MTI-közleménnyé avanzsált politikusi Facebook-posztra csakazértis’ szakmai reagálás – Dupcsik Csaba és Repárszky Ildikó írása.
Mottó: A hölgy egy kissé bogaras (1938, FF, rend. Ráthonyi Ákos, főszereplők: Tolnay Klári és Ráday Imre) c. magyar filmben egy elmegyógyintézet főorvosától kérdezi az egyik frissen behozott ápolt: – „Doktor úr, mondja kérem, győzött a Fradi a kupadöntőn?” – „Persze, persze, nyugodjon meg…” – vágja rá nyugtatónak szánt, de idegesítő lekezeléssel a szakértő. Az ápolt erre túljátszott fegyelmezettséggel tisztázza: – „Doktor úr, más a hülyeség, és más a foci! Mondja meg, de őszintén: mit játszott a Ferencváros?” Az orvos bólint, felfogta végre, eltöpreng, majd bevallja, hogy fogalma sincs… Mire a páciens: – „Hülye…”
Összefoglalás
Rétvári Bence államtitkár úr 2020. június 29-én közzétett egy Facebook-posztot, amelyből még aznap MTI-közlemény lett. Ebben a politikus politizálással vádolta a frissen kijött új NAT-kompatibilis történelemtankönyvek addig megjelent szakmai kritikáit, köztük a Történelemtanárok Egylete (TTE) Gyorsreagálását. Megnevezte ezen írás szerzőit is, mint „az állami tankönyvkiadás közvetlen kárvallottjait”, akiknek kritikáját szerinte éppen ezért „nem lehet komolyan venni.” (–> részletesen 1.1.)
Valóban, az államosított egyen-tankönyvrendszer már korábban kivégezte a közösen írt tankönyveinket, a tankönyvírói múltunkból azonban szerintünk, nem csak elfogultság, de hozzáértésünk is következik a tankönyv-műfajhoz. Így az új tankönyveket célzó kritikánkat azelfogulatlan Olvasók és az érintettek számárais meggyőző és alapos érveléssel igyekszünk alátámasztani az alábbi dolgozatunkban.
Igaz, nincs sok illúziónk. Amikor a 2010-es években, részben a TTE kollektívájában működve, több cikkben és tanulmányban, összesen több mint 200 oldalon kritizáltuk az akkor megindított állami fejlesztésű Kísérleti, utóbb Újgenerációs tankönyv-sorozatot, az akkori kormányzati szereplők, köztük Rétvári úr is, hasonlóképp „politizálásnak” minősítették, és lesöpörték érveinket.
A jelen helyzet megértéséhez sem mellékes, hogy a 2010-es évek közepére a középiskolákban két állami kiadású tankönyvsorozat monopolhelyzetbe került (Kísérleti/Újgenerációs + a párhuzamosan átdolgozott, eredetileg a Nemzeti Tankönyvkiadó gondozta ún. Száray-sorozat). S e hatalmas erőfeszítéssel, több tízmilliárdos költséggel kifejlesztett és fenntartott rendszert, alig 6 évvel a bevezetésének kezdete után, 2020-ban egy új tankönyvrendszerrel váltják fel (–> 1.2.1-1.2.2.). Ráadásul, részben ugyanazon szakemberek részvételével (–> 1.2.4.).