Ha a nemzeti hovatartozásra úgy tekintünk, amely nem genetikusan, hanem az oktatáson és a kultúrán át öröklődik, és akár választható is, akkor Kossuth és Petőfi magyarsága megkérdőjelezhetetlen – mutat rá a Napunk anyaga.
A Tényleg.com történelemoktatási oldal a minap szemlézte a Napunk lap oldaláról annak a közkeletű állításnak a kontextusba helyezését, miszerint…
„Kossuth Lajos és Petőfi Sándor szlovák volt, mert szlovák anyanyelvű felmenőkkel rendelkeztek”.
Kérem, ma egy kicsit nem Afganisztánról lesz szó, nem azért, mert páran sokallták – az ottani események kulcsfontosságúak az egész világ jövője szempontjából – hanem azért, mert ma délig nem történt nagyon sok említésre méltó dolog arrafelé, tehát tegyük félre azt a szegény országot holnapig, és vegyük elő régi kedvencünket, dr. Drábik Jánost.
Röviden szólva: Drábik doktor az a szereplője a magyar közéletnek, aki nevezhető a maga módján univerzális zseninek, mivel egészen egyszerűen nincs olyan dolog a világon, amiről pár perc leforgása alatt ne állítaná, hogy vagy a szabadkőművesek a felelősök érte, vagy Izrael állam. Azt még nem döntötte el, hogy Izrael felelős-e a szabadkőművességért vagy fordítva, de hogy e kettő tehet Trianontól a koronavírusig mindenről, az nála alaptétel. Külön megragadó volt, ahogy az 1848-as szabadságharc leverését is e két tényezővel magyarázta, ez aztán mutálódott, mint a konteók általában, egy írásomban utánamentem volt, és meg kellett állapítanom, hogy csodás pályát futott be a rémmese, meg kell hagyni, ráadásul meg is cáfolták, mármint valódi történész cáfolta, Hermann Róbert.
Újabb csomaggal bővül a Tényleg! történelmi cáfolós gyűjtése. Kanyó Ferenc történész jóvoltából ezúttal a középkori életmóddal kapcsolatos, filmes tévhitek és túlzások kerültek terítékre. Íme néhány példa a témákból! (Urbanlegends.hu)
A Klubrádió Ötös című műsorában Para-Kovács Imre Pálfi Zoltánnal beszélgetve többször hivatkozott a Tényleg?! Mások háza tája rovatára.
Érdekes beszélgetés volt hallható Pálfi Zoltán történész és Para-Kovács Imre között a Klubrádióban a múlttorzításokról. Pálfi a más országok (német, cseh, szerb, román, angol) múltfeldolgozása kapcsán a Tényleg?! oldal “Mások háza tája” rovatára támaszkodott, ahogy el is mondta. Kitértek a pozsonyi csatára is. Itt a 28 percnél kezdődik.
Mindenekelőtt meg kell jegyeznem, hogy nem a pozsonyi csatával van bajom, illetve azzal csak annyi, hogy nagyon keveset tudunk róla. Olyan keveset, hogy bármit lehet róla mondani, egyszerűen hit kérdése, ki mit gondol felőle. Még az sem biztos, hogy Pozsony alatt volt, mert egyes szakértők szerint eshetett Zalavárnál is. Ötszáz évvel későbbi leírásból ismerjük csak.
(…) Ha így lett volna, bizony, embertelen egy király lett volna ez a Lajos. Csakhogy nem így volt. Az idézet ugyanis csonkán terjedt el, nyilván politikai célzatból húzták ki jó részét. Az „eliminandos” éppenséggel jelenthet „eltávolítást”, „kidobást” is, nem okvetlenül és csakis „kiirtást”, de lássuk a teljes idézetet a Tényleg! alapján!
