TTE: Elfogadhatatlan a pedagógusképzés átalakítása
2021. október 12. kedd, 21:55
Hétvégén volt a Történelemtanárok 31. Országos Konferenciája, amelynek résztvevői állásfoglalást adtak közre a tanárképzésről, és a pécsi, az iskolája tanulói és dolgozói védelmében fellépő és ennek kapcsán bírósági tárgyalás nélkül felelősségre vont kollégájukról.
A konferencia résztvevőinek egyetértésével A Történelemtanárok Egylete Bizottmánya által megfogalmazott állásfoglalása leszögezi, hogy elfogadhatatlannak tartják az egyetemi tanárképzés tervezett átalakítását. Úgy vélik, hogy teljesen szakmaiatlan, hogy annak tartalmi kidolgozását elvették a tanárképző egyetemektől. Szerintük szakmai színvonalesést jelent, ha egy egyetemi diploma csak középszintű érettségire felkészítő minősítést ad, miközben az egyetemre való felvétel feltétele egy emelt szintű érettségi, és nem is lehet különbséget tenni a középszintre, illetve az emelt szintre felkészítő munka között a 4-6-8 éves középiskolai oktató-nevelő munka folyamatában.
Egyetértenek azzal, hogy a a tanárszakos hallgatók a tanulmányaik alatt folyamatosan megjelenjenek az iskolákban, de ennek nem látják a szakmai és gyakorlati feltételeit.
Ezek mellett a történelemtanárok megerősítik a korábbi állásfoglalásaikat a tanári szabadságról a diákok leterheltségéről, az új NAT-ról.
Hangsúlyozzák továbbá, hogy a tananyagban a fontosságuknak megfelelő módon jelenjenek meg az emberi jogok és az ökológiai válság, és azt kérik, a tanártovábbképzések költségeire lehessen a tanároknak pályázni.
Az intézményfenntartók, intézményvezetők figyelmét pedig arra hívják fel, „ne akadályozzák a kollégák által meghívott, legálisan működő civilszervezetek bejutását a közoktatási intézményekbe, legyen lehetőség rendhagyó órák tartására is”.