetés formálissá is válhat. Mindez a készülő jogszabály minőségét hátrányosan érintheti.
2.A kapcsolódó intézkedések kapcsán jeleznünk kell, hogy a TTE nem ért egyet
–a szakközépiskolák szakgimnáziummá való átnevezésével,
–az adott iskolatípusokban a közismeret háttérbe szorításával, a közismereti órák számának csökkentésével,
–az egyes műveltségtartalmak és a kapcsolódó kompetenciafejlesztés ellehetetlenítésével arra is tekintettel, hogy a földrajzoktatás megszüntetése számos iskolában a történelemtanítást is jelentősen megnehezíti,
–azzal, hogy a tervezett intézkedésekkel megszüntessék az egységes érettségi vizsgarendszert, ezáltal az érettségi vizsgaszabályzat esélyegyenlőtlenséget teremtsen a gimnáziumi és a szakközépiskolában érettségiző tanulók között.
3.Üdvözöljük, hogy figyelembe vették a Történelemtanárok Egylete 10 ezer ember aláírásával megerősített kezdeményezését, és elálltak attól, hogy kizárólag az OFI által kiadott új, kronológiát nem tartalmazó történelematlaszt lehessen használni a 2017. évi május-júniusi érettségi vizsgán.
Ugyanakkor nem tartjuk elfogadhatónak, hogy kizárólag egyetlen vizsgaidőszakra engedélyezték a történelematlasz szabad választását. Abszurd helyzetet teremt, hogy a szeptemberi érettségi vizsgát más szabályok alapján kellene letenni, mint a május-júniusit. Érthetetlen, hogy miért kívánják hátrányos helyzetbe hozni az őszi időszakban vizsgázó, elégtelen osztályzatot szerzett, illetve egészségügyi problémák miatt halasztó érettségizőket egy kötelezően alkalmazandó, kronológiát és névmutatót nem tartalmazó atlasz előírásával. Ezáltal a megszokottnál nagyobb nehézség elé lennének állítva a diákok.
Minden vizsgaidőszakra azonos érettségi vizsgaszabályzat vonatkozzon, elvárjuk, hogy időkorlát nélkül tegyék lehetővé valamennyi kiadó történelem atlaszának szabad választását.
4.Nem elfogadható, hogy kivették a kapcsolódó kompetenciafejlesztési követelményeknél a források közül a kronológia használatának kötelező ismeretét.
5.Számunkra nem érthető, miért éppen az Erdély témakört érinti a módosítás. Valamennyi témakör felülvizsgálatát szükségesnek tartjuk, több témakört hiányolunk a középszintű tematikából, például: Hunyadi János törökellenes harcai, életmóddal és demográfiával kapcsolatos témák, gazdasági világválság.
6.Elfogadhatatlannak tartjuk azt a gyakorlatot, hogy az érettségi vizsgák feladatsorait nem a korszerű tesztelméleti eljárásoknak megfelelően dolgozzák ki; a feladatok pilot mérései – amennyiben vannak – nem nyilvánosak. Szükségesnek tartjuk, hogy az írásbeli érettségi vizsgákon előre összeállított, megfelelő mintán bemért feladatok kerüljenek a jelöltek elé.