„Litavicus, rex Germaniae atque Boiorum, ex omni Boiaria peracto delectu Anassoburgium, novam Boiorum coloniam, se confert. adsunt episcopi, monachorum antistites, proceres Boiorum, quinto decimo calendas Iulii, anno christianae salutis noningentesimo super septimum. ibi decretum omnium sententia Ugros Boiariae regno eliminandos esse.” (Aventinus)
Tehát Ugros Boiariae regno eliminandos esse! A magyarokat a Bajor Királyságból kell kiűzni, nem a világból. Hát, nem mondom, kellemetlen szomszédok lehettünk, sajátos fogalmakkal a magántulajdon szentségéről, azt el is hiszem, hogy a bajorok, a keleti frankok nem szívesen láttak nagyobb fosztogató magyar csapatokat a saját országukban. Onnan akarhatták dicső eleinket kiűzni.
Május 1-én 15 egyedi közép-európai társadalmi innováció vehette át a SozialMarie Díjat, és bár a nyilvános bécsi díjátadó elmarad, a ceremóniát élő internetes közvetítésben nézhetjük végig. A SozialMarie-díjjal 2005 óta minden évben 15 projektet tüntetnek ki, összesen 54 000 euró értékben. A verseny a pénzbeli elismerés mellett nyilvánosságot biztosít olyan projekteknek, amelyek új megközelítésmódokkal innovatív válaszokat adnak az aktuális társadalmi kihívásokra. A SozialMarie 2020 fődíjat a szlovák Project Home nyerte, a második helyezett az osztrák Volkshilfe – Essential Child Support lett, míg a magyar Nyomtass Te is! a harmadik díjnak örülhet. A közönség különdíját a látássérültek számára fejlesztett szolgáltatás, a Távszem kapta. – A díjazottak között a TTE Tényleg projektje is!
(…) Nem arról van szó tehát, hogy ne érdekelné a gyerekeket az Árpád-kor, nem efféle tanári nekibuzdulás szülte a szelfis könyvet. A Kolibri Kiadóhoz volt kapcsolat, s miután a kiadót Lőrinc Lánchíd-könyvötlete nem hozta lázba, megkérték, valami mással álljon elő. A facebookos alapötlet megvolt már, az AKG-ban született egy sok évvel ezelőtti március 15-én, amire Lőrinc kitalálta: készítsenek Facebook-oldalt Petőfinek, Vasvárinak és a többieknek, azok posztoljanak és kommenteljenek egymás alá. A Tényleg.com-ra kikerült a mű és hatalmasat ment. A kikerülés persze nem volt akkora csoda, hiszen a történelmi mítoszokat cáfoló oldal szerkesztője és megteremtője is Lőrinc László, az iszonyatos olvasottságba pedig a véletlen segített be. Az volt az a március, amikor rengeteg hó esett és tömegek rekedtek az autópályán. „Mindenki facebookozott a kocsijában, hogy híreket találjon, aztán szembejött velük Petőfi, kattintottak, lájkoltak, nagyon gyorsan terjedt.” A Facebook-kommentek alapötlete tehát innen már megvolt. Időközben viszont a Facebook elvesztette jelentőségét a tíz-tizenhat éves korosztályban, ezért is lett inkább szelfi: azt az Insta-nemzedék is tudja értelmezni.
Lőrinc László, a Tényleg szerkesztője, a TTE Bizottmányának tagja beszél a történelmi legendákról és álhírekről
Kitűzte-e a dán király a sárga csillagot a német megszállás után? Mi az igazság Dugovics Tituszról?
Nemzeti önértékelést javító, azt nem érintő, illetve romboló legendák. Mi a Tényleg oldal célja és módszertana?
Egy örmény-hun szójegyzék bizonyítja, hogy a hunok és a magyarok rokonok? Tényleg egy magyar ember találta fel a helikoptert? Gyakran olyan történeteket hiszünk igaznak, amik nem úgy, vagy meg sem történtek, mégis történelmi tényként könyveljük el őket.
