• Címlap
  • English
  • Hírek
  • Tallózó
  • Történelem
  • Történelemtanítás
  • TTE
  • Átláthatóság
Hirdetés

Kérjük, segíts, hogy folytathassuk munkánkat!

Számlaszámunk: 11705008 – 20133762.

A támogatás bankkártyával itt lehetséges.

Nagyon köszönjük.

A szóbeli felelet rangjáért
1996. január 30. kedd, 0:00

A Történelemtanárok Egylete az érettségiről

:
 
Miklósi László, a Történelemtanárok Egyletének elnöke hétfőn tartott sajtótájékoztatóján mindenekelőtt nehezményezte, hogy egyesületüknek nem küldte el a Művelődési és Közoktatási Minisztérium az érettségi vitaanyagát. A késve kapott anyagra késve válaszolnak. Miklósi László azt is helytelennek tartotta, hogy a közoktatási törvény módosításának előkészítő bizottságába nem vonták be őket.


A kötelező vagy választható történelem csak a jéghegy csúcsa az érettségi vitában – mondta az elnök, s reményét fejezte ki, hogy Magyar Bálint állásfoglalása után a kérdés lekerül a napirendről. Nemcsak azért kell ez a tárgy, mert a nemzeti identitás erősítését segíti, hanem azért is, mert sajátos készségeket és képességeket fejleszt, és a humán műveltség elengedhetetlen része. A hetvenes években már kísérletet tettek a történelem kiiktatására, de a kísérlet megbukott. Ma sincs semmi szakmai indoka, hogy a történelmet töröljék a kötelező érettségi tárgyak köréből.


A Történelemtanárok Egylete egyetért az új érettségi koncepció alapvető céljaival, azzal, hogy egységes legyen a vizsga a gimnáziumokban és a szakközépiskolákban. Elfogadja a kétszintű vizsga szükségességét, és helyesli az összemérhetőségre való törekvést. Ugyanakkor ellentmondásokat fedez fel a tervezetben. Nem látja világosan, miként válthatná ki az új típusú vizsga az egyetemi felvételit. Mivel standardizálni igyekeznek a vizsgát, minden tárgyból központi írásbelit íratnak, ezeket központilag javítják, és több pontot érnek, mint az iskolai szóbeli vizsgák. A történelemtanárok szerint legalább egyenragúnak kell tekinteni a két megmérettetést.


Az egyesület szerint nem szabad csökkenteni a történelem mint tárgy iskolai óraszámát, nem szabad engedni, hogy például a társadalomismeret tárgyat a történelem rovására oktassák. Nem értenek egyet a tervezett óraszámok emelésével, az osztálylétszámok növelésével és a csoportbontások megszüntetésével, mert ezek a tervezett intézkedések veszélyeztetik a szakmai munka színvonalát.


Lapunknak arra a kérdésére, hogyan készülnek fel a történelemtanárok az Ember és társadalom elnevezésű műveltségi terület oktatására, Miklósi László elmondta, a jövőben megfelelően szabályozni kell a tanárok továbbképzését, nem várható el a pedagógusoktól, hogy fizessenek a tanfolyamokért. Az egyetemeken és főiskolákon el kell indítani a komplex képzést, hiszen pillanatnyilag a nemzeti alaptanterv és a felsőoktatás koncepciója nem illeszkedik egymáshoz.


Megjelent: Magyar Nemzet, 1996. január 30.

0 shares
Már egy mozijegy ára is segítség! Ha teheted, támogasd a Történelemtanárok Egyletének munkáját!
Számlaszám: 11705008 – 20133762
Rendszeres utalás
Eseti támogatás
Köszönjük!

Vissza

Alrovatok

documents

Iratkozzon fel hírlevelünkre!

TTE-közösség

TTE a Facebookon

Youtube-csatorna

Tankönyvek

Hisztorizás podcast

Szabó Magdi-plakett

A 2022. évi díjazott: Bolla Ildikó

TTE-tagok figyelmébe:

Ön is taníthat ezzel!

Galéria

Mementó a Donnál

Történelemtanárok (32.) Országos Konferenciája

Merre van előre? Történelemtanításunk berögződései

Eddigi konferenciáink

A Történelemtanárok (32.) Országos Konferenciájának állásfoglalása

Támogatók

A tte.hu működésének támogatója

Adomány

Címkék

alapvizsga aláírásgyűjtés civil Civil Közoktatási Platform családtörténet emberi jogok emléknap gyász kerettanterv Különóra módszertani cikk NAT tankönyv TTE-konferencia Tényleg!? történelmi atlasz törvény álhírek állásfoglalás érettségi

Partnerek

  • Impresszum
  • Alapszabály
  • Tagdíj
  • Belépési nyilatkozat
  • Támogatás
  • Kapcsolat
Történelemtanárok Egylete 1997-2017