• Címlap
  • Hírek
  • Tallózó
  • Történelem
  • Történelemtanítás
  • TTE
  • Átláthatóság
  • Adatvédelem
  • English
Hirdetés

Kérjük, segíts, hogy folytathassuk munkánkat!

Számlaszámunk: 11705008 – 20133762.

A támogatás bankkártyával itt lehetséges.

Nagyon köszönjük.

„Rotyog a gulyás, a körhinta indulásra vár”
2009. május 3. vasárnap, 0:00

Május elsején két fő helyszínen gyülekeztek Budapest lakói. A független szervezetek sorra jelentették meg felhívásaikat. Kőszeg térségében másnap megkezdődött a műszaki határzár szétszerelése.

Május elsején két fő helyszínen gyülekeztek Budapest lakói. A Felvonulási téren és a Városligetben rendezték a hivatalos eseményeket, ahová a párt- és szakszervezeti vezetés elitjét várták, így például a Hírlapkiadó Vállalat kihelyezett klubjába Grósz Károlyt és Jassó Mihályt, valamint az MSZMP Reformkör és a Münnich Ferenc Társaság prominenseit. De ott volt Németh Miklós is, Szűrös Mátyás pedig a bőripari dolgozók szakszervezetének Bajza utcai székházából sétált át a bőrösök vezetőivel együtt a Városligeti majálisra. A Népligetben az ellenzéki pártok és a független (szak)szervezetek ünnepeltek, a Planetárium környékén több tízezren hallgatták az SZDSZ, a TDDSZ, Szociáldemokrata Párt, az Autonómia Csoport vezetőinek beszédeit. A SZETA aktivistái kartondobozokba gyűjtöttek adományokat, és megjelentek külföldi szervezetek, így nyugati szociáldemokrata pártok, a lengyel Szolidaritás és a Budapesten működő România Libera csoport képviselői is. A SZER Zsille Zoltánt küldte haza tudósítani. A BBC több európai városból állított össze koréntsem békés május elsejei körképet: tudósítóik Prágából (Misha Glenny már csak szabadon bocsátása után), Isztambulból, Kelet- és Nyugat-Berlinből jelentettek.

A független szervezetek sorra jelentették meg felhívásaikat. Míg a Nyilvánosság Klub egy vitadélelőttön, a Történelmi Igazságtétel Bizottsággal és a Hajnal István Körrel együtt arra kereste a választ, hogy kutatható-e a közelmúlt története, a PDSZ az iskolák politikamentességét és a tanítás-tanulás szabadságának érvényesülését követelte. A Jurta Színházban felhívás hangzott el a Történelemtanárok Egyletének magalakítására.

Kőszeg térségében másnap megkezdődött a műszaki határzár szétszerelése, a drótakadályok és az elektromos jelzőberendezések eltávolítása. A SZER Magyar Híradójában Gordon Tamás olvassa fel a vasfüggöny lebontásáról szóló jegyzetét, a BBC a határzár leépítésének szélesebb összefüggéseit elemzi, míg az Amerika Hangja helyszíni tudósításban számol be a bontásról és az utca emberének ezzel kapcsolatos gondolatairól, érzéseiről. A Deutschlandfunk Pozsgay Imrét idézi, aki történelmileg, politikailag és technikailag túlhaladottnak nevezte ezt a határzárat.

Interjú rovatunkban Nagy Gyula, a Golgota utcai Fekete Lyuk vezetője szól a közkedvelt klub közönségéről és helykereséséről (ehhez lásd még Urbán Tamás fotóit az OSA Archivum honlapján), illetve Soros György beszél Oxfordban a BBC munkatársával a világ- és a magyar gazdaság helyzetéről és az általa létrehozott alapítvány jövőjéről.