Létezik egy örmény-hun szójegyzék egy kódexben, amit egy iszfaháni – Irán harmadik legnagyobb városában lévő – kolostorban őriznek, és bizonyítja a hun-magyar rokonságot.
Petőfi Sándor nem szavalta el a Nemzeti Dalt a Nemzeti Múzeum lépcsőjén. Ennek ellenére az ilyen “tényeket” ugyanúgy a mai napig tanítják az iskolákban, mint azt a napokban megcáfolt ismeretet, hogy II. Lajos király a Csele patakba fulladt a mohácsi csata után. Lőrinc László történelemtanár beszélt ennek hátteréről az InfoRádióban.
Történelemtanárokkal beszélgetve hallottam már, hogy többek szerint a felnövő generáció nem az iskolából, nem is otthonról hozza a történelmi mítoszokat, hanem az internetről, amely a leginkább felelős azért, hogy gyorsan és hatékonyan terjednek a különböző tévhitek. Elég csak a hun-magyar azonosságról, Jézus magyarságáról, a pilisi világcsakra közelében álló Ősbudavárról vagy a holokausztról terjengő téves elképzelésekre, teóriákra gondolnunk. Mit tehetnek a tanárok ezzel szemben? Van eszköz a kezükben ennek kezelésére?
Eredményt hirdettek a történelmi tévhitekkel foglalkozó Tényleg!? diákoknak kiírt videós pályázatán: a győztes egy szabadkőműves konteókat bemutató alkotás lett.
Regényes történelem
Agresszív ébresztőóra a koraújorban? Ébresztőember és a kakasok…? Ki vezette be először a gyárba a gázvilágítást? Hány mutató volt és mit mutatott az első órákon? Órajáték: szórakoztatás és filozófia?
Tomka Béla történész tanulmánya a trianoni döntés gazdasági hatásainak új szempontok szerinti vizsgálatát szorgalmazza.
Nemcsak Dugovics Titusz, de valószínűleg Boldog Özséb sem létezett
Aki nagyon akar hinni, azt egy cáfolat még meg is erősíti, de azért nem szabad visszavonulni, és már nem is vizsgálni a történelmi valóságot – erre a következtetésre jutottak a Kétfarkú Kutya Párt csütörtök esti budapesti rendezvényének résztvevői. A megingathatatlanul tovább élő, de bizonyítani nem sikerült információkról szóló eseményt a Lámpás klubban rendezték, a beszélgetőpartnerek között pedig ott volt Pálfi Zoltán a Szkeptikus Társaság, illetve Lőrinc László a Tenyleg.com képviseletében.
A magyar miniszterelnök többször mondott már érdekeseket eredetünkel kapcsolatban. Beszélt már több esetben is a magyarság származásáról, osztotta meg itt-ott gondolatmorzsáit. Ezek mind egy irányba mutatnak, a magyarok a hunoktól és személyesen Attila nagykirálytól eredeztethető kiválasztottságára utalnak. (…) Az viszont már inkább meghökkentette a csak kicsit is tájékozottabbakat, hogy a miniszterelnök szerint “Hungary országnév a hunok földjére utal”. Ezt követően Orbán rajta maradt a hun-vonalon: már Dél-Koreában is arról beszélt, hogy “a hunok mi volnánk, vagy legalábbis mi is” Eközben a szaktudományok művelői egyértelműen elutasítják a hun-magyar rokonságot. Például a Történelemtanárok Egyesületének honlapján: Fodor István régész foglalja össze a mítoszt, Sándor Klára nyelvész meg cáfolja meg a téveszméket.
Az áltudományok ellen a legjobb orvosság maga a tudomány, a tudományos eredmények népszerűsítése. Itt van például az urbanlegends.hu, amely a konteók és hoaxok ellen harcol, de hasonlóan hiánypótló kezdeményezés volt a Történelemtanárok Egylete (TTE) által néhány éve elindított tenyleg.com, amely olyan témákkal foglalkozik, mint a „japán-magyar rokonság”, a rejtélyes párthus-magyar Jézus alakja, a holokauszttagadás, vagy az 1848-as forradalommal és szabadságharccal kapcsolatos legendák.
