A páratlan leletegyüttest a Harta-Freifelt lelőhelyen 2002-ben tárták fel (Forrás: Korridor)
A X. századi temető kiemelkedő jelentőségű a honfoglalás korral foglalkozó kutatás számára. A feltárt anyag az elmúlt évtized legazdagabb leletegyüttese. Gazdagságát jelzi, hogy több száz aranyozott ezüstveret került elő. A legelőkelőbb temetkezés, a 3. sírban eltemetett nagyasszony lelete több mint száz nemesfémtárgyat tartalmazott, és több olyan tárgy is előkerült, amely egyedülálló a honfoglalás kori leletanyagban. A Duna-Tisza közén a hartai az első olyan gazdag kiscsaládi temető, amelyet sikerült teljesen feltárni, és mind a 22 sírt a kor követelményeinek megfelelően dokumentálni. Több olyan megfigyelésre nyílt lehetőség a feltárás során, melyek új információkkal szolgálnak a X. századi női viselet Duna-menti sajátosságairól. Legtöbbször lekerekített sarkú, téglalap alaprajzú sírgödrökbe temetkeztek, két esetben pedig padmalyos sírt ástak. A sírokat nyugat-kelet irány szerint tájolták, a halott fejjel nyugatra feküdt, arccal a felkelő nap felé.
Néhány sírt több évszázaddal ezelőtt megbolygattak. Ennek a visszajáró halottól való félelem vagy más hiedelem, de egyszerű kincskeresés is lehetett az oka. A temetőben több halottat lovával temettek el, pontosabban a halotti tor alkalmával elfogyasztották a lovat, és a sírba már csak a lenyúzott lóbőrt tették, melyben benne hagyták az alsó lábszárakat és a lókoponyát.
A nyerget, a szíjazatot elpusztította az idő, a hajdani lószerszámot általában a zabla, hevedercsat és a kengyelpár hármassága jelzi. Négy esetben temettek lovat női, két esetben pedig férfi halott mellé. A gazdag, valamikori középréteghez sorolható családok halottjait a hozzátartozók a szépmívű ékszerekkel kivarrt legszebb ruháikban temették el. Erre utal a női sírokban talált számtalan ezüstdísz, a halottak nyakát körbefogó ezüst ingnyak-veretek, valamint a jellegzetesen magyar ékszerként számon tartott csüngős és préselt kaftánveretek a honfoglalás kori viselet rekonstrukciójához főleg a gazdag női sírok szolgálnak sok adalékkal.
Elmondható, hogy bizonyos tárgytípusok bár több sírban is előkerültek, ilyenek voltak például a csüngős vagy a rombusz alakú ingnyakveretek, a préselt kaftándíszek, mégis egészében minden sír leletanyaga nagyon egyedi. A viseletről a leggazdagabb női síron kívül (3. sír), melyben két préselt aranyozott ezüstlemezből készített hajfonatkorong és egy aranygyűrű is előkerült, a 1., 4., 9., 10., 22. sírok leletei mesélnek a legtöbbet. A hartai temető és leletanyaga, a feltárást követően mindenképpen fontos új történelmi és régészeti információkkal szolgál a korszak kutatói számára, és a kalocsai Viski Károly Múzeum legbecsesebb emlékei közé tartozik. A leletanyagot kiállítás formájában szeptemberben mutatják majd be a nagyközönségnek.