A tankönyvpiac átalakítása az április 6-i országgyűlési képviselőválasztás előtt négy nappal teljesedett ki, amikor az állam megvásárolta a Nemzeti Tankönyvkiadó jogutódját, a Nemzedékek Tudása Tankönyvkiadót és az Apáczai Kiadót. A szintén államosított, tankerületi felügyelők által ellenőrzött iskolák csak ezektől rendelhetnek tankönyveket, és tantárgyanként csak kettőből választhatnak. A többi kiadó – például a Mozaik – nagyon nehéz helyzetbe került. A Krónika Nova akciós áron kénytelen túladni több sikeres könyvén, mert az állam újakat írat, irracionálisan rövid idő alatt — kesergett a cég ügyvezető igazgatója, Sz. Kuncze Magdolna, szintén a Hír24-ben.
„Fél év alatt véleményem szerint nem lehet jó minőségű tankönyvet előállítani, de majd meglátjuk.”
Az állam azért alakította át a tankönyvpiacot, hogy minden diák olcsó, és azonos minőségű tankönyvből tanulhasson, amelyhez időben hozzájut — magyarázta Hoffmann Rózsa köznevelési államtitkár az InfoRádió Aréna című műsorában.
„A világ fejlett országaiban csökken a nyomtatott tankönyvek szerepe és nő a digitális tananyagé. Úgyszólván sehol nem vagyunk ebben a versenyben, ezért ezek az új generációs tankönyvek, amelyeket az Oktatáskutató és Fejlesztő Intézet „kísérleti” tankönyvként fog kialakítani, ezek megjelennek már a következő tanév kínálatában, és ezek lényegesen olcsóbbak lesznek, mint voltak. Ezért tehát tankönyvpiacról már nem beszélhetünk a régi értelemben, most van egy olyan tartalmi szabályozás, amely kötelező érvényű, ezért indokolatlan az, hogy öt-, tízféle tankönyv legyen egy évfolyamon egy tantárgyból. Ez a magyarázata a tankönyvrendszer átalakulásának.”
A tankönyvellátásnak külön miniszteri biztosa is van. Hegedűs István azt mondta az InfoRádióban, hogy az idén választható kiadványok 98 százaléka igenis olcsóbb a tavalyinál, amelyik pedig drágább, annak hamarosan felülvizsgálják az árát. A minőségi bírálatokkal nem ért egyet.
„Ha egy könyv rákerült a tankönyvjegyzékre, akkor az a könyv mindegyik egyformán jó minőségű.”
Az Index összeállítása szerint eddig hozzávetőleg hetven kiadó foglalkozott tankönyvekkel, és összesen 5000 kiadvány forgott a jelenleg 15 milliárd forintos, de az ingyenes tankönyvek terjedése miatt néhány év múlva 4,5 milliárd forintosra szűkülő piacon. A két állami kiadó belépésével a 3700 iskola 81 százaléka, 3000 államosított intézmény több mint 1 millió diákjának csak az állami kiadótól fognak tankönyvet rendelni. A magánkiadóknak megmarad a 281 ezer alapítványi és egyházi iskola piaca.