A minap derült fény arra, hogy Rogán Antal minisztert feltalálóként jegyezte be a szabadalmi hivatal egy informatikai projektben. De nincs új a nap alatt, a múlt század elején is volt egy hasonló eset.
„Hallani a televízióban, hogy bizony amelyik cigány nem volt érett arra, hogy ilyen helyen lakjon, azok felszedték a parkettát, avval tüzeltek a szoba közepén, ott főztek kondérban.” Egy ősrégi mítosz nyomában.
A technikatörténetben kevés találmánynak van egyetlen kiötlője. Ezért aztán nem kell meglepődni, ha egy külföldi cikk mást tesz meg például a telefonközpont, a gyufa, a dinamó, a szóda vagy a helikopter atyjának, mint akit mi annak ismerünk.
100 évvel ezelőtt élte meg az egyik legsúlyosabb menekülthelyzetet Magyarország. Az első világháborús galíciai menekültek komoly kihívás elé állították a hatóságokat, melyek hiába próbálták áttolni a háború elől érkezőket a határon túlra. A menekültválság miatt kiütköztek a feszültségek a fogadó országok között, csúcsokat döntött az idegenellenesség, sisteregtek a megélhetési bevándorlókról és integrálhatatlan „keleti” fajokról való szövegek. Déjà vu?
Egyesek szerint, aki a valós múltat tárja fel, árt a nemzeti büszkeségnek, leértékeli saját népét a külföld előtt. Valóban azok lennének nevetségesek, akik őszintén beszélnek a múltjukról, nem inkább azok, akik operettes álmúltat költenek? – Lőrinc László, a tenyleg.com honlap szerkesztője szerint minden nép birkózik a történelmével, tévhiteivel.
2015. március 20-án, pénteken került megrendezésre az ELTE BTK-n a Doktoranduszok Országos Szövetsége Történelem- és Politikatudományi Osztály (DOSz TePo) kilencedik DOSz Caféja, amelynek témája a történelemtanítás helyzete, dilemmái és jövője volt.
A posztmodern történetírás egyre inkább kezd lemondani a „big story” történelemfelfogásról, vagyis a múlt egyedül érvényes reprezentációja helyett történeteket, értelmezéseket, változó beszédmódokat és perspektívákat keres. […] A honlapot jó egy évvel ezelőtt indította a Történelemtanárok Egylete. Céljuk nemcsak a közszájon forgó szamárságok eloszlatása volt, hanem nemzeti múltunk igazán büszkeségre okot adó eseményeinek bemutatása is.
20 ezer példányban bocsátotta ki a Magyar Éremkibocsátó Intézet Kft. a 24 karátos sárga-arany és vörös-arany bevonattal készült érmét, amin ez olvasható: 1000 éves a Mátyás-templom. Ám ezer éve nem volt sem Mátyás-templom, sem gótika, de még Buda sem.
Hibás feladat egy 9. évfolyamosoknak írt munkafüzetben (Sajtószemle)
A sajtóban jelentős visszhangot kapott Németh György és Borhegyi Péter által 9. évfolyam számára írt tankönyvhöz tartozó munkafüzet egyik feladatának hibája.
Minden utazás új élményeket kínál. Ha pedig valaki kifejezetten azért utazik mondjuk Krakkóba, hogy egy hétvégi túra keretében minél több információt szerezzen erről a városról is, egy jól felkészült idegenvezető megsokszorozhatja ezt az élményt. Egy olyan idegenvezető azonban, aki az út jó részét az alternatívnak nevezett történelmi téveszmék propagálására használja fel, intellektuális rémálommá teheti, a hogy a tényleg történelmi honlap szerzőjével megesett.