Körkép május 1-ről (SZER, BBC) (pdf)

Független szervezetek felhívásai (PDSZ, TTE(!) stb.) (pdf)

Rádiófigyelő a határzár szétszereléséről (pdf)

Szabad Európa: a Fekete Lyuk, Soros György a gazdasági helyzetről (pdf)
+ A Fekete Lyuk: Urbán Tamás fotói az OSA Archivum honlapján »


Úgy tűnik viszont, hogy néhány tévénézőben ekkorra érett meg a gondolat, hogy az MTV 2-es csatornájának nézhetőségét nagyban segítené, ha Ipper Pált eltávolítanák a képernyőről, és ennek érdekében komoly offenzívába lendültek.

Nagyon megkérjük Önöket, hogy többet ne szerepeltessék Ipper Pált a TV képernyőn. Miért kínozzák a nézőket, hogy őt kell nézni. Ipper az elmúlt 30 év legnagyobb hazudozója, és még ÁVH-s is volt. Mindenki az ismeretségi körömben ezen a véleményen van.

Kérem, én csak azt szeretném közölni Önökkel, hogy ideje lenne ezt az Ipper Pált levenni a képernyőről. Borzalmas mindig látni és közben arra gondolni, hogy eddig mi mindent hallottunk tőle már. Remélem, hogy tudomásul veszik, és tesznek valamit, mert az embereket rendkívül irritálja már a személye.

Az a kérdésem, hogy ezt a szemét Ipper Pált meddig fogjuk mosolyogva látni a képernyőn ávós létére? Mi az, nem tud megélni a 25 000 Ft-os nyugdíjából? Ennek minden ráfér a pofájára?

A régi és mostani kitüntetésekről szóló műsorukban, Ipper Pál súlyos hibát vétett. A Szocialista Hazáért kitüntetéssel, amelyet 1967-ben alapítottak, egyáltalán nem jár pénz. Ipper azt mondta, hogy 18.000 Ft jár vele. Hát ez, kérem rágalom.

Azt szeretném megkérdezni mint egy átlag néző és hallgató, hogy mit keres a képernyőn az Ipper Pál. Miután Ausztráliában megszedte magát, és a dinasztia második tagja is bent szerepel. A múltkor Mindszenty ügyet végigvihogta, és meddig fog még vihogni a képünkbe, ez a volt ávós. Nincs elég fiatal, hogy állandóan az ő vigyorgását kell néznünk?

(Telefonüzenetek az MTV2-höz 1989. április utolsó napjaiban)

 


 

További dokumentumok 1989-ből az OSA Archivum honlapján »

1989 dokumentumai a TTE honlapján »

 

Akkor tudunk dolgozni, ha Ön is segít!


Vissza

Alrovatok

1989 (források)

Családtörténeti életútinterjúk

Forrásközlések

Tényleg!

Történelmi hírek

TTE-tagok figyelmébe:

Éljen a lehetőséggel!

Iratkozzon fel hírlevelünkre!

TTE-közösség

TTE a Facebookon

Youtube-csatorna

Tankönyvek

Hisztorizás podcast

Szlovák-magyar közös múlt

Történelemtanárok (34.) Országos Konferenciája

„Vissza a jövőbe!”- A közösségi média és az AI hatása a történelemre

A Történelemtanárok (34.) Országos Konferenciájának állásfoglalása

Eddigi konferenciáink

Galéria

Nemzeti Emlékezet Program - Auschwitz-út 6.

Támogatók

A tte.hu működésének támogatója

Adomány

Címkék

alapvizsga aláírásgyűjtés civil Civil Közoktatási Platform családtörténet előadás emberi jogok emléknap gyász Különóra módszertani cikk NAT tankönyv TTE-konferencia Tényleg!? történelmi atlasz törvény álhírek állásfoglalás érettségi

Partnerek

  • Impresszum
  • Alapszabály
  • Tagdíj
  • Belépési nyilatkozat
  • Támogatás
  • Kapcsolat
Történelemtanárok Egylete 1997-2017