A Történelemtanárok (23.) Országos Konferenciája. Mire emlékszünk? A közösségi memória szelektivitása Magyarországon és a nagyvilágban. (2013. október 12., Kossuth Klub)
Az Ismerősök? Idegenek? program harmadik beszélgetése. Kossuth Klub, 2013. március 2. 10.00.
A mai magyar társadalom többsége a „másság” képviselőjeként tekint cigányként/romaként számon tartott honfitársaira. Elfogulatlan történészként, történelemtanárként ez egyrészt önmagában különös szóhasználat – hisz’ számos igazán ismeretlen, valóban más népről tanítunk. Másrészről viszont ez a lehangoló valóság – valóban nem ismerjük a romákat. Talán azért nem, mert magunkat sem ismerjük.
Az Ismerősök? Idegenek? program második beszélgetése.
Mit kezdjenek a történelemtanárok a magyar zsidók történetével, jelenével? Mi tehető a leegyszerűsítések, sztereotípiák és antiszemitizmus ellen iskolában, vagy azon kívül?
Az alternatív animáció mint a történelemtanítás segédeszköze
Sok évvel ezelőtt, történelem szakos károlis diákként, kollégista társaimmal éjszakákat vitatkoztunk egy-egy nagy csata részleteiről. Az egyik legtöbb problémát felvonultató ütközet a rómaiak és punok Cannae mellett vívott csatája volt. Sokszor előkerült a papír, a toll, de a makettezőknek hála még festett műanyag katonák is. Így születtek az első rekonstrukciók, a klasszikus módszerekkel.
A tanítás, pontosabban a tanítási óra működőképességével kapcsolatos gyakorlati tapasztalatok és megfigyelések adják két egymást követő, tartalmilag is egymásba illeszkedő cikkem apropóját. A Kollegiális levelek mintalapszöveg belinkelt kulcskérdéseire kattintva módszertani csapdahelyzetek illetve kivezető utak életszerű leírását találja az olvasó. Ez utóbbi mellékletként értelmezendő, ahonnan ugyanígy vissza is tudunk lépni a soron következő kulcskérdés kifejtéséhez. Aki szívesebben olvas hagyományos módon, a főcímek segítségével egymás mellett, külön-külön oldalon is megnyithatja a két dokumentumot.
Az Európán kívüli beköltözők helye a magyar társadalomban.
A beszélgetés témája arab (muszlim) illetve a kínai népesség magyarországi megjelenése és a velük való együttélés lehetősége, az új típusú előítéletek születésének elemzése, az ezek elleni fellépés lehetőségei. Időpont: 2013. február 2. 10:00.