Augusztus 13-14-én a 42. sátorban a Történelemtanárok Egylete a vendéglátó. Az egyletről fontos tudni, hogy többek között a tényleg blogot üzemeltetik, amelynek írásaira a Hírfigyelőben is többször utaltunk. Augusztus 14-én a Szkeptikus Társaság egyik tagja, Pálfi Zoltán lesz a vendég, elsősorban az ókorral és a magyar őstörténettel, magyar rokonsággal kapcsolatos téveszmékről beszélget vele Lőrincz László.
„[…] Ezeket a videókat a www.tenyleg.com oldalon találtuk. Az oldal szándéka szerint az érzelmi alapon kreált történelmi hóbortok ellen állítja csatasorba a tudomány művelőit és a történelemoktatókat.” (Magyar Interaktív Televízó, Szlovákia
Július 31-én volt 165 éve, hogy a segesvári csatában eltűnt Petőfi Sándor. A költő halálának pontos körülményei azonban továbbra is ismeretlenek, máig sokan hisznek benne, hogy Petőfi nem ebben a csatában halt meg. 1989-ben például egy kutatócsoport próbálta meg bizonyítani, hogy megtalálták Petőfi maradványait Szibériában. Nemrégiben egy olyan elmélet is szárnyra kapott, hogy Széchenyi volt Petőfi apja. A Magyarok Világszövetsége az évfordulón megemlékezést tartott, azzal a jelszóval: „Petőfi nem Segesváron halt meg.” De akkor mi is az igazság?
Elfelejtettük azokat a magyarokat, akik külföldön váltak világhíressé. Gábor Zsazsa és Lugosi Béla neve talán ismerősen cseng, de Pavlics Ferencé vagy Szilárd Leóé a többségnek semmit nem mond.
A HÖOK Pályázati Értesítőjének legújabb számában három pályázati lehetőségre hívja fel a hallgatók figyelmét. Már önmagában a kiadvány létjogosultsága is megkérdőjelezhető, hiszen például a Pályázatfigyelő honlapján mindenki könnyedén megtalálhatja a releváns pályázatokat. De attól igazán komikus a mostani szám, hogy a háromból egy bemutatott felhívás, a „Sumer fotópályázat 2013” című, echte futóbolondok agymenésének tűnik. (…)
Ha akarsz valami értelmeset is olvasni a sumer-magyar elméletről, fordulj a Történelemtanárok Egyesületének Tényleg! nevű honlapjához, ahol történeti és nyelvészeti szempontból is írtak a kérdésről.
Mit posztoltak volna saját Facebook-oldalukon, illetve kinek küldtek volna és milyen üzenetet az 1848. március 15-i események főszereplői, ha így kommunikáltak volna akkoriban – erre mutat fel frappánsan elképzelt variánsokat „az északi félteke legjobb történelmi legendákat aláaknázó oldalának Facebook-felülete”, a Tényleg!?.
A hét egyik legérdekesebb magyar nyelvű interjúja a Tényleg.com oldalon jelent meg, egy AKG-s tanár, Lőrinc László készítette egykori diákjával. A csavar a történetben, hogy a volt AKG-s, most Londonban tanuló diák éppen a gimnazista években lett szélsőjobboldali. Az Alternatív Közgadasági Gimnáziumban pedig ez tényleg nagyobb lázadás, mint anarchoszindikalista kommunát indítani a Pázmányon.
Tényleg.com néven honlapot indított a Történelemtanárok Egylete. Az oldal alapvető célja a közszájon forgó történelmi tévhitek eloszlatása, de a nemzeti múlt büszkeségre okot adó eseményeire is fel kívánják hívni a figyelmet. Az érdeklődők olvashatnak cikkeket többek között a hun–magyar rokonság, a kommunizmushoz kapcsolódó legendák vagy éppen a feltételezett Ősbuda témájában. Lőrinc László szerkesztővel beszélgettünk.
