A kiadó javítja a a világosi fegyverletételről szóló, TTE oldalán megjelent olvasói levélben kritizált anyagrészt.
Az Apáczai Kiadó vezetőjének leveléből:
Az Apáczai Kiadó vezetősége köszönettel vette Sili István úr észrevételét a Hétszínvilág olvasókönyvben lévő „A világosi fegyverletétel” olvasmánnyal kapcsolatban.
A tanácsaikat megszívlelve az olvasmány szövegét átírtuk, melyet mellékletben elküldünk.
További munkájukhoz erőt, egészséget kívánva
Szívélyes üdvözlettel: Esztergályos Jenő ügyvezető igazgató
A javított szövegrész:
A dicsőséges tavaszi hadjáratban a magyar honvédség sikereket aratott. Ferenc József császár az orosz cártól kért katonai segítséget a szabadságharc leverésére.
Haynau osztrák generális parancsnoksága alatt 166 ezer osztrák katona és Paskievics orosz tábornok vezetésével 204 ezer főnyi cári sereg tört országunkra.
A magyar haderő mindössze 173 ezer főből állt. Az ellenséges túlerőt fokozta a cári csapatok jobb felszereltsége. A temesvári vereség után Kossuth lemondott: „A nemzethez! A szerencsétlen harcok után nincs többé remény, hogy az egyesült osztrák és orosz nagyhatalmasságok ellen az önvédelem harcát sikerrel folytathassuk. Ily körülmények között (…) a legfőbb polgári, s katonai kormányzati hatalmat Görgey Artúr tábornok úrra ruházom át.”
Ezt követően Görgey az alábbi levelet írta Rüdiger orosz tábornokhoz: „A további vérontást céltalannak, Magyarországra nézve károsnak látom. Én e körülményt arra használom fel, hogy az embervért kíméljem (…), fegyvereimet föltétlen leteszem (…) őfelsége a cár hadai előtt.”
1849. augusztus 13-án Görgey Világosnál az orosz csapatok előtt letette a fegyvert.
A szabadságharc a vereség ellenére sem volt hiábavaló. A társadalmi haladásért és a függetlenségéért vívott harcban a magyarság nemzetté kovácsolódott.
Köszönjük Sili Istvánnak, hogy beküldte észrevételét; és köszönjük a kiadónak is a gyors, korrekt választ.