Az MSZMP már a kezében lévő állami vagyon átmentésén mesterkedik; a budapesti telefonszámok hétjegyűek lesznek; mindeközben hirtelen mindenki Béres-cseppet szeretne vásárolni.
A Magyarország világpolitikai helyzetét egyik oldalon jelentősen felértékelő, a másik oldalon viszont kézzelfoghatóan rontó NDK-menekültügy rendezése után nézzünk néhány, a közvéleményt élénken foglalkoztató itthoni eseményt, elsősorban a Next 2000 Kft. augusztus végén, szeptemberben kirobbant ügyét.
Egyes akkori becslések szerint 1,2 milliárd forintra tehető vagyona társadalmasításának megkerülésére az MSZMP júniusban megalapította a fenti elnevezésű, egyszemélyes vállalkozását, amelynek tevékenységét kezdettől fogva titkolózás, titkosított ügyvitel és bizalmas akták kísérték. Júliusban a Fővárosi Cégbíróság megtagadta azt a tőkeemelési kérelmet, amelynek révén a cég tulajdonába több, a párt kezelésében levő, ámde állami tulajdonú ingatlan került volna. Az SZDSZ minden létező fórumon támadta az általa is nyilvánosságra hozott vagyonátmentési folyamatot. A kritikusok kórusához augusztusra az MSZMP reformkörei is csatlakoztak, azoknak a felelősségre vonását követelve, akik a pártvagyonnal kapcsolatos machinációikkal aláásták az MSZMP hitelét és rontották választási esélyeit.
Noha pár nappal korábban Pozsgay Imre nem engedte Hován Gábornak, aki a párt gazdasági osztályvezető-helyetteseként az ügy referense volt, hogy elmenjen a Napzártának ezzel az üggyel foglalkozni szándékozó adásába, sőt szabályosan letiltotta a műsort, szeptember 6-án, a háromoldalú politikai tárgyalások aktuális fordulóján bejelentette, hogy az új, megalakulandó parlamentnek az MSZMP hajlandó elszámolni vagyonával. A kérdés az Ellenzéki Kerekasztal szeptember 15-i ülésén is terítékre kerül, ahol a résztvevők a tárgyalásokból való kilépést is megfontolva végül azzal bízták meg a Független Jogász Fórumot, hogy vizsgálja meg a gyanús tranzakciók hátterét és tegyen jogi lépéseket azok tisztázására.
A Next 2000 Kft. hivatalos története majd csak november 23-án zárul le, amikor is az MSZMP elnöksége a felszámolása mellett dönt.
Budapesten szeptember 1-jén, éjfélkor álltak a hétjegyű telefonszámokra: az addigi hat számjegy elé egy egyest kellett tárcsázni. Az eredetileg június–júliusra tervezett átállást az indokolta, hogy az utolsó, még szabadon levő 80 ezer állomás értékesítése után elfogytak a hatjegyű számok. A hosszú ideig, számos szakember által előkészített, de a gyakorlatban csak mintegy félórát tartott eseményt élőben közvetítette a tévé és a rádió.
A ma is igen népszerű Béres Cseppet 1972-ben alkotta meg Béres József Széchenyi-díjas kutató. A nyomelemeket komplex formában tartalmazó készítmény immunrendszerre és daganatos betegségekre kifejtett áldásos hatásának hamar híre futott, a hatóságok viszont nem engedték meg a feltalálónak, hogy hivatalosan terjessze azt, sőt 1975-ben kuruzslás vádjával perbe is fogták. Az egy évre rá mégis szabadalmaztatott Béres Csepp kereskedelmi forgalomba csak 1978-ban került.
A feltalálónak a hivatalos elismerésért vívott, hosszadalmas küzdelméről Kósa Ferenc készített dokumentumfilmet, amelyet hatósági engedély híján csak 1986-ban tudott befejezni. A filmet végül 1989-ben, a Béres Részvénytársaság megalakulásának évében a Magyar Televízió is bemutatta. Hatására a készítmény országos hírnévre tett szert, az emberek pedig megostromolták a patikákat és egyéb, gyógykészítményeket árusító boltokat. A kialakult helyzetet jól érzékelteti az MTV2-höz szeptember 11-én beérkezett nézői észrevétel:
„A Béres Cseppekkel kapcsolatban szeretném elmondani, hogy legalább hetekkel előtte értesíteniük kellett volna minden, Béres Cseppet árusító egységet, mielőtt a filmet leadják, hogy ne okozzanak tömegpszichózist. Tanúja és szenvedő alanya voltam, 10.00 órakor a Rákóczi úti Herbáriánál, cirka 300 embernek nem jutott csepp, mert a bolt csak 800 db-t kapott, és a javát külföldiek vitték el tízesével. Szóval felelőtlenség így vetíteni a filmet. Javaslom, hogy holnap vonuljanak ki a stábbal a Herbáriákhoz és a Fitotékákhoz, és meggyőződhetnek róla, hogy a sok beteg ember ott ácsorog hiába, pedig sokaknak utolsó szalmaszál lenne. Egy férfi ma öngyilkossággal fenyegetőzött. Várom az illetékes nyilatkozatát és a választ, hogy mikor, hol lesz állandóan gyógyszer. Megbízható választ kérek. Köszönöm.”