Elég volt a cyber térben cáfolatlanul áradó történelmi badarságokból, csodás származásból, összeesküvés elméletekből? Így gondolhatták a Tényleg!(?) honlap indítói, akik „kutyaharapást szőrével” alapon az őrületeket hazai pályán: neten, mobilon, videómegosztókon és különfacebookoldalon támadják.
Jézus magyar származású, Buda a Pilisben volt, a zsidók okozták a mohácsi vészt. Tényleg? – teszi fel az ehhez hasonló történelmi tévtanokkal kapcsolatban a kérdést egy nemrég indult honlap. Dolák-Saly Róbert viszont a magyar–sumér rokonságról tart előadást.
Honlapot indított a Történelemtanárok Egylete (TTE) a történelmi tévhitek eloszlatására – közölte Miklósi László. A honlapon egyebek mellett foglalkoznak a sumér-magyar és a hun-magyar rokonság cáfolatával, Sztálin tevékenységének mai Oroszországbeli átértékelésével és Horthy Miklós 1920. március 1-jei kormányzóvá választásával.
Középiskolásoknak szóló, okostelefonon is kényelmesen olvasható cikkekkel töltik fel azt a honlapot, amelyet történelemtanárok indítottak Tényleg címmel, és amely a történelmi tévhiteket próbálják eloszlatni.
Egy valóban igen aktuálissá vált történelemhamisításról rántja le a setét leplet a kiváló kulthonlap, a Tényleg.com, tudniillik Szaniszló Ferenc nemrég kitüntetett, majd visszavont újságíró egy korábbi állítását cáfolják; a honlap tanúsága szerint Szaniszló 2010 novemberében azt üzente mikrokozmoszának, hogy tk. mohácsi katasztrófát a zsidók okozták.
Március 15. az az ünnepünk, amit könnyű közel hozni a diákjainkhoz, Petőfi lelkesedése, a diákok felvonulása, Táncsics kiszabadítása mindenki fantáziáját megmozgatja. A magyar szabadságnak olyan felemelő pillanat ez, ami egyben az európai történelemnek is fontos momentuma. Érdemes hát minél több forrás és minél több formát felhasználni arra, hogy a diákokhoz még jobban részeseivé váljanak az ünnepnek. Négy eszközt is ajánlunk ehhez:
Hazánkban sajnálatosan tág teret kapnak a különféle történelmi téveszmék, melyek részben múltunkat próbálják dicsőbbé tenni, részben a magyar történelem kínos eseményeit próbálják megszépíteni, esetleg letagadni. Ezt megelégelve a Történelemtanárok Egylete Tényleg néven olyan honlapot indított, melyen e téveszmék nyomába eredtek. A témák közt megtalálható a sumer-magyar és hun-magyar rokonság, a holokauszttagadás, de külön rovat foglalkozik múltunk azon pillanataival, melyre joggal lehetünk büszkék, és megismerkedhetünk más országok történetírásában és/vagy történeti tudatában előforduló torzulásokkal is. A honlapon rendszeresen olvashatók friss cikkek, és néhány videót is megnézhetünk. A honlap szerzői közt a Szkeptikus Társaság több tagja is megtalálható.
Öröm látni, hogy nem csak a természettudományokat tanítókat bosszantja, ha terjed a hülyeség. Ahogyan én az oktatásunk felelősségét látom a homeopátiás patikák népszerűségében, úgy tartja problematikusnak egy történelemtanár a sumer-magyar rokonságot, vagy éppenséggel az elcsalt középkori évszázadok meséjét. És amiként vannak olyan blogok, amik megpróbálnak rendet vágni a természettudományos ostobaságok között, úgy most már a történelem tanítóinak is van ilyen oldala. A neve Tényleg!. A Magyar Történelemtanárok Egylete hozta létre.
