Ma délután három órára hirdetett demonstrációt a régi pesti zsidónegyed megmentésére létrejött Óvás! civil szervezet a Király utca 40-es számú épület elé. (Forrás: Magyar Hírlap)
Tovább bontják Budapest történelmi belvárosát. Ezúttal egy Király utcai klasszicista sarokház került veszélybe. Az Óvás! ma délutánra szervezett demonstrációt az épület megmentéséért.
Ma délután három órára hirdetett demonstrációt a régi pesti zsidónegyed megmentésére létrejött Óvás! civil szervezet a Király utca 40-es számú épület elé. A VI. kerületi, 1844-ben Hild József tervei alapján épült sarokház bontására tavaly ősszel adott engedélyt a szomszédos VII. kerület. „Önkormányzati tulajdonú épületre az adott önkormányzat nem adhat ki bontási engedélyt, erre a szomszédos kerület jogosult” – magyarázza az ellentmondást Perczel Anna építész, a demonstrációt szervező egyesület tagja. Az Óvás! eredetileg a zsidónegyed rehabilitációját szorgalmazta, tagjai eddig a VII. kerületi történelmi épületek bontása ellen tiltakoztak, ám arra még ők sem gondoltak, hogy a Király utca VI. kerülethez tartozó páros oldala is veszélyben lehet. Az önkormányzat nemrég bontatott le egy szomszédos, Vasvári Pál utcai klasszicista épületet. A demonstráción szintén részt vevő Levegő Munkacsoport információi szerint a VI. kerület vezetése a két telken építene egy nyolcemeletes lakóházat.
„Nem tudjuk, megmenthető-e még a sarokház, annyi biztos, hogy valaki már megbontotta a tetőszerkezetet, eltávolította a kilincseket és a korlátokat az épületből” – folytatja Perczel Anna, hozzátéve: ha nekiállnak kimenteni az értékeket, például a vasat, az a bontási szándék félreérthetetlen előjele.
Úgy tűnik, a történelmi épületet a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal (KÖH) állásfoglalása menthetné meg. A sarokház szomszédja ugyanis műemlék épület, így a Király utca 40. alatt található ingatlan műemléki környezetnek számít, lebontásához a KÖH szakhatósági engedélye szükséges. (A terület nagy részét a hivatal a világörökség részének nyilvánított Andrássy út védő-rávezető övezetébe sorolta, azaz területi védelmet kapott.) A szakhatósági engedélyt azonban nem szerezte be az ügyben eljáró kerület. Varga Kálmán, a KÖH elnöke lapunknak megerősítette: a jogerős bontási engedélyt a hivatal nem vétózhatja meg, de az eljárást felülvizsgálhatja, s ezt már a múlt héten kezdeményezte is. Perczel Anna elmondta: most sem egyetlen épület lebontása ellen tüntetnek. Szerinte hasonló veszély fenyegeti a Dob utca 14–18., a Dob utca 27., a Csányi utca 5. és az Akácfa utca 61. szám alatti épületeket is. Demonstrációjukhoz ezúttal több civil szervezet csatlakozott, az említett Levegő Munkacsoporton túl például a Védegylet is.
Az Óvás! tavaly novemberben az UNESCO Világörökségi Bizottságához fordult, jelezve, történelmi épületek tűnnek el a világörökségi védelmet élvező Andrássy út védőzónájában. A szervezet azóta vizsgálatot indított az ügyben.