A Centropa Alapítvány híre: 30 ÓRÁS AKKREDITÁLT KÉPZÉS
Időpont: 2018. OKTÓBER 12-14. BUDAPEST Helyszín: ELTE Apáczai Csere János Gyakorló Gimnázium és Kollégium (Cím: Budapest, Papnövelde u. 4, 1053)
“Séta az emlékezet könyvtárában” – Centropa tanárkézpő szeminárium a holokauszt oktatás és a zsidó hagyományok megismeretetésére.
A Centropa Alapítvány 2003 óta végez Magyarországon kiemelkedően sikeres társadalomtörténeti kutatói és módszertani munkát, melynek során elsődleges források alapján, személyes történeteken keresztül mutatjuk be a magyarországi zsidók történetét a 19–20. század fordulójától napjainkig.
A zsidósággal kapcsolatban Magyarországon nagy a tudatlanság. A hagyományos iskolai történelemoktatásban a magyar zsidóság élete szinte egyáltalán nem jelenik meg, pusztulásáról is csak néhány megemészthetetlen sor tudósít. Több koncepció és segédanyag is született már, hogy orvosolja a helyzetet, különösen a Holokauszt Emléknap bevezetése óta. Oktatási szakemberek sokféleképpen próbálták már megközelíteni ezt a témát, de eddig nem sikerült áttörő eredményeket felmutatniuk. A történelemtanárok véleménye szerint azért, mert az amúgy is nehezen befogadható, érzelmileg megterhelő ismeretek sterilen, megközelíthetetlenül, személytelenül zúdulnak a diákokra, nem veszik figyelembe a korosztályi sajátosságokat és a valódi tanítási élethelyzeteket. A helyzetet súlyosbítja, hogy a magyarországi antiszemitizmus, zsidóüldözés és a holokauszt történelem érettségi tétel lett anélkül, hogy jól tanítható, illetve befogadható oktatási anyagok segítenék a felkészülést.
A továbbképzés tematikája:
Ismerkedés a zsidó hagyományokkal, zsinagógalátogatás.
A Centropa Alapítvány honlapjának bemutatása, a honlap alkalmazhatósága és a holokausztoktatásban.
A Centropa Alapítvány módszerének alkalmazása az oktatásban. „Veterán” pedagógusok beszámolója.
A Centropa Alapítvány vándor kiállításának megtekintése.
Találkozás holokauszt túlélőkkel.
A továbbképzés során a résztvevők gyakorlati tapasztalatokat szerezhetnek a honlap és a módszer alkalmazásáról kiscsoportos munkaformában, óravázlatok és projekttervek készítésében.
A továbbképzésen elsajátítottak záró ellenőrzési módja:
Óravázlat készítése a Centropa honlap alapján található élettörténetek, családi fotók felhasználásával.
Az értékelés szempontjai:
az óravázlat szemlélet formáló legyen, ezzel hasson a tanulókra, a tanár legyen befogadó és nyitott, a téma iránt elkötelezett
alkalmazza a családtörténeteket a honlapról
alkalmazza a Centropa honlapján levő módszertani gyűjteményt
A továbbképzés teljesítésének formai követelményei:
Minimum részvétel a továbbképzésen: az összóraszám 90% százaléka.
Óraterv elküldése 3 héten belül on-line formában. Terjedelmi megkötés nincs.