Tényleg a sumérok a magyarok legközelebbi rokonai? Tényleg kitalálták a holokausztot? Tényleg Károlyi Mihály felelős a trianoni békéért? Megannyi kérdés, amelyekkel a történelmet kedvelő olvasóink bizonyára mind találkoztak már. A Történelemtanárok Egylete kísérletet tett arra, hogy ezekre a kérdésekre választ kapjon az interneten tájékozódó olvasó.
Érzelmi alapon kreált történelmi hóbortok, hamis mítoszok leleplezésére vállalkozik egy most indult oldal. A tenyleg.com szerzői szerint a valós történelmi mindennapok képe legalább annyira érdekes, mint a kitalálté.
Új, oktatási célú magyar nyelvű weboldal a világhálón. A Tényleg!? a 24 éve fennálló Történelemtanárok Egyletének eddigi legnagyobb vállalkozása, mely elsődlegesen a mai fiatalokhoz kíván szólni.
Honlapot indított a magyarországi Történelemtanárok Egylete (TTE) a történelmi tévhitek eloszlatására – közölte Miklósi László, a TTE elnöke csütörtökön Budapesten.
Honlapot indított a Történelemtanárok Egylete (TTE) a történelmi tévhitek eloszlatására – közölte Miklósi László, a TTE elnöke csütörtökön Budapesten. Elmondta, a www.tenyleg.com weboldalon – amelynek célközönsége a középiskolás és a fiatal felnőtt korosztály – egyebek mellett Horthy Miklós kormányzóvá választásával, Károlyi Mihály tevékenységével, valamint az 1848. március 15-ei forradalmi eseményekkel kapcsolatban olvashatók cikkek, amelyek terjedelmét úgy alakítják, hogy okostelefonon is elérhetők legyenek.
Honlapot indított a Történelemtanárok Egylete a tévhitek eloszlatására (MTI)
Honlapot indított a Történelemtanárok Egylete (TTE) a történelmi tévhitek eloszlatására – közölte Miklósi László, a TTE elnöke csütörtökön Budapesten.
Elmondta, a www.tenyleg.com weboldalon – amelynek célközönsége a középiskolás és a fiatal felnőtt korosztály – egyebek mellett Horthy Miklós kormányzóvá választásával, Károlyi Mihály tevékenységével, valamint az 1848. március 15-ei forradalmi eseményekkel kapcsolatban olvashatók cikkek, amelyek terjedelmét úgy alakítják, hogy okostelefonon is elérhetők legyenek.
Lőrinc László, a TTE bizottmányi tagja, a portál ötletgazdája és szerkesztője hangsúlyozta: a legendákat, a tévhiteket cáfolni kell, mert „hihetetlen áradata van a hiedelmeknek”. Példaként hozta fel erre, hogy elterjedt az a legenda, miszerint „Ősbuda” a Pilisben létezett, de ugyanígy egyebek mellett a sumér-magyar, illetve a japán-magyar rokonság elképzelése is megjelent a magyar közgondolkodásban. Úgy fogalmazott, „nem gondoljuk, hogy kezünkben van a bölcsek köve”, de törekednek arra, hogy biztos tudásanyagot adjanak át. Ettől függetlenül a honlapot látogatók között kialakulhatnak szakmai viták, amire már eddig is volt példa.
Elmondta, hogy a honlap Aktuális című rovatában mindig az éppen soron következő dátumokhoz kapcsolódóan írnak cikkeket, így jelenleg a legfrissebb bejegyzés a hivatalosan 1945. április 4-ével kezdődött korszakkal foglalkozik, rámutatva arra, hogy a szovjet hadsereg a korabeli hivatalos verzióval ellentétben nem április 4-én „szabadította fel” – szállta meg – teljes egészében az országot, hanem április 13-án. Az Aktuális rovatban foglalkoztak már egyebek mellett Horthy Miklós 1920. március 1-ei kormányzóvá választásával egy eddig mellőzött történelmi forrás alapján, facebookos „üzenős” formában megjelenítették Petőfiék és politikai ellenfeleik 1848. március 15-ei gondolatait. Azt is észérvekkel cáfolták, hogy „a mohácsi katasztrófát a zsidók okozták” volna, továbbá arról is szóltak, hogy az 1867-es osztrák-magyar kiegyezésnek nemcsak magyar, hanem külföldi ösztönzői is voltak.
Utalt arra is, hogy a Cáfolós című rovat a tervek szerint kéttucat témát ölel majd fel, de már most is foglalkozik többek között a sumér-magyar és a hun-magyar rokonság cáfolatával, azzal, hogy „valóban Károlyira kell-e rátolni Trianon traumájának felelősségét”, illetve szintén e helyütt írtak a holokauszttagadásról és a kommunizmusról szóló legendákról. A weboldal Mások háza tája címet viselő rovatában a különböző nemzetek történelmi eseményeit veszi számba. Itt dolgozták fel többek között a Törökországban végbement örményirtás történetét, kitértek Sztálin tevékenységének mai Oroszországbeli átértékelésére, illetve eloszlatták azt a „makacs legendát”, amely szerint a dán király, tiltakozva a náci megszállók zsidópolitikája ellen, maga is kitűzte volna a zsidóság számára kötelezően előírt sárga csillagot – ismertette Lőrinc László.
Közölte, a Melldöngetős című rovatukban összegyűjtötték a magyar történelem kevésbé közismert különlegességeit, így egyebek mellett a Lánchíd technikai bravúrjait, a régi ártéri ökogazdálkodásokat, és külön fejezetet szenteltek a magyar demokratáknak is.
A Klubrádió Ötös című műsorában Para-Kovács Imre vendége volt 2014. október 13-án Pálfi Zoltán. Beszélgetnek arról, hogy mit jelent a történelem tudománya, milyen módszerekkel dolgoznak a történészek, lehet-e objektívnek maradni ebben a tudományágban. Szó esik különböző történelmi tévhitekről, sumér-magyar rokonságról, megtudhatjuk, miért okoznak az „amatőr régészek” felbecsülhetetlen károkat egy-egy régészeti lelőhelyen, hogyan dolgoznak együtt a régészek a történészekkel.
A Radio Q műsorának témája a Tényleg – beszélgetés Lőrinc Lászlóval, a honlap szerkesztőjével. A műsor itt érhető el. (.mp3 / 17 Mb)
Sipos Júlia beszél Lőrinc Lászlóval,a tenyleg.com szerkesztőjével, Mannhardt András pszichológussal és Szántó Zoltán szociológussal az összeesküvés elméletekről a Kossuth rádióban. A hanganyagot innen töltheti le (.mp3 / 24,1 MB).
A történelmi tévhitekről és a tenyleg.com-ról beszélget Lőrinc László a debreceni Friss rádió Jövőnéző extra című műsorában. A hanganyagot itt érheti el. (.mp3 13,8 MB)
Az érzelmi alapon kreált történelmi hóbortok cáfolatára indított honlapot a Történelemtanárok Egylete. A tenyleg.com-ról a szerkesztő, Lórinc László adott interjút Herczeg Zsoltnak. A hanganyag itt hallgatható meg. (.mp3 2,2 Mb)
Lőrinc László beszélget a Pátria Rádió Reggeli című műsorában a TTE résztevékenységéről, a tenyleg.com oldalról. A 2013. április 8-án élő adásban elhangzott beszélgetés hangfelvételét itt (.mp3 6,5 MB) hallgathatja meg.
Lőrinc László Bolgár Györggyel beszélget a Megbeszéljük című műsorban a Klubrádión a Tényleg oldalról, tévhitekről, áltudományokról. A beszélgetés meghallgatható itt (.mp3 5,87 Mb.).